Skocz do zawartości

[Rower] Grand Canyon AL 6.9 2014 - geometria, temat ogólny


hpolski010

Rekomendowane odpowiedzi

No mi na "krótszym" Canyonie jeździ się na długich dystansach zdecydowanie lepiej i wygodniej niż na moich wcześniejszych "dłuższych" rowerach :):) To własnie pozycja bardziej wyciągnięta sportowa nie jest zalecana na długie dystanse.. Poza tym, jak się garbisz to sie garbił będziesz na każdym rowerze to że jest on krótszy nie znaczy że pozycja jest zgarbiona, mylne myślenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek jest niereformowalny. Jeden rower jest za krótki drugi na pewno będzie za wysoki. Ja mam 90 (93 w butach) i jeździłem na XL z tym, że CF, który jest 2cm niższy - rower był zdecydowanie za wysoki. W teren bałem się wjechać. Jeździłem też na AL 5.9 rozmiar L i geo zupełnie mi nie leżała (rower typu żyrafa - wysoki i krótki). W miarę dobrze czuję się na CF rozmiar L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kogo to obchodzi, skoro Kamil3D sam napisał, że rama mogła by być dłuższa ...i to szybko wyjdzie w dłuższej jeździe, szybciej niż w jeździe po sklepie. ..

ale to nie musi nikogo obchodzić..chodzi o to że Kamil3D nie wie czy mu będzie pasiła ta rama czy nie tak samo jak Ty nie masz o tym pojęcia, on napisał że mogłaby ale nie że musi , tak samo jak nie wiesz czy będzie się garbił i czy będzie mu wygodnie czy nie.. Ja napisałem ten post bo też jeździłem na dłuższych rowerach i daje tu swoje spostrzeżenia że akurat krótka rama jest komfortowa..

Edytowane przez robertocarlos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz z Canyona na to  czy przekrok 877mm będzie dobry dla nogi 900mm i czy 2,3 to nie będzie za mało luzu pod nogami.

 

 

"dziękuję za przesłanie wiadomości. Według naszych specjalistów wartość ta nie będzie stanowiła żadnego problemu. Lepiej jest mieć przekrok mniejszy niż zbyt mały rower, wtedy też nie będzie on spełniał podstawowych funkcji"

Edytowane przez Gontar3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odpowiedz z Canyona

 

Zapewne będzie obiektywna :002: 

 

 

 

wtedy też nie będzie on spełniał podstawowych funkcji

 

Przecież oni sami napisali że "też" nie będzie spełniał funkcji. Czyli tak jak w pierwszym wypadku "za małym przekroku", tak i w drugim "za mały rower", oba nie spełniają funkcji. Czyli jednak odpowiedz obiektywna, rower nie będzie pasował w obu przypadkach.

 

Czy dobrze sobie przypominam, o kimś kto z przekrokiem 90 cm zwracał XL ? Sam o tym wspominałeś :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak , dobrze pamiętasz  :)

 

Jedna osoba z przekrokiem 90cm zwróciła XL, a druga z przekrokiem 92-93 również stwierdziła, że jest zbyt wysoki.

 

Postanowiłem, że przejdę się do sklepu rowerowego i tam przymierze  Krossa B4 ( który rozmiarem M odpowiada Canyonowi w rozmiarze  L,  a rozmiar  L /XL ) z tym, że Canyon ma o 1cm wiekszy przekrok. Jak  rozmiar L będzie dobry na wysokośc i będzie troche luzu to i XL Canyona powinna być dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu Canyon. "Też" to niefortunne wtrącenie w tej odpowiedzi, można je pominąć. 2-3 cm przekroku to żaden problem, lepiej mieć tyle niż za mały rower.

 

Fiksowanie się na przekroku moim zdaniem nie ma sensu, z kilku powodów:

- 29 są z natury wysokie, wynika to z wysokości widelca

- żeby skoczyć na górną rurę krokiem trzeba się postarać

- podobne sytuacje mamy np. w rowerach o skoku 160 mm, tam z racji zastosowania "glebi" się cześciej a przekrok jest rowniez niewielki.

 

Wydaje mi się, że przeceniacie znaczenie tej wartości.

 

W tabelach z geometrią podajemy wysokość siodła (zakres regulacji) od osi do wierzchu siodła, warto porównać to z obecnym rowerem lub wyliczyć z długości nogi (noga x 0,88). Przy pomiarze nogi przymiar trzeba pamiętać aby docisnąć do kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy szukałem roweru dla siebie także napaliłem się na Canyona (nie ma to jak piękne zdjęcia i dobry osprzęt). Mam 192 cm wzrostu i także miałem problem z doborem ramy. Nie żałuję, że zrezygnowałem z Canyona. Kupiłem rower który bardziej mi odpowiadał (Scott Scale). Słabszy osprzęt nie przeszkadza mi w jeździe i nie ma się co oszukiwać - raczej nie odczujesz różnicy. Ustaw sobie nagrodę - kup rower ze słabszym osprzętem, ustaw sobie cel X tysięcy kilometrów i w nagrodę wymieć w przyszłości osprzęt na lepszy. 

 

Polecam http://www.competitivecyclist.com/ - udało mi się dopasować rower według ich wymiarów i jest naprawdę dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grand Canyon a Scale - dobry przykład, warto zauważyć, że wielu producentów różnie podchodzi do geometrii "tanich" rowerów. Nasza propozycja w segmencie do Grand Canyon'a AL SL 6.9 włącznie to raczej bardziej wyprostowana sylwetka. Modele od Grand Canyon'a AL SLX 7.9 to geometria bardziej sportowa. Taki np. Scott Scale 970 z MSRP w wysokości 3199 zł odpowada stosunkiem stack to reach bardziej naszej serii Grand Canyon AL SLX niż swojemu cenowemu odpowiednikowi w postaci GC AL 4.9 / 3.9.

 

Czy to dobrze? To zależy. Jeśli ktoś chce mieć rower z bardziej sportową sylwetką za kierownicą to Scale bardziej mu się spodoba. Z drugiej strony czy do takiego geo pasuje 40/30/22 z przodu? My niższą, bardziej sportową pozycję i dopasowane do niej komponenty proponujemy od GC AL SLX 7.9 w górę. Czy to oznacza że na tańszych nie da się pojechać maratonu? Nie. To wciąż MTB ale z bardziej wyprostowaną, wygodniejszą pozycją.

 

Bardzo często w tym wątku porównywane są bardzo różniące się od siebie rowery mimo porównywalnego wyposażenia i ceny. Różnice w danej grupie cenowej widać np. w tym porównaniu: http://testy.bikeboard.pl/artykuly,pokaz,ldk1mox3sy wynikają one z filozofii i decyzji podjętych przez osoby odpowiedzialne za dany produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że "też" było niefortunne. Przecież sprzedawca nie będzie odradzał zakupu, obiektywizm i zarobek za wszelką cene raczej w parze nie idą.

 

 

 

- 29 są z natury wysokie, wynika to z wysokości widelca

 

Nowoczesne geometrie 29er mają niskie główki nawet w rozmiarach XL. Tu nie chodzi o wysokość główki, a o bezpieczny przekrok.

 

 

 

- żeby skoczyć na górną rurę krokiem trzeba się postarać

 

Jak ktoś jezdzi do sklepu po zakupy i z powrotem to tak, ale generalnie 29er to rower przystosowany do XC/XC maraton i 20, ani 30 mm nie zapewnia bezpieczenstwa na trasie.

 

Bierzcie przykład z lepszych, a nie z gorszych (Cube), bo się da (geo Silverback Storm chociażby). ROSE 2015 podobnie krótki, ale rocznik 2016 już proporcjonalny. Jakby się nie dało to co innego. Tkwicie w erze pierwowzoru 29er (krótki i wysoki). 

 

 


 

 

GC AL SLX 7.9
- To jest odpowiednia geo. 

 

Czy ktoś preferuje pozycje bardziej wyprostowaną, czy pochyloną to od tego jest subtelna (+/- około 1cm, czyli zakres 2-3 cm) regulacja pod postacią wymiany mostka, a nie wydłużanie za krótkich ram mostkiem i przesuwanie siodła w tył do oporu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Elite (618 mm przy podsiodłówce 470 mm), poprzez umiarkowanie długie jak Reaction (609 mm/ 470 mm)

 

O faktycznie, 2016 wyglądają świetnie, 618 mm przy 470 mm to raczej odpowiednie, a nie bardzo długie. W końcu będzie można wstawić most o dł. 80 mm, ale modele 2015 już tak wesoło nie wyglądały. 17' (420 mm) horyzont 585 mm, 19' (470 mm) horyzont 602 mm.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wszystkim podziękować, za mocne , szczere i obiektywne rady w wyborze ramy.

Gdyby nie to forum na pewno zakupiłbym Canyona w rozmiarze L i znając mnie już bym go nie zwrócił tylko sobie zostawił.

 

Byłem dzisiaj u dealera Krossa,  najpierw przymierzyłem model M na którym podczas jazdy próbowałem sobie wmówić, że wszystko jest w porządku ( musiałem bardzo wysoko podnieść siodełko co nie wyglądało zbyt atrakcyjnie) Oba rozmiary to model Kross b4.

Kiedy już jednak dostałem do przymiarki rozmiar L, po wejściu na rower od razu wiedziałem że to jest idealny rozmiar dla mnie.

Jeansami niby dotykałem ramy jednak do męskośći miałem jeszcze troszeczkę luzu. Sprzedawca twierdził,że taki przekrok jest jak najbardziej w porządku.

Ogólnie rozmiar obu rowerów bez porównania na korzyść większego ( wizualnie) ale nie tylko bo podczas jazdy miałem lepszą pozycje mogłem spokojnie wyprostować ramiona , siodło miałem opuszczone do najniższego progu i spokojnie mógłbym mieć jeszcze 1-2 cm niżej ( jednak już sie nie dało, sprzedawca mówi że można to przypiłować )

Ogólnie było 2 sprzedawców i każdy mówił , że bez porównania rozmiar L to rozmiar dla mnie..

Ogólnie ten Kross jest spoko , ale wiem że nie jest warty swojej ceny ze względu na funkcję sprzedażową ( poprzez pośredników a co z tym idzie większa cena)

 

Patrząc na porównanie Canyona XL i Crossa L  oba te są prawie identyczne, Canyon jest wyższy o 11mm jednak jestem prawie pewien, że będzie dla mnie dobry więc nie pozostaje mi nic innego jak polować na XL :)

Edytowane przez Kamil3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gtb - odsyłanie jest na koszt sprzedawcy. Wszędzie jasno o tym piszą i mówią.

 

Ja napiszę swoją historię: kilkanaście postów wcześniej pisałem, że mój GC AL SLX 7.9 w rozmiarze M był dla mnie dobry. Wymieniłem w nim mostek na dłuższy, mało tego zamontowałem go w drugą stronę, przez co jeszcze bardziej się pochyliłem nad rowerem. 

 

Wówczas ktoś napisał, że swoje chwalę, mało tego namawiam innych. Wziąłem to mocno do siebie, słabo znoszę krytykę. Przyjąłem ją na klatę, w milczeniu. Jak to mam w zwyczaju. Przeszedłem się do sklepu. Przymierzyłem się do wielokrotnie zachwalanej ramy Treka Superfly w rozmiarze 19.5. Przymierzyłem się też do ramy o rozmiar mniejszej. Szybko stwierdziłem, że ta mniejsza jest na długość bardzo podobna do mojego Canyona. 

 

Co do 19.5, to nie było jakiejś mega olśniewającej zmiany. Była jednak na tyle duża, że szybko wystawiłem Canyona. Znalazł on szczęśliwego kupca. Wizualnie pan był niższy ode mnie, więc powinien mu bardziej przypasować. Dziś jestem po 2 wycieczce Trekiem. Jedyne co mi tam nie pasuje, to mega szeroka kierownica. Dziś mówię, że chyba nigdy się do niej nie przyzwyczaję. 

 

Myślę także, że w moim przypadku decydujące znaczenie ma długi staż na Treku 6500 z 26 calowymi kołami oraz szosie, krótko mówiąc kwestia przyzwyczajenia. Tak czy siak nowemu daję szansę z dużo większym plusem aniżeli dostał Canyon. 

 

Pozdrawiam

Grzesiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wątpię żeby staż na 6500 miał jakiekolwiek znaczenie, to całkiem inna rama, klasyczna geometria.Jednak widać jakie znaczenie ma  "głupie" 2 cm .

Na przykładzie Canyona widać, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, nie ma roweru z uniwersalną geometrią która każdemu będzie pasowała, a właściwe dopasowanie roweru jest ważniejsze niż osprzęt.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...