Skocz do zawartości

[5000-7000] Uniwersalny FULL


piaseq

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Kupię coś, czego nie będę w stanie utrzymać i w razie pecha skończę sezon w połowie roku.

Teoretycznie każdy full może być tym czymś- wystarczy,że z różnych przyczyn zdechnie tłumik ,a Gwarant odrzuci roszczenie ze względu na brak wykonanego okresowego serwisu tłumika - i problem urasta do kwoty rzędu 1000 pln.

 

Kupię coś, co będzie "kiepsko jeździć" to będę się z tym męczył jeszcze długo.

Co to znaczy" kiepsko jeździ"?

Full może kiepsko jeździć,gdy:

- tłumik i/lub amortyzator nie są dopasowane do ramy zarówno wielkością skoku jak i parametrami pracy 

- rama jest za mała/za duża

- użytkownik spodziewał się czegoś odmiennego niż otrzymał ( progresywne zawieszenie zamiast oczekiwanej kanapy)

 

 

IMO na chwilę obecną Autor powinien zawęzić wybór do dwóch lub trzech modeli, przejechać się na nich i dopiero wtedy zastanawiać się nad problemami typu wielkość kół lub mocowanie przedniego koła. Poza tym dywagacje na temat wyższości jednego systemu nad drugim prowadzą donikąd- brak praktycznej wiedzy Autora powoduje,że musi kierować się tylko opiniami,a te mogą być skrajnie różne. Czy fakt,że mi niezbyt odpowiada Horst powoduje,że to zły system?

 

 

Inna sprawa, że pakowanie się w nowy rower na kołach 26", z piastami 9mm to dziś zły wybór.

Absolutnie się nie zgodzę- o ile z amorkami może być problem za parę lat ( pozostaną tylko wersje taper) , o tyle koła i piasty tak szybko nie znikną. Zresztą dobrze utrzymane koła wytrzymają lata. Nie twórzmy histerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wkład w dyskusję. Trudno mi będzie po całym dniu odpowiedzieć każdemu bo mam tylko lewą rękę nadającą się do użytku. Byłem dzisiaj w salonie Gianta i w zaprzyjaźnionym sklepie. Sprawdzaliśmy ceny itd. Ogólnie dostępność modeli jest znikoma bo 2013 się wyprzedały a modeli 2014 ponieważ jeszcze ich nie ma.

Sprawa Meridy. Stanęło, że branie Meridy ma sens dla modelu 1-40. Sprawdziliśmy co wielkich bojach cenę najtańszej 1-40 B5. 8990zł... pozamiatane. Poza tym się nie opłaca.

Wróciliśmy do modelu 1-20 1000d - w Polsce nie będzie najprawdopodobniej dostępny. Polski katalog zamiast 5 modeli 1-20 posiada... 2. Koła 26". Ciężko będzie.

Sprawa Gianta. Anthem 27.5". Wszystko super. Cena do przełknięcia. Ale jednak 100mm za mało a poza tym dowiedziałem się, że na moją wagę 85kg o Anthemie mogę zapomnieć. Pozamiatane również.

W Decathlonie już RR 9.9 nie mają. Poza tym jest napisane ;) że nie można na nim zjeżdżać ;) Wjechać można, tylko co dalej? ;)

 

A Bielsku jest i owszem dużo bajkerów ale ci, co ich znam lub spotykam albo gonią po hopach na ciężkich Enduro albo siekają na sztywniakach. Jednego mamy z Reignem. Fajny ale poza zasięgiem cenowym i na 2014 już nieprodukowany. Innych nie znam. Spotkałem gościa na Krossie Earth 1.0 ale jak zobaczyłem konstrukcję linka to podziękowałem. Poza tym w katalogu stoi tyle co Merida a osprzęt ma 1 grupę gorszy. I koła 26".

 

Szukam dalej. W międzyczasie dokształcam się w zakresie zawieszenia. Jak się jednak domyślacie nie jest to łatwe bo co strona to inne opinie, inne porady itd. Pomieszania można dostać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co dokładniej w zawieszeniu Krossa Moon czy Earth jest nie tak ?

cztery zawiasy (de facto to 4 zawias), takie same jak VPP Santa Cruza, podobne do zawieszeń Giantów (Anthem, Trance, Reign i reszta), czy DW-Linka

ma także dokładnie tyle samo zawiasów co wyżej przedstawione Meridy.

Wg mnie, choć chciałbym się mylić, link w zawieszeniu może pękać. Szczególnie przy cięższych osobach. Taką miałem myśl na 1 rzut oka. A reszta to cena. Tak jak mówię, gorszy osprzęt za te same pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, choć chciałbym się mylić, link w zawieszeniu może pękać. Szczególnie przy cięższych osobach. Taką miałem myśl na 1 rzut oka. A reszta to cena. Tak jak mówię, gorszy osprzęt za te same pieniądze.

Piaseq, to ja moze z innej beczki. Badz laskaw przemyslec moja rade, jako uzytkownika w podobny sposob uposledzonego mentalnie - milosc do gor i roweru i fizycznie- kregoslup. 

Fula kupilem syte kilka lat temu, bo kregoslup nie wytrzymywal- czyli zaliczylem 2 operacje. Jasno mialem powiedziane, aby sobie odpuscic rower gorski i przejsc na szose, ale wiem lepiej, dobrze sie czuje, jestem niezniszczalny i wiem lepiej ,jak na poczatku. Skoro wiem lepiej, to zaliczylem juz w Piekarach 4 blokady, tak srednia co 1.5-1.8 roku....i jezdze dalej, ale lekarz stwierdzil, ze jestem beznadziejnym przypadkiem, bo wiem lepiej, jestem niezniszczalny, itd.

Wracajac do meritum, zastanow sie nad mozliwosciami i ewentualnym konsekwencjami, chyba...., chyba, ze juz to przemyslales.

Sorki za O.T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś od Ghost'a:

http://www.secesja.pl/do/cat/Amortyzowane/Amortyzowane

 

Fajne też są Mariny ale u nas ciężko je dostać.

Ja mam starszego Ghosta 150/150, aktualnie to sie nazywa Lector plus i na to co chce piaseq to optimum. Na PP czy blokadzie podjezdzam gdzie chce, Revela moge skrecic do 120, Reverb przydaje sie na zjazdach, tylko meczy mnie czasem bujanie...Rama nie chce peknac, zniszczyc sie, pomimo moich checi. Ze swojej strony polecam, choc przy moim wzroscie 188 absolutnie bralbym minimum 27.5 jak Anarchy, badz 29, tu mam porownanie do Speca Stumpiego od kolegi.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa Gianta. Anthem 27.5". Wszystko super. Cena do przełknięcia. Ale jednak 100mm za mało a poza tym dowiedziałem się, że na moją wagę 85kg o Anthemie mogę zapomnieć. Pozamiatane również.

 

 

A czemuż to 85kg dyskwalifikuje Cię jako użytkownika Anthema 27.5 ???

 

Jak 100mm to za mało, to z Gianta celuj w Trance'a. Na dużym kole i 120mm skoku lub średnie koło i 140mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam starszego Ghosta 150/150, aktualnie to sie nazywa Lector plus i na to co chce piaseq to optimum. Na PP czy blokadzie podjezdzam gdzie chce, Revela moge skrecic do 120, Reverb przydaje sie na zjazdach, tylko meczy mnie czasem bujanie...Rama nie chce peknac, zniszczyc sie, pomimo moich checi. Ze swojej strony polecam, choc przy moim wzroscie 188 absolutnie bralbym minimum 27.5 jak Anarchy, badz 29, tu mam porownanie do Speca Stumpiego od kolegi.... 

Czegoś nie kapuję. Może to przez lamerstwo w zakresie pełego zawieszenia. Ten Ghost wygląda jak Merida 1-20. Ma taki sam skok i prawie identyczną konstrukcję zawieszenia. Nawet geometria jest niemal identyczna. Jedyna różnica jest taka, że Merida ma łożysko na górnej rurze widelca a Ghost na dolnej. Skoro Meridę odradzacie to czemu Ghost?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna różnica jest taka, że Merida ma łożysko na górnej rurze widelca a Ghost na dolnej. Skoro Meridę odradzacie to czemu Ghost?

 

A no temu. Gdybyś poczytał, wiedziałbyś o co chodzi.

 

Przy czym, jak mówię. Za dużo teoretyzujesz, Skoro ma to być Twój pierwszy full, wątpię czy odczujesz różnicę w pracy między czterozawiasem, virtualem, jednozawiasem z dodatkowym punktem obrotu czy jakimkolwiek innym zawieszeniem. Takie teoretyczne rozważania są ok, gdy wiesz, czego chcesz i jakieś doświadczenia z zawieszeniem już zebrałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

hehehe, to tak jak byś zapytał czym się różni dvd od cd skoro obie są okrągłe i błyszczą :)
Piaseq - nie przeczytałeś prawdopodobnie ani lektury jaką polecał Ci Rulez ani tego co pisał o amortyzacji Durnykot na pierwszej stronie. Nie ładnie, nie ładnie....my się tu staramy....

A co do 85kg i athema - jaki profesjonalista Ci odradził ten model? Czyli, że taki średni kurczak jak ja plus kurtka, plecak, torby odpada? :) Ktokolwiek Ci to opowiedział - nie bierz tego aż tak na poważnie. 

A tak jeszcze inaczej - jak co niektórzy powyżej też proponował bym pojeździc trochę na jednym drugim, pożyczyc na weekend. Pierwszy ful, spora kasa to i trzeba podejśc do tego właściwie.
Tak jak pisał Durnykot - jeden poleci Ci jednozawias, drugi Hortsa a trzeci sztywną 29". Ty musisz wiedziec czego chcesz.

ps: dobre 100mm dla ścigacza wystarczy, dla turysty nawet bardzo ambitnego 120-140.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiejscowienie tego łożyska to jest właśnie różnica między 4-zawiasem z ogniwem Horsta (np ten Ghost) a jednozawiasem z elementami pośredniczącymi (czy też 4-zawiasem bez Horsta, Merida).

Czym to się różni w praktyce było już powiedziane wcześniej i nawet całkiem fajnie pokazane w filmiku o zawieszeniu iDrive (rowery GT).

 

Ech... Za wolno piszę... :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam. Pomyliłem łożyska. Już wiem o co chodzi. Czytałem wszystko tylko nie wiem czemu ubzdurałem sobie, że chodziło o główne łożysko dolnej belki wahacza (czyli to koło suportu). 

@Shotgun: Przykre to co piszesz o swoim przypadku. Na pewno nie chcę aby tak skończyło się u mnie. Nie wychodzę z założenia niezniszczalności. Sprawa jest nieco inna i mniej zaawansowana. Ponieważ jestem po kilku operacjach i chodzę na regularnie badania+TK co kilka miesięcy to jestem, jak na polskie warunki, wyjątkowo dobrze zdiagnozowany ;) Pół roku temu TK niczego niepokojącego nie wykazało. Obecnie radiolog dopatrzył się "nierówności w obrębie płytek granicznych górnych kręgów L i TH". Po prostu początek procesu. Więc mam zamiar zrobić co się da aby jak najdłużej cieszyć się z jazdy. HT i moja dotychczasowa praca temu nie pomogą. Przynajmniej jedno trzeba zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A propos Meridy

http://rowery-happy.pl/product_info.php?cPath=289_290_291&products_id=3077

 

Absolutnie nie namawiam do żadnego modelu- wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie,ale z doświadczenia wiem,że im dłużej myślisz, tym widzisz więcej problemów. W Twojej sytuacji każdy, nazwijmy to umownie, markowy model fula będzie dosyć radykalną zmianą,a każdy z omawianych systemów będzie na tyle dobry,że ewentualne przyszłe problemy zejdą na plan dalszy.

Jeśli zaś chcesz wybrać w 100% dobrze to musisz:

- wiedzieć ,jaką charakterystykę pracy ma mieć zawieszenie ( progresywną,liniową,degresywną)- w tym pomoże ta strona ( wymagany translator),gdzie ładnie widać np. różnice w pracy wirtuala z Meridy i z Dżajanta oraz między typowym ścigantem (NitenyNine) a rowerem "turystycznym" - ŁanTłenty

http://linkagedesign.blogspot.com/search/label/Merida

Tu zaś można spojrzeć na charakterystykę zawieszeń w Ghoście (wersje AMR- 26") - ciekawy jest wykres sił porównujących zawieche w Ghoście Riot 650b i Cagua 650B.

http://linkagedesign.blogspot.com/search/label/Ghost%20Bikes

Dlaczego o tym? Bo kupno roweru na podstawie tylko i wyłącznie zasłyszanych opinii o wyższości jednego systemu nad drugim jest ślepą uliczką- te same ( z punktu widzenia kinematyki) systemy mogą pracować skrajnie inaczej, a brak podstawowej wiedzy tylko utrudni wybór.

 

- w jakich warunkach będziesz najczęściej jeździł ( przewaga płaskich tras, przewaga tras szutrowych, przewaga kamienistych podjazdów i zjazdów)

- jaki skok Ci wystarczy ( poniekąd wyniknie to z powyższych pytań)

- czy marka ma znaczenie

Jak już to ogarniesz, to przekonasz się,że do wyboru masz zaledwie dwa,trzy modele.

Konkluzja jest taka,że jeśli chcesz fula,to kup takiego ,jaki Ci najbardziej odpowiada wizualnie ( szok,nie?) - reszta to tylko radość z jazdy.

Po jednym lub dwóch sezonach dopiero możesz stwierdzić,czy dany system Ci pasi ,czy też nie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkluzja jest taka,że jeśli chcesz fula,to kup takiego ,jaki Ci najbardziej odpowiada wizualnie ( szok,nie?) - reszta to tylko radość z jazdy.

Po jednym lub dwóch sezonach dopiero możesz stwierdzić,czy dany system Ci pasi ,czy też nie.

 

Mniej więcej to samo miałem napisać.

 

Aha, nie ma czegoś takiego jak najlepsze zawieszenie, jest tylko takie, które komuś najbardziej pasuje.  A że komusiów jest całkiem sporo, a każdy z nich cechuje się różnymi gustami, więc siłą rzeczy nie ma innej drogi jak spróbować samemu.

 

Polecam

 

http://www.bikeradar.com/gear/article/buyers-guide-to-mountain-bike-suspension-part-2-28438/

 

i jeszcze raz - że co jest nie tak z tym Krossem?  Albo czemu nie Nerve?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem ze sklepu. Generalnie się uśmiejecie ale kolega wbił mi do głowy, że skoro mam prawie nowego Scalpela w częściach, to żebym nie wydawał kasy tylko tłukł co już mam a w międzyczasie zbierał sobie na coś innego. 

Tak więc póki co wyciągam wszystko z Meridy i przekładam do Scalpela. Zostaje tylko kwestia redukcji sterów 1.5" na mojego Recona ze sterówką 1 1/8". Jak nie znajdę to dorobię. Wolę redukcję bo zachowuję 1.5" łożyska.

 

Póki co będzie musiało wystarczyć na przyszły rok. Kręgosłup trochę odciąży a za ten czas rozwiąże się sprawa dostępności 27.5". Przy okazji będę miał więcej czasu na testowanie różnych rowerów i pewnie coś znajdę. Będąc mądrzejszy o Wasze tłumaczenia i porady będzie mi łatwiej. Wszystkim serdecznie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

...a czy piaseq wspominał coś o nowym widle pod 650b? hehe. Bo jeżeli chce wsadzić pod RS-ową 26 średnie koło to powodzenia, jeszcze jako tako w FOXie wchodzi.
Rulez z tym offsetem bym nie przesadzał...
Dzisiejsza geometria praktycznie dla każdego z działów (czy to enduro czy szosa) tak odbiegła od standardów do jakich przez lata się przyzwyczailiśmy, że mnie np ciężko cokolwiek wyrokować z liczb. A jeszcze nie tak dawno "zabijałem" się o każdy centymetr i stopień.

Tak w ogóle na boku to bawi mnie powtarzające się w wielu wątkach narzekanie na brak części do 650b :) Primo, dwa lata temu to były problemy (i jedna guma dostępna w Europie), dwa - jakoś w wielu głowach nie może się pomieścić fakt, że to całkiem nowy rozmiar i jak 26" miało 3 dekady na rozwój, 29 ponad dziesięć lat ( a i tak u nas nadal traktowany jest  "ogólnie" jako nisza) tak "wielki BOOM" na 650b nastąpił po .. zeszłorocznym marcowym starcie Shurtera na scotcie. No ludzie dajmy im rozwinąć skrzydła.


ps: a widzę Rulez, że wycofałeś wpis o offsecie :)
ps2: a temu kto wierzy w pomiary geo z cada i fotoszopa gratuluję optymizmu :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...