Skocz do zawartości

[Rama] Accent Peak 26er - opinia, przemyślenia i spostrzeżenia


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

do napisania tematu o ramie Accent Peak przeznaczonej do kół 26" skłoniła mnie mnogość zapytań od użytkowników forum i nie tylko o tytułową ramę, jej jakość, geometrię i tym podobne rozterki. Sam takowe miałem gdy kupowałem ramę w zeszłym (2012) roku. Wtedy też jedyne czym mogłem się kierować to sporo opinii na temat większego brata czyli wersji Peak 29.

Opinie były bardzo pozytywne i pomyślałem, że skoro bliźniacza konstrukcja jest chwalona to czemu zaryzykowałem twierdzenie że i wersja pod klasyczne 26" powinna być udana.

Cała przygoda z Peakiem rozpoczęła sie gdy stwierdziłem że zbudowany rok wcześniej rower na ramie Trek 3700 jest zbyt "turystyczny" - ma krótką górną rurę, wysoką główkę ogólnie bardziej klasyfikował się jako ATB niż MTB. Poszukiwania prowadziłem na allegro i w różnych sklepach internetowych, ale cenowo nie mogłem znaleźć "złotego" środka. Gdy natknąłem się na Peak'a stwierdziłem że powinien to być strzał w 10!

1. Geometria

Accent Peak Geometry 26



Tutaj nie mam się do czego przyczepić, z racji wzrostu (186/7 cm) rozważałem rozmiary L/XL. XL po kilku dyskusjach odrzuciłem i na placu boju pozostał rozmiar L. Jego geometria jest typowo sportowa/maratonowa. Peak ma to czego szukałem czyli długą górną rurę która horyzontalnie w rozmiarze L wynosi 610 mm, stosunkowo niską główkę - 135 mm, podsiodłówka to 485 mm. Przy sztycy 400 mm mam zapas ok 2-3 cm do linii minimalnego insertu. Przeglądając ramy/rowery innych producentów można łatwo dojść do wniosku, że geometria Peak'a jest zbliżona do chociażby SCOTT'a Scale 40/80.

Co do możliwości bojowych to jestem raczej laikiem więc wypowiem się jedynie "jak czuję" i mocno subiektywnie. Wcześniejsza jazda na Treku 3700 po "terenowych" okolicach Warszawy wymagała sporo wysiłku szczególnie przy podjazdach pod nieco większą "górkę", na Peaku podjazdy stały się nieco łatwiejsze i przyjemniejsze :)

Rower zbudowany na Peak'u sprawnie poddaje się woli prowadzącego i łatwo podjeżdża, zjeżdża i skręca. Sztywności mu nie brakuje przy mocnym ciśnięciu w korbę nie uświadczyłem ocierania łańcucha o wózek, obserwacja wzrokowa też nie wykazała aby suport "pływał" na boki.

2. Wygląd

Rama gotowa do montażu



Sam zakupiłem wersję biało-czerwono-czarną. Nie jest to szczyt czy wyżyny designu i wybajrzenia. Malowanie ramy oceniam jako oszczędne, ale stonowane i nierzucające się w oczy. Warto przy tym wspomnieć o lakierze o którym krążą legendy. Nie będę oszukiwał powłoka lakiernicza jest po prostu kiepska. Oczywiście lakier od patrzenia nie odłazi, ale kilka wycieczek, opierania innych rowerów i przewożenia w samochodzie spowodowały, że na mojej ramie pojawiły się drobne przetarcia i rysy pod którymi widać aluminium. Zdecydowana większość "ubytków" w lakierze powstała w wyniku zetknięcia z innymi rowerami lub nieuważnego opierania o murki inne obiekty betonowe. Mam nadzieję jeszcze przeczołgać Peak'a po górach i kamieniach i wtedy zobaczymy co się wydarzy... Zaraz po zakupie okleiłem taśmą "bike protect" dolną rurę i miejsca styku pancerzy z ramą.

3. Waga

Domowa kuchenna waga wykazała, że goła rama waży 1800g. Nie jest to pewnie szczyt hi-tech, rurki to zwykłe aluminium 6061-T6 podówjnie cieniowane, więc nie należy spodziewać się kosmicznej technologii rodem z NASA.

4. Podsumowanie

Moim zdaniem idealny wybór w kategorii budżetowych ram o sportowym zacięciu. Ramie nie można odmówić sztywności, jej waga nie jest może zachwycająca, ale myślę że akceptowalna i można zbudować sobie całkiem przyzwoitego ściganta. Do największych wad należy zaliczyć lakier - jeśli ktoś jest fetyszystą wyglądu proponuję poszukać czegoś innego. Dla mnie rower ma jeździć, a wyglądać to może na zdjęciach.

Mam nadzieję, że powyższe przemyślenia okażą się pomocne dla wielu planujących zakup tejże ramy.

Czekam na uwagi i ew. pytania.

Pozdrawiam,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat, wczoraj właśnie kupiłem tą ramę :)
Moja S-ka "goła" waży 1626 gram . Za tą kasę nic lepszego nowego się nie trafi. Co do geometrii, jest ona identyczna jak w Scott`ie Scale 600 RC :D
Rama na żywo wygląda dużo lepiej niż to widać na zdjęciach .
Jeszcz dodam że ma uchwyt hamulca PM i wygładzone spawy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dodatkowych informacji zapomniałem dodać:

-mocowanie jedynie pod hamulec tarczowy w standardzie PM - 160 mm

-sporo miejsca na mięsistą oponę - rozstaw tylnych widełek - 70 mm, wg. informacji od źródła czyli z Velo, bezpieczna będzie opona o szerokości do 60mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...