Skocz do zawartości

[suplementacja] carbo czy izotonik?


koziakaka

Rekomendowane odpowiedzi

witam

ktory z napojow jest lepszy dla rowerzysty? izotonik lepiej nawadnia i uzupelnia niezbedne elementy, natomiast carbo daje wiekszy zapas energetyczny. ktory z nich powoduje, ze nieco wolniej sie meczymy?

googlowalem i wiekszosc odnosnikow prowadzi do for kulturystycznych, a wiadomo ze tredning silowy a aerobowy to dwie inne bajki.

zalezy mi na lepszej regeneracji, popijane w trakcie treningu.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym szybszym nawadnianiem to totalna bzdura. Z opóźnianiem zmęczenia też. Wszystko zależy od tego czy spożywasz tyle kcal ile potrzebujesz. Popijaj w zależności od braków w diecie. Może to być carbo, może być to izotonik, a nawet zwykła woda + w międzyczasie przegryziony batonik/żel energetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie zabieralbym napoj ze soba na dluzsze dystanse. na 30km starcza spokojnie 0.7 wody, czasem i z polowa wracam. ale ostatnio przy 42km juz czulem oslabienie - fakt, ze slabiej niz zawsze przed jazda zjadlem, ale wtedy chetnie pojezdzilbym dalej, ale brakowalo energii. potrzebuje tego na takie wlasnie sytuacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze, ze musze isc na inne forum z ta kwestia :P

oczywiscie, ze mi to pomoze. to nie jest zloty srodek i nie zaczne robic 200km tras na mtb dzieki temu, ale poprawi samopoczucie, wytrzymalosc i na pewno bardzo korzystnie wplynie na regeneracje miesni. staly zapas wegli ma bardzo pozytywny wplyw na ostatnia kwestie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie Carbo vs Izotonic to na rower na pewno Iso.

Kupowałem kilka razy Isostara i na pewno dodaje energii jak się czuje lekkie klapnięcie.

Różnica jest taka że Izotonik dużo lepiej i szybciej nawadnia i uzupełnia minerały. Carbo polecane jest bardziej do sportów siłowych, głównie po treningu w celu uzupełnienia glikogenu w mięśniach.

Tylko że "zalewając" się carbem łatwo można się zalać tłuszczem, ja po treningu siłowym wciągam banana albo batona musci.

 

I tak samo na rowerze, jeśli lecisz gdzieś dalej wcale nie musisz mieć specjalistycznego carbo czy izo.

Wrzuć do plecaka jakiegoś batona czy dwa....

 

Się rozpisałem... lecę pospać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tez wlasnie myslalem. nie chce kupowac 500kg proszku iso, a z 700-1000 gram i rozrabiac, kiedy wychodze na dluzej. czasem moze wypic po jezdzie jezeli wiem, ze nastepnego dnia bede sporo jezdzil, zeby troche lepiej miesnie sie zregenerowaly - zawsze troche mi to pomoze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady, na trening spokojnie wystarcza woda. W czasie treningu jedyne co nas ogranicza do zapasy wody i glikogenu. Wody możemy spokojnie stracić 3%-4%, a glikogen możemy zużyć do końca. Branie wody z węglowodanami zwiększa zapasy glikogenu i zwiększa wchłanianie wody. Przydaje się tylko na dłuższe treningi.

 

Chyba że chcemy robić jakiś bardzo mocny trening, lub wyścig. Wtedy dla wysiłku 1h-3h udowodnione jest, że branie wody z węglami zwiększa wydolność o 2% - 7% (czasówka i czasówka poprzedzona dużym wysiłkiem o stałym czasie trwania) - http://jn.nutrition..../141/5/890.full.

 

Pomiędzy Carbo i Iso nie będzie dużej różnicy. Ale, że iso dla sportowców jest droższe, to pewnie jest to optymalna formuła. Możemy jednak to samo osiągnąć stosując tańsze carbo np. FITMAX Carbo, które po dodaniu małej szczypty soli będzie miało ten sam skład co Powerade plus niegroźne witaminy.

 

Do regeneracji wystarczy odpowiednia doza węglowodanów po treningu. No i bardzo ważny jest sen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Carbo za wolno się wchłania. Już lepsze od carbo będzie vitargo.

 

Różnica między carbo a izotonikami to tak zwana osmolarność co wypadałoby wziąć pod uwagę.

 

Jeżeli ktoś chce podczas jazdy pić carbo, to niech kupi sobie jakieś małe opakowanie i sprawdzi, jak się na tym jeździ.

 

Dodatkowo mam obiekcje co do tego, że na treningi tylko woda wystarczy. Nie dla wszystkich wystarczy i dla jednych może i woda jest najlepsza, ale dla drugi izotonik. To są wszystko kwestie indywidualne. Ponadto jak ktoś chce czegoś spróbować, to nie uważam aby krucjaty mające na celu wybicie z głowy chęci zakupu suplementów czy innych napojów specjalistyczny, miały sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wchłanialności:

- wypicie 500ml napoju zawierającego 30g węglowodanów (napoje izotoniczne) powoduje, że w ciągu pierwszych 10min 200ml roztworu przechodzi z żołądka do jelit, dzięki czemu dostarczamy 200ml wody oraz 12g węglowodanów

- wypicie 500ml napoju zawierającego 60g węglowodanów (napoje hipertoniczne) powoduje, że w ciągu 10 min tylko 150ml tego roztworu opuszcza żołądek, dzięki czemu dostarczamy tylko 150ml wody, ale za to 18g węglowodanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...