Skocz do zawartości

[rura sterowa] cięcie


Tofi

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do forumowiczów - w jaki sposób przyciąć rurę sterową? Niby nic prostszego - piłka do metalu i ciąć, ale czy aby przypadkiem nie powinno to być równe (kąt prosty i spiłowane zadziory)? Znacie może jakieś sposoby na wykonanie tego na odpowiednim poziomie? Zastanawiałem się nad użyciem narzędzia do cięcia rur hydraulicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięcie jak to cięcie - specjalnie trudne nie jest. Najważniejsze jest jedno - żeby nie ciachnąć za krótko ! :)

Możesz zrobić sobie zapas - na wypadek gdybyś zmieniał w przyszłości ramę na większą (z dłuższą główką) , lub w razie odsprzedaży widelca (nie każdy chce krótką sterówkę)

 

Cięcie jak to cięcie - specjalnie trudne nie jest. Najważniejsze jest jedno - żeby nie ciachnąć za krótko ! :)

Możesz zrobić sobie zapas - na wypadek gdybyś zmieniał w przyszłości ramę na większą (z dłuższą główką) , lub w razie odsprzedaży widelca (nie każdy chce krótką sterówkę)

 

Aha - mi się ciachło pod kątem około 5 stopni , czyli piłka poszła dość krzywo . Ważniejsze od prostego cięcia , jest równe nabicie gwiazdki. Choć lepiej uciąć to prosto....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśłi masz dostęp do urządzenia do cięcia rur hydraulicznych (chodzi mniej więcej o coś takiego) to polecam jak najbardziej. Kilka razy skracałem stalowe i aluminiowe sterówki - szybko, dokładnie i zawsze idealnie prosto. Na koniec kosmetycznie przeszlifuj krawędzie pilnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozostało jeszcze pytanie na jaką długość mam przyciąć sterówkę? Ile powinno być nadmiaru? Widelec nie będzie do odsprzedaży, bo sam kupiłem secondhanda (260mm sterówki). Jakie wymiary ma przeciętny mostek? 40-50 mm? Nie uciąć za krótko? A tutaj na forum w kilku tematach wyczytałem że dystanse muszą być tak ustawione, żeby wystawały na około 3 mm ponad sterówkę. Myślę, że po prostu włożę widelec, założę dystanse i mostek, natrasuję od ostatniego dystansu linię i utnę ze dwa mm poniżej.Kwestia tylko tego ile powinienem wystawić mostek nad ramę. Najwygodniej było by dla mnie zaraz nad ramą, lub ewentualnie z jakimś dystansem krótkim. Gwiazdka to nie problem, mam prasę do gwiazdek DIY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że odpowiedziałeś sobie na własne pytanie. Po prostu załóż wszystkie elementy - możesz nawet trochę pokombinować z montażem i pojeżdzić z różną ilością podkładek nad i pod mostkiem i wybrać najodpowiedniejszą dla Ciebie konfigurację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Przeciętny mostek ma ok 4 cm wysokości.

Sterówka powinna być w nim schowana na ok 3-4 mm.

Pod mostkiem warto dołożyć chociaż mały dystans, żeby stery były równo obciążone.

 

Zrób tak jak piszesz - poskładaj sobie wszystko (pamiętaj o bieżni na widelcu), zaznacz i utnij, będzie dobrze ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uciąłem krzywo swojego Rock Shoxa, ale nie ma to większego znaczenia, rura sterowa kończy się około 5 mm pod górną krawędzią mostka, na którym osadzony jest kapsel sterów, ważne jest proste nabicie gwiazdki, choć domowym sposobem też można to zrobić, trochę cierpliwości i chęci i parę złotych zaoszczędzone na serwisie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...