Skocz do zawartości

[650B - 27,5"] nowy standard


cichy66

Rekomendowane odpowiedzi

Amortyzatory powinny być robione tak aby były kompatybilne zarówno z 26 jak i 27,5", czyli mieć podkowę o dużym prześwicie. 27,5" to bardzo fajny rozmiar, wreszcie coś dla osób, które mogą sobie złożyć rower na większej ramie nie będącej kozą :) A jednocześnie nie mający parcia na wielkie 29er. Moim zdaniem przejście z 26" na 27,5" mogłoby się odbyć łagodnie. Warunek jednak jest taki, aby ramy i amortyzatory były z dwoma rodzajami kół kompatybilne (przynajmniej niektóre modele ram i większość amortyzatorów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO siłą średnich kół jest to, co zdaniem fanów 29erów jest ich słabością - mianowicie to, że zwiększają koło tylko nieznacznie. Pozwala to wepchnąć takie koła do rowerów nie wynajdując roweru od początku (to skrót myślowy oczywiście). Dzięki temu bez większych trudności technologicznych można zbudować sensowne rowery dla osób niskich, fulle o dużym skoku (@up) i cieszyć sie nico większym kołem bez drastycznie zmniejszonej sztywności bocznej i zwiększonego efektu żyroskopowego.

Dlatego odnosząc się do tego, że 3 rozmiary to za dużo, uważam że ewentualnie wypadałoby uśmiercić 26". Oczywiście ta śmierć byłaby bardzo powolna z racji rozpowszechnienia tego rozmiaru. Względnie polegałaby na uśmierceniu rozmiaru w kategorii XC i niższej klasy popularnych rowerów górskich.

Z technologicznego punktu widzenia uważam, że najlepszy jest taki rozmiar na którym da się bez większych kompromisów zbudować rower dla osób dorosłych o każdym wzroście. Jest to na pewno nieco więcej niż 26". Biorąc pod uwagę, że odkąd 26" koło zadebiutowało pojawiły się lekkie materiały w budowie kół i waga kół nie stanowi takiego problemu, jak kiedyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jergus-skoro Jamisowi udało się już rok temu wypuścic gotowy rower seryjny o skoku 130mm na 27,5 to czemu nie miało by się udac z 150mm :)

Szczególnie, że z tego co pamiętam Mojo HD Ibisa przez samego producenta jest dedykowane nie tylko pod 26 ale także pod 650b (ze sztywnych podobnie jest z angielskim Pipedreamem Sirius 853)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
i jaki widel 26 to przyjmie

Na przykład FOX serii F. Coby nie być gołosłownym

http://blackmountaincycles.blogspot.com/2007/12/650b-conversion.html

Ale przy oponie typu 2.3 może być mały problemik przy pełnej kompresji amorka.

Szkoda,ze w naszym polskim ogródku opony Pacenti to dla wielu puste słowo ( zresztą jak opony Onza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze nie zauważyłem że o Mojo HD piszecie, testowalem kiedyś zwykłego Mojo i tam by taka oponka nie weszła - HDek to rasowe enduro 160 wiec producent przewidział opony downhillowe do niego więc i ładna 27.5 weszla :)

Ja pozostaje przy szukaniu 650B o max rozmiarze 680mm, zobaczymy co sie trafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie tylko Pacenti dyrnykocie :( nawet SOMA b side jest do dostania w Anglii u przedstawiciela (podobnie jak obręcze Velocity pod 650B i np V-ki), u nas jak już pewnie słyszała problem jest z ... szprychami. No cóż-nasz rynek działa tak ,że nikt mu nie zarzuci "wpychania" w nas "na siłę" towaru-nie ma zapotrzebowania od strony środowiska to nie ma towaru w sklepie :)

 

Co od pełnej kompresji-myślisz, że opona dotknie ramy czy korony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Raczej dotknie korony- opony typu 2.3 są dosyć wysokie, Foxy kompresują się prawie na 100% i w pewnych sytuacjach opona może otrzeć się o koronę amorka. Cho tak sobie myślę,ze w normalnych warunkach ( bez ekstremy) rzadko kompresuje się amorka do 100%. W sumie to łatwo sprawdzić- wystarczy z amorka wypuścić powietrze i będzie wiadomo.

W manitou na przykład takie sytuacji nie będzie.

Wracając do opon- zastanawia mnie,że WTB ,która jako pierwsza wprowadziła na rynek oponę 29" jeszcze nie ma w ofercie opony 27,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Co do WTB dla mnie też to zagwostka, niby jest "na papierze" jednakże podobnoż była mała seria i się wycofali (pisaliśmy szukaliśmy i d... nie ma). Nie wiem jak Ci się Klon (brawo!) udało to znaleźc (nawet na stronie WTB nie było do tej pory śladu) A, że z przodu mam 29" WTB bardzo ucieszył by mnie fakt takiej np Nano czy właśnie Wolverine w wersji sześcsetpiędziesiąt.

Choc przyznam- Rara 27,5x2,25 (czytaj x2,0) idą po twardym jak burza :)

 

Z tą koroną byłbym zaskoczony-na logikę wydawało by się , że skoro opona nie dotyka podkowy to i nie powinna dotknąc korony - chyba zaraz zejdę do piwnicy i pospuszczam powietrze z widelców hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą koroną byłbym zaskoczony-na logikę wydawało by się , że skoro opona nie dotyka podkowy to i nie powinna dotknąc korony - chyba zaraz zejdę do piwnicy i pospuszczam powietrze z widelców hehe

Fox F100 ma dość niską podkowę i dość nisko osadzoną koronę, w ogóle jest dość niskim amortyzatorem.

W Manitou R7 prześwit dla opony jest większy, jak również korona jest nieco wyższa i w efekcie cały amortyzator

o jakieś 7mm. Może nie jest to duża różnica, ale czasami decydująca o zastosowaniu takiej czy innej opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Do ewerybody- jako ze mamy tylko dwa tematy , w których piszemy o wszystkim, założyłem oddzielny temat dla opon,kół i takich tam

[Koła i Opony] - Forum Rowerowe - doświadczenia, rowery, dyskusje sklepy rowerowe, giełda rowerowa

uprasza się o przeniesienie dyskusji kołówo-oponowej do tego tematu

 

Dla Ram i Rowerów

http://www.forumrowerowe.org/topic/112480-ramyrowery/

 

Dla Amortyzatorów

http://www.forumrowerowe.org/topic/112481-amortyzatory/

 

Uprasza się o przestrzeganie. Jeśli ktoś ma inne życzenia lub uwagi odnośnie 650b- piszcie na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

http://singletrackworld.com/2012/07/2013-scott-genius-launch-650b-and-29-but-no-26/

 

Artykul na stronie Singletraka sugeruje ze mozemy byc swiadkami "trzesienia ziemi" tudziez Nowego Rzadu Swiatowego - czyzby 26" mialo odejsc(odjechac) w nielaske..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...