Skocz do zawartości

[rower] Romet 29er, czyli pretekst do dyskusji o stali


Wiewiór

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, ale może zostawię sobie jeszcze koła... Genesis IO turla się teraz na 28" obręczach z ósemką Alfinie, a jak już kilka razy pisałem, planetarka to nie moja bajka. Reszta zostanie rozczłonkowana i trafi na olx-a.
Ale jest też druga opcja. Podmieniam ramy, wymieniam i smaruję, gdzie trzeba, składam do kupy i cały rower na ramie Kross Hexagon X2 idzie na sprzedaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

Może ktoś pamięta, jakiś czas temu podczas covida szukałem stalowego sztywnego roweru 29+ do zastosowań turystycznych. Ponieważ wtedy nie było do kupienia w zasadzie nic, gdy tylko dystrybutor rzucił na rynek 1 (jedną) Konę Unit X, capnąłem ją w zasadzie bez zastanowienia. I wszystko byłoby fajnie pięknie, gdyby nie to, że ten rower jest strasznie sztywny. Do tego stopnia, że pomimo węższych opon Inbred jest wyczuwalnie wygodniejszy. Jedyne gdzie Kona ma przewagę to piach i wysoka tarka, ale to raczej zasługa kół niż ramy.

W związku z tym zacząłem się rozglądać za ramą, na którą mógłbym tę Konę wymienić. Tylko teraz nie wiem czy jest jakaś baza porównująca "giętkość" ram tak jak to robią z oporami toczenia dla opon. Nie chciałbym wyłożyć kilku tysi na ramę tylko po to żeby okazało się że to takie samo albo gorsze kowadło od tego co miałem.

Obecnie z przynajmniej teoretycznie dostępnych w Europie patrzyłem na Ritchey Ascent i Brother Big Bro. O Ritcheyu można znaleźć opinie że oferuje "smooth ride", ale to można wyczytać o każdym stalowym rowerze, o Konie pewnie też by się znalazło. O Big Bro nie znalazłem nic. Jak ktoś zna inne ramy, które przyjmą 29x2.6 i tylny bagażnik, o których wie że są miększy od Kony, chętnie je poznam. Z opinii, które wyczytałem w internetach wynika że Surly i Breezer też są twarde.

 

IMG_20230710_125840.thumb.jpg.7e2568969a237bd6530ef8afdcbcec3f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Muirwoodsa z 2020 który jest obecnie w posiadaniu u Kolegi powyżej, obecnie mam najnowszego Muirwoodsa i ten najnowszy ma sztywniejszą ramę co mi akurat odpowiada bo dzięki temu jest wyraźnie szybszy od poprzedniego modelu.

Mam jeszcze Nordest Sardinha i ten rower jest niesamowicie komfortowy i miękki. Im bardziej dociążony gratami tym lepszy komfort. Zastanawiałem się dlaczego tak jest? Mój wniosek z kilkuletniego użytkowania jest taki że kąt główki ramy 67 stopni i długi mocno wysunięty do przodu widelec robią całą robotę. W trakcie jazdy w terenie ma się uczucie jakby rower w środkowej części uginał się.

IMG_20220527_191559.jpg

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje stalowe rowery pracują nawet jak śpią, mimo że są pochowane w stodole, śpiąc w swoim łóżku oddalonym o kilkadziesiąt metrów, czuję tą cudowną pracę stali chromo molibdenowej, to jest niebywałe, nie do opisania, coś z czym się nigdy nie spotkałem, czujesz to pod skórą, na skórze, nawet tam gdzie tylko papier toaletowy ma dostęp. Niesamowite.

  • Haha 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, leejoonidas napisał:

Miałem Muirwoodsa z 2020 który jest obecnie w posiadaniu u Kolegi powyżej, obecnie mam najnowszego Muirwoodsa i ten najnowszy ma sztywniejszą ramę co mi akurat odpowiada bo dzięki temu jest wyraźnie szybszy od poprzedniego modelu.

Mam jeszcze Nordest Sardinha i ten rower jest niesamowicie komfortowy i miękki. Im bardziej dociążony gratami tym lepszy komfort. Zastanawiałem się dlaczego tak jest? Mój wniosek z kilkuletniego użytkowania jest taki że kąt główki ramy 67 stopni i długi mocno wysunięty do przodu widelec robią całą robotę. W trakcie jazdy w terenie ma się uczucie jakby rower w środkowej części uginał się.

IMG_20220527_191559.jpg

Też mam podobną maszynę, kąt główki 68 stopni offset widelca  100 mm. Jak to się na tym fajnie jeździ. Bardzo wygodny i miękki, dobry do jazdy wszędzie :) 

20190921.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze od wczoraj trafiłem na to i teraz ślinię sie do niego. Na forum singletrackworld o poprzednich edycjach same superlatywy. Podobno miększy niż Salsa, chociaż guzik mi to mówi bo na Salsie nigdy nie jeździłem. Mam tylko ich widelec w Inbredzie i w moim odczuciu daje radę.

https://singularcycles.com/products/swift-steel

 

Ten Nordest sardynka wygląda nawet ciekawie, ale obawiam się troche jego krótkiego ogona. Znalazłem w jakiejś recenzji ze 29x2.6 wchodzi tam na styk, no i boję się zahaczania piętą o sakwy i wpływu krótkiego chainstaya na komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.07.2023 o 20:05, gof napisał:

O Big Bro nie znalazłem nic.

Mam Big Bro od 2018 roku, jak coś chcesz to pytaj ;)

 

A na Singulara też spoglądam czasami, ale Peregrine ;)

Możesz też zerknąć na All-City Monsoona czy República Bicicleta Ushuaia

Edytowane przez Qbotcenko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2023 o 18:56, Qbotcenko napisał:

Ej, chopy, ktoś gdzieś kiedyś widział frameset od Creme sprzedawany osobno? ^^
 

https://7anna.pl/product-pol-13110-Rower-Creme-LA-RUTA-CLASSIC-MOONLIGHT-20s.html

Ustrzelenie tej czy innej ramy Creme byłoby cudem, bo 7Anna ani detaliści nigdy ich nie sprzedawali. Swoją drogą 7A to specyficzny dystrybutor, który prawie nigdy nie ma na stanie oferowanych produktów, zwłaszcza od Hope'a.

Edytowane przez artoor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2023 o 17:37, Qbotcenko napisał:

Mam Big Bro od 2018 roku, jak coś chcesz to pytaj ;)

W sumie tylko jedno, jak oceniasz jego komfort? I czy masz punkt odniesienia w postaci ram innych producentów.

Ewentualnie jak przychodzą Ci do głowy jakieś potencjalne problemy, których nie widać na pierwszy rzut oka na zdjęcia i opis, typu brak jakichś punktów montażowych, słabo poprowadzone linki czy niestandardowe mocowanie elementu X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gof

Mam porównanie do Gieni Longitude, Vagabungi oraz Verenti Substance.

Generalnie jest ok, siedzę na nim mocno trekkingowo, mimo to rama fajnie przenosi parę z łydy - w tylnym widelcu jest wspawany płaskownik miast rurki - to dodaje sztywności w mufie suportu.

Komfort jest wyczuwalny, rama pracuje na wybojach, co mnie satysfakcjonuje, gdyż się turlam na oponkach 1,6"

Trochę wideł się wychyla podczas hamowania w główce, ale ja mam jeszcze wersję ze zwykła rurą, nietaperowaną.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś z Szanownych się zaślinił na widok Singulara na lokalnym rynku wtórnym, do tego w bardzo atrakcyjnej cenie, to spieszę donieść, że ten konkretny egzemplarz jest po dzwonie i rama ma kilka uszkodzeń, które niekoniecznie widać na zdjęciach https://www.olx.pl/d/oferta/rower-wyprawowy-singular-kola-29-r-m-CID767-IDWFEud.html

Jeden kupujący już ją z tego tytułu zwrócił do źrodła

  • +1 pomógł 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...