Skocz do zawartości

[Kurcze] Jak sobie z nimi radzicie ?


XCrider

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Roweromaniakow !!

 

Chcialbym sie dowiedziec jak sobie radzicie ze skurczami,sporo osob ma ten problem,ale zlotego srodka na nie nie ma.

Mam jeszcze jedno pytanie! Czy osoby,ktore sa "chude" maja mniejsze szanse np.w maratonie od osob majacych "normalna" mase ??

Pozdrower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie odpowiedni trening i dojscie do odpowiedniej formy wykluczy to zjawisko. Ja nie chwaląc sie w ogole nie mam takich problemów chyba ze faktycznie przegne ale to sie raczej odzywa na postoju, albo jak zjeżdżam z gór z nogami caly czas w tej samej pozycji.

 

no i woda woda woda

odpowiednia masa na pewno bedzie lepsza niz niekorzystna :confused:

 

no i odpowiednia dieta... ewentualnie wspomagacze magnez itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez przez dluuuuugi czas nie mialem problemow ze skurczami,ale po prostu czasami sie zastanawiam czy jeszcze kiedys wroca :confused: .... Od kiedy zaczalem pic Magnez i ogolnie prawidlowo sie odzywiac i przede wszystkim duzo pic, nie mialem skurczow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

Masa nie ma tu chyba nic do rzeczy. Ja ważę 'trochę" więcej niż powinienem a też miałem problem ze skórczami. To wynika ze zbyt niskiego poziomu magnezu w organizmie. Stąd podstawa to dieta (np. czekolada, banany :confused: ). Kupując wodę mineralną zwróć uwagę na to ile zawiera magnezu i wybierz właściwą i pij, i pij, i pij. Magnez jest wypłukiwany z organizmu przez kawę, więc raczej ją trzeba odstawić lub ograniczyć. Można też inaczej, w każdej aptece doradzą ci jakiś specyfik w tabletkach zawierający magnez. Koszt będzie niewielki, a pomoże na 100% - działań ubocznych (jeśli nie przedawkujesz) nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka wode mineralna polecacie najbardziej ???

 

 

Nie no bez przesady:)

 

Jedno co powiem nie kupuj wód w ekonomicznych ledwo trzymających sie butelkach po 50 groszy.. takie wody to często kranówa

 

wiec proponuje wszystkie te abrdziej znane:) a roznice śa niewielkie

 

ale jak juz masz wybierac to wybieraj te gdzie wiecej magnezu albo naturalnie gazowane...

w kazdym razie to nie ma wiekszego znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czesto miewalem skurcze na basenie(szczególnie w łydce).Aplikowalem sobie magnez,piłem wode,rozciagałem sie odpowiednio i przestała mnie ta dolegliwosc meczyc.Na rowerze raczej mnie to nie spotyka,bo zawsze przed jazda sie rozciagam i nie jestem taki "sztywny".Polecam tym co twierdza ze bolą ich plecy,zawsze przed jazda konkretny stretching i powinno byc po problemie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej niedobór magnezu powoduje skurcze.

Magnez wypłukuje kawa, herbata, cola, alkohol, do utraty przyczynia się długotrwały wysiłek, odwodnienie, ciąża, a przyswajanie ogranicza nikotyna, stres, nieregularne jedzenie i zmęczenie (brak snu)

Dużo magnezu zawiera czekolada, banany, mango, orzechy i nasiona, rodzynki, groszek, fasola i pastylki z magnezem ;)

Krótko mówiąc najlepiej nie pić, nie palić, jeść dużo czekolady z bakaliami i bananów, nie zaharowywać się, a po wysiłku dobrze się najeść i wyspać. No i pić wodę mineralną.

To wszystko zresztą juz było powiedziane, ale ja uczulam na niedobór magnezu, bo kiedyś doprowadziłem się do takiego stanu, że wylądowałem w szpitalu ze skurczami całego ciała. Myślałem że umieram. Poważnie.

 

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. W ostatnich tygodniach zaobserwowałam u siebie objawy sugerujące niedobór magnezu: przewlekłe zmęczenie i senność (połączone dość paradoksalnie z uczuciem podenerwowwania i roztrzęsienia oraz trudnościami w zasypianiu), rozkojarzenie, drżenie rąk i skurcze (póki co, niegroźne, ale denerwujące) ;) ... Magnez biorę dopiero 3. dzień, ale już czuję poprawę - a z każdym kolejnym dniem może być tylko lepiej :001: .

Pozdrówko kuracyjne :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby zapobieć wcinaj magnez takie tablety tanio mozesz kupić w każdej aptece jesli już cię złapał w czasie jazdy to stań i odczekaj aż sam minie. Niby masowanie coś pomoga w czasie skurczu ale to tylko dodatkowy bół. Ja poprostu czekam az przejdzie i tyle jade dalej .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO żeby zminimalizować możliwość wystąpienia skurczów trzeba się trzymać kilku zasad:

- trenować te partie mięśni które są podatne na skurcze

- prawidłowo się odżywiać, pomagają pomidory tudzież sok pomidorowy ( ale taki prawdziwy )

- przed treningiem/wyścigiem łyknąć magnez, potas, wapń i co jeszcze dusza zapragnie :(

- regularnie uzupełniać płyny najlepiej izo/hipotonikiem

- nie forsować się za bardzo :)

 

A kiedy już cie złapią skurcze? Starać się rozciągać mięsień podczas jazdy a najlepiej się zatrzymać by solidnie i naprawde rzetelnie się rozciągnąć. Problem się zaczyna gdy dorwie nas skurcz np. mięśnia czworogłowego i dwugłowego uda (ten u góry i pod spodem), nie idzie ich rozciągać naraz jako że jeden z nich jest zginaczem a drugi prostownikiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Najczęściej niedobór magnezu powoduje skurcze.

Magnez wypłukuje kawa, herbata, cola, alkohol, do utraty przyczynia się długotrwały wysiłek, odwodnienie, ciąża, a przyswajanie ogranicza nikotyna, stres, nieregularne jedzenie i zmęczenie (brak snu)

 

 

Chyba rzucę kawę, bo mnie skurcz-ybiki w łydkach łapią, nie jak jeżdżę ale jak siedze sobie w pracy, alebo podczas snu, niekiedy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem przez rok nieprzyjemne sytuacje ;) Otóż w środku nocy budziłem się i jęczałem z bólu - skurcze łapały zawsze w łydce (różnie - prawej lub lewej). Odkąd zacząłem pić magnez w tabletkach ta dolegliwość ustąpiła. Jednak zauważyłem że jak jeżdżę kilka dni pod rząd ostrzej niż zwykle to czasem łapie mnie skurcz w stopie. Nie jest to przyjemne i skutecznie utrudnia pedałowanie :/ Widocznie tak już musi być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w woli scislosci. skurcz to jak najbardziej prawidlowe zjawisko calkowicie kontrolowane przez nasz centralny uklad nerwowy. natomiast KURCZ jest niekontrolowany, zachodzi najprawdopodobniej pod wplywem nieprawidlowej czynnosci neuronow odpowiadajacych za prace miesnia. Zjawisko to do tej pory nie jest calkowicie wyjasnione. Zalecenia w zapobieganiu kurczom to picie napojow IZOTONICZNYCH a nie wody oraz suplementacja mineralow traconych podczas wysilku fizycznego - szczegolnie magnezu i potasu.

 

ps. w moim subketywnym odczuciu rozciaganie miesni takze zapobiega kurczom poniewaz zwieksza sie ich elastycznosc, nie wiem jednak czy jest to poparte jakimis naukowymi badaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

qsy masz racje skurcz to nie jest kurcz :D

co nie co wyczytalem w bikebordzie wiec napisze o kurczach

 

Przyczynami kurczów może być:

- odwodnienie wraz z utratą składników mineralnych głównie sodu i potasu oraz w troche mniejszym stopniu magnezu i wapnia gdyż ich stęzenie w pocie jest w wiele mniejsze. Najwiecej w pocie jest chlorku sodu i dlatego pot jest słony :D wszystkie te minerały należą do pierwiastków elektrolitycznych i są niezdędne przy przenoszeniu impulsów z układu nerwowego przez co są odpowiedzialne za pobudzanie do skurczu, jak i rozkurczu

- zmęczenie - dokładnie nie wiadomo jaki jest mechanizm powstawania kurczów w wyniku zmęczenia, jednak wiadomo że pod wpływem zmęczenia mięśni zmiejsza się zdolnośc do kontrolowanego skurczu

- gwałtowna zmiana temperatury np. w wyniku deszczu lub wysiłek w chłodnej temperaturze (wiosna, jesień) gdy organizm jeszcze nie jest przyzwyczajony do niskich temperatur

 

Profilaktyka:

- należy odnikać odwodnienia oraz zadbać o odpowiednia ilośc potasu, magnezu i wapnia w diecie,

- ubierać się odpowiednio do temperatur panujących za oknem

 

jesli kurcze nie ustępują należy zgłosić się do lekarza gdyż ostre kurcze mogą uszkodzić mięsień.

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

ja też dawno nie miałem skurczów ale na to jest najlepsza witamina c lub magnez to mi zazwyczaj pomaga

 

Przepraszam, że poprawiam, ale prosilbym jednak o zachowywanie prawidlowej terminologii (szczególnie, że post wyżej już to wyjaśniono). Tak więc: "już też dawno nie miałem kurczów, ale ......."

 

Pisze to, bo z twojego zdania to trochę śmieszna rzecz wynikła. Jak już dawno nie miałeś skurczów to tak jakbyś się w ogóle nie ruszał i nie miał wcale skurczów tonicznych w takim razie. Czyli albo nie żyjesz albo jesteś porażony. W tym momencie pewnie byś miał taką atrofie mięśni, że byśmy nie czytali twojego postu :P

 

Tak więc prosze tylko o uwagę co się pisze, jeśli już coś zostało wyjaśnione.

 

Peace :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...