Skocz do zawartości

thetere

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    135
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez thetere

  1. sprawdziłem felerną nakrętkę i jest za duża pod klucz do kaset ( mam też taką co pod ten klucz pasuje - obydwie są shimano ). Mierzyłem, potrzeba średnicy 27mm. Maciek nie każdy nasadkowy klucz pasuje, bo w przeciągu kilkunastu dni przerobiłem trzy. Niemniej ten co ty podałeś pasowałby, bo ząbki zaczynają się równo z początkiem klucza a nie 1mm wewnątrz, jak w większości nasadkowych. Cena mnie trochę przeraża, poszukam innej nakrętki - taniej wyjdzie, skoro jest już odkręcona.
  2. Można porównać tylko do pierwszego Topeaka, który ma jeszcze w zestawie worek - można go wyjąć, i iść z nim do pokoju noclegowego. W jack packu trzeba zdjąć całą torbę , albo dokupić worek. Nie chce wydawać dużych kwot, bo dwa lata wcześniej normalne sakwy, namiot, itd. kupiłem ... no i się za mocno nie nadaje do spania w namiocie. Teraz zmieniam koncepcje, czyli na lekko ze spaniem pod dachem, ale też nie wiem czy to zafunkcjonuje na dłuższą metę.
  3. Witam Mam taką nakrętkę w tylnym kole, że żadnym kluczem pod hollowtech nie sposób jej odkręcić - próbowałem czterema różnymi. Pojechałem do sklepu rowerowego i serwisant czymś przypominającym klucz do kaset odkręcił od wewnątrz nakrętkę w 3 sekundy. Mam sprawny klucz do kaset, którego raz na jakiś czasu używam, ale ni jak nie pasuje on do nakrętek centerlock, jest jakby mniejszy, i zawadza o sztywną oś. Może ktoś podesłać mi linka do takiego klucza którym teraz przykręcę tą nakrętkę.
  4. Witam Są dwie wersje: pierwsza druga Która będzie lepsza ? obydwie maja oddzielne worki transportowe, tylko że w pierwszej wkładasz go do torby, a w drugiej w uprząż ( i jest w połowie na wierzchu ) Pierwsza zatem będzie bardziej odporna na wilgoć ( no i ma gumki transportowe na wierzchu ), ale chyba trudniejsza w "obejściu" zaczepianiu/ zdejmowaniu, może będzie ciężej wepchać upchany worek do torby. Która będzie lepszym wyborem, może ma ktoś doświadczenie w podobnych torbach.
  5. Jak chcesz to Ci mogę odsprzedać nowy za 6200 zł: KILK W rozmiarze M - mam 182 cm i na mnie ciut za mały. Aluminiowy na sztywnych osiach z mocowaniem pod bagażnik i stopkę, dropper, na konkretnych bebechach, ale nie wszystko zgadza się z opisem ze strony ( korba, kaseta ).
  6. Odkopie temat bo też muszę kupić suport do nowej korby, GXP. Czy któryś z producentów: accent, token, truvativ stosuje jakąś technologie która umożliwia łatwiejsze wyciąganie łożysk z misek ? W innym rowerze miałem SHIMANO SM-BB52, ludzie pisali ( z 10 lat temu ) że suporty pod Hollowtech są fajniejsze od octalinku m.in. dla tego że można w nich wymieniać tylko zużyte łożysko zamiast całego suportu - no niestety ja musiałem kupować całe z miskami ( bywały dostępne pojedyncze ), bo za cholerę nie umiałem wyjąć samego łożyska z miski ( nie uszkadzając jej ).
  7. Skorzystam z tematu i dopytam też o klucz. Czy do sramowskiego GPXa jest ten sam klucz co do Shimano BSA. Te firmy nie lobią tych samych rozwiązań dlatego pytam.
  8. Wkurza mnie w zwykłych kołach, że jak chwycę za szprychy i lekko ścisnę to wydają dźwięki obcierania o siebię, czasami też ten dźwięk słychać na ostrzejszych podjazdach gdy na szprychach pojawią się lekko luzy. Słyszałem - choć nie wiem czy to prawda; że straightpulle są bezstykowe.
  9. Witam Czy koła na powyższych komponentach nadają się do wycieczek z sakwami ( w sumie raz w roku )? Mam teraz koła z 32 szprychami zwykłymi i zastanawiam się nad trochę szpanerskimi straightpullami np: DT 1900; tylko że piasty pod nie to max 28 szprych. Taka wymiana wiązałaby się z ubytkiem 4 sztuk w kole.
  10. Ceny niektórych rzeczy ocierają się o scam w tym sklepie. Też opisy są często niedopasowane do produktu z tytułu.
  11. Takie sranie gadanie kolegów powyżej, na niczym oprócz nieprestiżowej naklejce na ramie nieoparte. Niemniej jak chcesz uzyskać szacunek chłopaków ubierających się obcisłe lajkry to musisz wybrać inne marki, jeżeli nie zależy Ci na tym to weź krossa - i serio, wybierz tego który Ci się bardziej podoba, bo obydwa są OK.
  12. Czy ktoś już coś kupował z rczbikeshop ?
  13. 3 rowery u nich zamówiłem i raz ciuch - wszystkie 4 paczki dojechały. Kontakt dobry. Ten trial jak i każdy z ich strony, na 99% będzie miał korbę Prowheel, kasetę sunrace lub Geardrive i inny mostek prawdopodobnie fsa bez tego gniazda na nawigację. Mimo wszystko uważam te cannondale za lepszy wybór niż chisele, dla ludzi szukających rowerów uniwersalnych.
  14. Wie ktoś może czy to się sparuje z różnymi licznikami bezprzewodowymi czy tylko ze smortfonem z aplikacją cannondale / licznikiem cannondale ?
  15. Mam w crossie 3x i 1x w mtb, i jak najbardziej polecam rozwiązanie z trzema koronkami na korbie. 2x nie widzę zbytnio sensownych korb montowanych w crossach.
  16. Oczekiwałbym, że z korbą pójdą w dół z ilością ząbków na blacie, a tu o dwa w górę.
  17. thetere

    [Napęd] Pinion E-Drive

    To już mają, tylko niestety do e-bików. Wystarczyłoby aby dorobili gdzieś mały slot na małe akumulatorki jak np: w DI2 i działałoby w analogach. Ale pinion to tak niszowe zjawisko, gdzie ze względu na cenę, nie będą rozwijać segmentu do analogów.
  18. Nie kupuj crossa jednorzędowego bo pożałujesz. Głośne przekosy, duże skoki. 1 na X w górskim i owszem, ale na asfalt to tak średnio Jeżdżę na crossie 3x8 i MTB 1x11 także mam porównanie.
  19. To zmień słowo premium na modne dziś "fancy". Płacisz za coś czego nie możesz w żaden sposób zmierzyć. To tylko rower, a producent to prawie tylko rama. PS. Ponad 10 lat temu na takich forach, życie toczyło wokół ważenia śrubek i zliczania uciętych pojedynczych gramów. Dziś nikt nie zwraca uwagi na to że Treki z niskiej i średniej półki to ciężkie kloce, w porównaniu nawet do mniej modnych producentów. Bez echa uszło uwadze publicznej to że np: Trek Top Fuel 8 2022 zwiększył swoją wagę o około 0,6 kg względem rocznika 2021 ( nie zmieniając praktycznie osprzętu ) - bo przecież trek wie lepiej, można uznać to za plus że nie żałuje materiału. Tylko czy jakby był to kross i dodał do któregoś modelu 0,5 kg, to zapewne zostałby zmieszany z błotem. Eh te podwójne standardy. Sam lubię treka za wygląd i image marki a nie zastosowane technologie, mają pewne rozwiązania niespotykane u innych albo zrobione lepiej, ale bądźmy szczerzy nie wymyślili roweru na nowo. Wiec skąd ta renoma ? pewnie gwarancja, ale już inni też nadganiają. Mnie się wydaje, że to kwestia drogich flagowych modeli, odpowiedniego PR i marketingu, no i lubimy produkty z USA.
  20. W istocie pewnie tak jest, ludzie powinni zrozumieć że za premium ( niezależnie na jakiej płaszczyźnie, nawet typowo wizerunkowej ) się płaci i tyle. Ja bym nawet tego przytoczonego wyżej aluminiowego checpointa krzyczał 30k gdyby był zbyt, korzystał z mody, i cieszył się że mogę sprzedawać podobny towar niekiedy 100% drożej jak konkurencja. Wyznawcy marki kreują cenę, taka prawda. To tak jak z białbym t-shirtem balenciagi - można kupić Hanesa za 30 zł, a można z małym znaczkiem baleciagi za ponad 2 tysiące. Funkcjonalności taka sama, ale nikt nie płacze, że ceny przesadzone.
  21. Płacimy za rower i dopłacamy - względem konkurencji; kilkadziesiąt procent za bardziej elitarną markę, a potem stękamy na forach jak te nasze ukochane firmy windują ceny. Potem oglądamy testy na YT np: Supercalibera, gdzie niejeden recenzent wychwala jak to Jolanda Neff coś tam na nim wygrała, tyle że na krossie też wygrywała.
  22. Ceny, czemu takie, za drogo, przesadzone, muszą opuścić, nie opłaca się, to nie technologia kosmiczna, itd. Bez urazy, ale cena bierze się z tego, ile ktoś jest w stanie dać za dany towar, główny cel producentów nie jest to aby jakiś Mietek miał tani środek lokomocji po bułki w monopolowym, tylko taki aby jak najbardziej wydrenować nasze portfele. Akurat w przypadku tych dwóch producentów podwyżki to przede wszystkim efekt onanizmu brand-owego ogromnej części rowerzystów, o czym świadczy ten temat - i wałkowanie tylko Trek/Spec jakby tylko oni produkowali rowery; ludzie sami wywindowali im te ceny, wystarczy spojrzeć na innych producentów gdzie podwyżki owszem i były, ale nie takie. Nie myślcie że teraz jeden czy drugi producent uderzył się w pierś i da wam rabaty z poczucia winy, nawet po obniżkach te rowery dalej są drogie, i dalej mają na nich spory zysk. Gravele staniały ? Nie ? Czemu ? bo dalej jest popyt, dalej najtańszy gravel treka to 14k zł ( żeby to chociaż carbon był ). Przecież można kupić u innego producenta taniej podobny rower, ale nie, nie będzie na ramie napisu trek czy spec. I żeby nie było sam mam speca, ale kupionego za czasów gdy ceny posezonowe nie różniły się zbytnio od porównywalnego krossa czy meridy. Normalnie teraz poleciłbym ofertę Radona gdzie np: w przeliczeniu na złotówki za niecałe 16 tyś można było dostać karbonową szosę na ultegrze di2 7,65 kg. Albo YT bike z rowerem All mountain na zawieszeniu przód/tył Flight Attendant i pełnym XX1 AXS za 5200 czy 5300 euro. Ale chyba wszystko się już wyprzedało.
  23. zaczyna się. Konieczny jest ten MTB full, w tej cenie można kupić porządną e-szosę. Do czego ? rekreacji czy sportowej jazdy po górach ? bo nie wiadomo czy polecać coś z widelcem 120 czy 160 mm skoku. Niemniej będzie ciężko o coś porządnego w tym budżecie. Gdybyś ten temat otworzył w listopadzie to w ciemno polecałbym Cube, ale patrząc na to, że w zeszłym roku np: CUBE STEREO HYBRID 140 HPC TM 750 kosztował poniżej 27 tyś a dziś już ponad 31 tyś, to ciężko będzie . Propozycje: ( trochę różne ) TREK RAIL 5 Cube stereo 120 PRO
  24. Temat jakby mój, bo miałem prawie identyczne wymagania - ale okazja na olxsie sprawiła, że kupiłem trochę inny. Jak chcesz sztywne osie + stopkę, to chyba masz tylko do wyboru cannondale i author. Moja teoria jest taka, że producenci muszą płacić jakiś dodatkowy podatek za zaprojektowanie tych dwóch elementów w jednej ramie, innego rozsądnego wytłumaczenia nie widzę dla braku dwóch gwintowanych dziurek w ramie ( bądź blaszki przy suporcie i jednej dziurki ). W gravelach podobny problem.
  25. Ze strony Gianta "Każda aluminiowa rama firmy Giant wykuta w naszej fabryce jest ręcznie spawana, hartowana i dostosowywana do najwyższych standardów obowiązujących w naszej branży. Trzy klasy technologii aluminium - ALUXX SLR, ALUXX SL i ALUXX oferują najbardziej wymagającym użytkownikom niezrównane osiągi i najwyższą jakość." Czemu ? to nie jest zły rower, tylko nieadekwatnie wyceniony, płacisz za nietuzinkowy wygląd, a nie za osprzęt. Jeżeli nie stanowi to dla Ciebie problemu, to ja nie widzę przeszkód. Można kupić solidny, na lata zegarek seiko, a mimo to ludzie kupują dziesięć razy droższe np: Breitlingi - chyba nie za bebechy. Taka analogia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...