Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Hej, poradziłby ktoś, powoli szykuje się do zakupu roweru i jestem zdecydowany na zakup online. Na pewno będzie coś ze stajni Canyon albo Radon

https://www.canyon.com/pl/mtb/neuron/2018/neuron-al-7-0.html 

https://www.canyon.com/pl/mtb/spectral/spectral-al-5-0.html

https://www.radon-bikes.de/en/mountainbike/fullsuspension/skeen-trail/skeen-29-90/

Mam 178cm wzrostu, wew długość nogi to 85cm

Oczywiście nie wiem czy wybrać M lub L.☹️ Stoję w rozkroku między tymi dwoma rozmiarami. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Fulle to nie moja bajka, ale sądząc po górnej rurze, to raczej M w Canyon'ach i 18 lub 20" w Radonie, tylko że rama 20" ma już bazę kół prawie jak największy Neuron, więc w sumie jednak 18" wydaje się lepsze.
Neuron w rozmiarze M ma z kolei najmniejszą bazę kół i stack oraz reach w porównaniu do M -ki Spectrala i 18" Radona, więc właściwie L mógłby podejść, tyle że będzie miał stack i reach jak 20" Radona i najwyższy przekrok.
Spectral L to już największy koń - najwyższy i najdłuższy, więc chyba niekoniecznie...
Pewnie jak ktoś oczekuje większej zwrotności, to wybiera M przy takich warunkach jak Twoje.
L -ki są duże, ale rowery tego typu mają też krótkie mostki, więc w praktyce możesz np. mieć odczucie, że jest za krótko na M -kach - po części będzie to więc kwestia preferencji, bo jeden się odnajdzie na stosunkowo małej ramie, a inny stwierdzi, że jest za mała i chce większą.
W związku z powyższym nie mogę jednoznacznie stwierdzić co dla Ciebie będzie lepsze.
Najlepiej załóż temat, że chcesz kupić któryś z w/w rowerów i masz problem z podjęciem decyzji jaki rozmiar wybrać lub popytaj w tematach o full'ach - niech się wypowiedzą bardziej obcykani w temacie i może jacyś użytkownicy ( może nawet znajdzie się ktoś kto umożliwi przymiarkę ).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź, spróbuję jakoś popytać ludzi coby przymierzyć, chodzi bardziej o Radona, bo właśnie doczytałem że za dwa tygodnie na Joy Ride w Kluszkowcach Canyon bedzie miał swoją flote, tyle że bez Neurona, ale może przejażdżka na Spectralu na który w sumie jestem najmniej zdecydowany rozwieje jakieś wątpliwości i zawęzi wybór, takze na pewno się wybiorę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Serdecznie jako nowy użytkownik. Jestem póki co laikiem w temacie ale mam nadzieję szybko zagłębić się w temacie rowerów. Planuje zakup roweru Crossowego Cube i w oko wpadł mi model Cube Nature Pro 2017. Nie mam możliwości przejechania się na rowerze dlatego proszę Was o pomoc. Jaki rozmiar ramy powinienem wybrać? Rozmiarówka Cube jest dziwna i z ich tabel wynika, że 54 lub 58. W jednym sklepie mówią 54 w innym 58. Mam 182 cm wzrostu i długość nogi wewnątrz 85-86 cm. Trasy w większości po mieście, czasami lekki teren. Z góry dziękuję za pomoc :)

 

54.JPG

58.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja przy niewiele mniejszych wymiarach ( 180/84 cm ) wybrałbym 54 i to jako max dla siebie.
Nie wiem jakim rowerem jeździłeś i jakie masz przyzwyczajenia, bo czasem ktoś kto miał do czynienia ze sporymi rowerami, szuka właśnie takich i na takich najlepiej się czuje ( ja mam odwrotnie ).
Na pewno decydująca będzie w tym przypadku wysokość, bo 56 cm podsiodłówki to już jest sporo i zapasu w kroku za dużo chyba nie zostanie ( niby to nie MTB, ale odrobinę luzu warto mieć ), no i pytanie czy ta większa wysokość roweru by Ci odpowiadała - tego jeszcze nie wiemy, ale bezpieczniejszym wyborem będzie 54, który jest niewiele krótszy niż 58, ale jednak podsiodłówkę ma o 4 cm niższą, a jednocześnie główka ramy jest niższa o 1,5 cm , więc górna rura po prostu nieco bardziej opada w stronę podsiodłówki.
Biorąc pod uwagę, że to cross, to raczej nie potrzebujesz długości górnej rury większej niż 60 cm, bo mostek ma prawdopodobnie 8 - 10 cm ( sądząc po zdjęciach ), więc i tak będzie już dość długo na 54, tym bardziej że sztyca jest z offsetem.
Reasumując - obstawiam 54.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, KrissDeValnor napisał:

Ja przy niewiele mniejszych wymiarach ( 180/84 cm ) wybrałbym 54 i to jako max dla siebie.
Nie wiem jakim rowerem jeździłeś i jakie masz przyzwyczajenia, bo czasem ktoś kto miał do czynienia ze sporymi rowerami, szuka właśnie takich i na takich najlepiej się czuje ( ja mam odwrotnie ).
Na pewno decydująca będzie w tym przypadku wysokość, bo 56 cm podsiodłówki to już jest sporo i zapasu w kroku za dużo chyba nie zostanie ( niby to nie MTB, ale odrobinę luzu warto mieć ), no i pytanie czy ta większa wysokość roweru by Ci odpowiadała - tego jeszcze nie wiemy, ale bezpieczniejszym wyborem będzie 54, który jest niewiele krótszy niż 58, ale jednak podsiodłówkę ma o 4 cm niższą, a jednocześnie główka ramy jest niższa o 1,5 cm , więc górna rura po prostu nieco bardziej opada w stronę podsiodłówki.
Biorąc pod uwagę, że to cross, to raczej nie potrzebujesz długości górnej rury większej niż 60 cm, bo mostek ma prawdopodobnie 8 - 10 cm ( sądząc po zdjęciach ), więc i tak będzie już dość długo na 54, tym bardziej że sztyca jest z offsetem.
Reasumując - obstawiam 54.

Dziękuję bardzo za dokładny opis :) Wybór nadal nie podjęty ale jestem bliski zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak edytować powyższy post więc napiszę ponownie.

Dziękuję za szczegółową podpowiedź . Pytanie z innej beczki. Czy rowery za 2-3 k mogą mieć sztywną oś. Czytam o tym rozwiązaniu ale mam wrażenie, że wszystkie jakie oglądam mają szybkozamykacz. Nie ukrywam, że ważę 105 kg i chciałbym wybrać sobie coś na dobrych kilka lat...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Może być ciężko w tym budżecie.
Fajny jest Canyon Pathlite na sztywnych osiach i kołach rodem z MTB, ale najtańszy kosztuje 4,6 k : https://www.canyon.com/pl/fitness/pathlite/pathlite-al-sl-6-0.html
Dobre jest też to, że w razie chęci wymiany amorka, będą pasowały wszystkie nowsze modele przeznaczone do MTB ( to w razie jakby komuś brakowało sztywności w NRX ), tyle że trzeba by się prawdopodobnie bawić w zmniejszenie skoku, żeby nie spartolić geometrii ( zależy od różnicy długości/wysokości między amorkami ).
Jak ktoś potrafi się obejść bez amorka, to po sprzedaniu NRX'a jako nówki i kupieniu jakiegoś karbonowego widelca będzie podwójnie do przodu - zejdzie z masy o ok. 1 kg i finansowo też go sprzęt wyniesie taniej.
Można wtedy przejść na mleko ( fabrycznie montowane opony w Pathlite są już przystosowane do tego ) i jeździć na niższym ciśnieniu - po części rekompensując w ten sposób utratę amortyzacji.
A propos amortyzacji : ten NRX jest powietrzny, więc łatwiej go pod siebie dopasować ( zmniejszając lub zwiększając ciśnienie ) - w przeciwieństwie do sprężynowca jakim jest np. NEX w Cube.
Jednak Canyon ma bardziej agresywną geometrię w porównaniu do Cube - takie zacięcie lekko sportowe, bo jest krótszy i niższy, więc będzie bardziej zwrotny.
Także jeśli tylko jest możliwość dołożenia, czy dozbierania kasy, to czasem warto poczekać i kupić coś lepszego.
Ja np. "kupowałem" przez ponad rok - najpierw oczami, a potem już bardziej racjonalnie ( budżet w tym czasie się niemal podwoił ) i wybór był bardziej przemyślany, więc zamiast kolejnego przeciętniaka pojawił się może też przeciętniak, ale jednak trochę lepszy :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2018 o 18:53, cubson napisał:

Mam 172 cm wzrostu i 76 cm przekrok. Przymierzałem się w sklepie do Folta Cabo 29 17" (link) i górna rura wbijała mi się w krocze. Kolesie z moim wzrostem i przekrokiem, na innych forach, piszą, że jeżdżą na 17" 29er i nie mają problemu.

Jakby co to znalazłem, w internecie, GT Karakoram 29 w rozmiarze 15" i 17" (link).

Edit: Przymierzałem się jeszcze do tego roweru (link) w rozmiarze 40 cm (on ma koła 27,5). Górną rurę miałem na styk.

Zastanawiam się też nad kupnem, dodatkowo, Fatbike 17".

 

W dniu 5.02.2018 o 20:53, KrissDeValnor napisał:

GT przez tę swoją dziwaczną geometrię ma długie ramy i dużą bazę kół, więc stosunkowo niski przekrok może być marnym pocieszeniem, kiedy się okaże, że trzeba będzie się położyć na rowerze...
Poza tym chyba sobie jaja robią, pisząc o krótszych rurkach łańcuchowych - krótszych od czego ? od autobusu przegubowego ? to ile miały wcześniej ? 46, czy 47 cm ? Śmieszne, ale nie do końca :no:
Dziwnie się musi na nim jeździć, bo co z tego, że może być stabilniejszy na podjazdach i zjazdach, skoro przy tak dużej długości pewnie prawie nie skręca - tzn. skręca, ale jak ww. autobus.
Jeżeli szukasz czegoś do bardziej dynamicznej jazdy, to lepiej odpuść sobie tego GT, który nadaje się chyba tylko dla grubych amerykanów...
Jednak żeby nie było, że tak jadę na GT, to pod względem geometrii lepszy byłby Avalanche na średnim kole : http://www.gtbicycles.pl/rowery/2017-gorskie-sztywne/xc-sport/avalanche-275-comp
Rozmiar S prawdopodobnie by Ci podszedł, a i frajda z jazdy mogłaby być większa niż na tym przydługim Karakoram Comp - tu musiałbyś brać raczej XS, który jeśli wierzyć tabelkom ma o 5 cm większą bazę kół i o 2,5 cm dłuższą górną rurę w porównywalnym rozmiarze ( S ), więc zupełnie inaczej się na nim jeździ.
Przy Twoich warunkach na dużym kole to raczej maksymalnie okolice 16" jeżeli chodzi o rozmiar ramy wśród innych producentów - trzeba by oczywiście porównywać geometrię i wymiary.
Raczej nie kupuj roweru w którym górną rurę masz na styk, chyba że lubisz jajecznicę i to niekoniecznie na śniadanie...:sick:
Nie przymierzaj się też do tak dziwacznych rowerów jak ten powyższy Haibike, bo w ten sposób to nawet stosunkowo nieduża rama na średnim kole okazuje się na styk, a dzieje się tak właśnie przez tę nietypową geometrię i dość wysoko umieszczoną giętą górną rurę ( zresztą rozmiar 40 ma przekrok 75 cm, więc nic dziwnego, że jest na styk ).

Jednak kupiłem Karakorama, w rozmiarze 15". Jest dobry, nie narzekam na geometrię. Rozmiar mniejszy niż 15" byłby już za mały, bo siodełka bym nie ustawił odpowiednio wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Doradźcie proszę jaką ramę mam sobrać pod siebie bo już sam nie jestem pewien.mam 181cm i wydaje mi się że jak dla takiefo wzrostu dość mały przekrok 80cm.jak mierze rowery 19 cali to dotykam klejnotami ramy. Jaki rozmiar dobrac ? Dodam ze szukam crossa 

Edytowane przez Sugar_beet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Może ten temat będzie bardziej odpowiedni więc zapytam ponownie i dorzucę jeszcze jeden model mianowicie rozglądam się za fullem o przeznaczeniu nazwijmy to "wszechstronnym". Zawęziłem wybór do czterech rowerów:

1. Merida One-Twenty:  https://www.rowerymerida.pl/produkt1408/one-twenty-9-600-rower-merida.html

2. Canyon Neuron:  https://www.canyon.com/pl/mtb/neuron/2018/neuron-al-7-0.html

3. Specialized Camber:  https://www.specialized.com/nl/en/mens-camber-comp-29/p/129000?color=239838-129000

4. Scott Spark: https://www.scott.pl/produkt/611/3854/Rower-Spark-950/

I tu pojawia się problem z doborem ramy, mój wzrost to 187cm a wewnętrzna długość nogi 88cm i o ile Merida i Canyon sugerują w miarę podobne L-ki to Spec i Scott w nieoficjalnych tabelach wskazuje XL z mocno różniącymi się wymiarami??? Jak mam do tego podejść bo nie za bardzo mam gdzie przetestować fizycznie?

Edytowane przez pelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...