Skocz do zawartości

[przerzutka tył] Sr Suntour XCR 750 SGX


amoniak

Rekomendowane odpowiedzi

Mam właśnie coś takowego w jednym ze swoich rowerów. Jest to najwyższy model tylnej przerzutki MTB tego producenta na 2004 r. Przebieg około 8 k km. Mam ją juz ponad rok dlatego zdecydowałem sią napisać recenzję.

Duży minus i jedyny jaki zaobserwowałem-W POSCE NIE WYSTĘPUJE :roll: (nie wiem czemu bo wszystkie inne cęści z oferty Sr-Suntour`a są dostępne) Cena 40 $ tu adres strony gdzie można to coś kupić (potencjalnych zainteresowanych ostrzegam, że koszty przesyłki są skalkulowane w sposób chory i do Polski się nie opłaca ściągać. Prawie 20$ za przesykę :evil: :evil: ) Plusy: Czułość i selektywność na najwyższym poziomie.

Waga 260 gram. Sposób działania to ideał. Zmiana biegu następuje błyskawicznie. Szczególnie fajnie zmienia na niższe biegi podczas podjazdów, pstryk i już. na pewno chodzi to lepiej od mojego starego LX, z wiecznie latająym wózkiem. Śmiem twierdzić, że chodzi to tak dobrze jak XTR , a conajmniej tak jak XT lub SRAM 9 (w drugim rowerze nmam SRAM 7 który chodzi troszkę gorzej) Jesienne błoto i deszcz jej nie ruszają, śniegi też przeżyła żadnej różnicy w działaniu. Zastanawiałem się czemu to tak działa, odpowiedzią jest budowa i materiały użyte do budowy. Budowa przypomina pantograf. Linka wprowadzana jest od przodu przerzutki, krótsza i prosta droga linki = mniejsze opory . Następnie linka jest mocowana do dźwigni, od góy dla Systemu ESP (1:1) lub od dołu wtedy ramie dźwigni jest o połowę krótsze i mamy sterowanie Shimano (1:2)

zdjęcie

Fajne dwa w jednym. Kąt pod jakim schodzi cały korpus przerzutki jest dość duży, tak, że nie ma problemu z zapleceniem łańcucha na największe tryby 34T. Jedynie miałem obawy co do kółek w wózku, są dość duże, ani shimano ani Sram w najwyższych modelach nie mają ich w tak gigantycznych rozmiarach. Kółka są na łożyskach maszynowych :) Jedynie szkoda, że przerzutek Sr-Suntour`a nikt do Polski nie sprowadza, bo jest to produkt na najwyższym poziomie.

Przechała już 8 k km i nic się z nią nie dzieje

Zero luzów czy mulastego działania (d la skaczących: sprężyna napinająca łańcuch jest :twisted: mocna i napina tak, że nawet osłona na widełki nie jest potrzebna) Zresztą tą przerzutkę można znaleźć w roweruch SIGN

jest to DUROLUX SGX różni sie jedynie kolorem od XCR 750 SGX

zdjęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie to mocowanie umozliwiajace zapodanie dowolnych manetek-szkoda ze inni producenci tak nie robia no i bardzo krotki pancerzyk pod koniec-krotszy od Srama o shimano nie wspomne nawet...duze kolka faktycznie kiepsko wygladaja(ale to tylko wyglad w koncu)-ciekawe czy daloby sie mniejsze zalozyc jak te sie zuzyja?I czy wtedy przerzutka bedzie dobrze dalej chodzic?

Jak tam z uzytymi materialami?Co jest stalowe?Reszta chyba alu bo plastiku nie widze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam z uzytymi materialami?Co jest stalowe?Reszta chyba alu bo plastiku nie widze...

Kółeczka są plasykowe :) a sworznie i śrubki stalowe re 8 k km i zero luzów :grin: naprawdę czasem przy myciu łańcucha przesmarowałem sworznie. Fajnie jest skonstruowana gdyż sprężyna jest prawie na wierzchu i błoto czy śnieg nie maja sie gdzie wbić i utrzymać podobnie jak w XTR

Kółeczka mają łożyska maszynowe w obydwu takie same (znalazłem odpowiedniki w katalogu SKF)nawet zanabyłem drogą kupna ;) ale zmieniac jeszcze nie muszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jak napisane że przerzutka na 9 trybów to znaczy że obsłuży każdą kasetę od 6 do 9 trybów

 

nie jestem pewny ale to chyba nie jest tak na 100% bo spotkalem sie z opinia ze ultegra zle wspolpracuje z 8 biegowym lancuchem za szeroki dla niej a nie wiadomo bylo czy suntour nie robi swoich przerzutek na 9b tak dokaldnei spasowanych pod wezszy lancuch ze z szerszym nie beda dobrze chodzic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to bylo jeszcze wtedy jesli dobrze pamietam gdy byl na 9 biegow...przyznaj ze istnieje jakas tam mala szansa ze suntour produkujac przerzutke ktora opisal jako 9b(a nie np jako 8/9b jak SRAM czy Shimano swoje adekwatne modele)tez nie przewidzial montarzu szerszego lancucha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem pewny ale to chyba nie jest tak na 100% bo spotkalem sie z opinia ze ultegra zle wspolpracuje z 8 biegowym lancuchem za szeroki dla niej a nie wiadomo bylo czy suntour nie robi swoich przerzutek na 9b tak dokaldnei spasowanych pod wezszy lancuch ze z szerszym nie beda dobrze chodzic

Będzie zimą w zeszłym roku przez pewien czas chodziło z kasetą 7 biegów i manetkami

SRAM MRX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...