Skocz do zawartości

[napęd] Wymiana całego napędu


cysiek90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ;)

 

Dzisiaj po oględzinach roweru doszedłem do wniosku, że już czas na wymianę całego napędu. Suport, korba i kółeczka w tylnej przerzutce mają równe 3 lata(nie wymieniane od nowości), kaseta prawie 2, a łańcuch.... jeżdżę na nim od roku, ale wcześniej był w innym rowerze, więc ciężko mi ocenić wiek i przebieg. Myślę, że przez te 3 lata zrobiłem 10-12 tysięcy km z czego sporą część w warunkach źle wpływających na napęd - deszcz, śnieg, niskie temperatury(rekord: -20 :D ) i dla odmiany piach/kurz. Rowerek to kross level a2 wersja z 2006 roku.

 

Suport(niestety nie wiem jaki aktualnie posiadam - nie udało mi się tego w necie znaleźć... da się to jakoś sprawdzić bez demontowania suportu?) - oś suportu podczas pedałowania przekrzywia się na boki przez co łańcuch ociera o elementy przedniej przerzutki(regulacja nie pomaga). W tym temacie wyczytałem, że do mojego roweru pasować będzie suport truvativ power spline. Cena na allegro - 40 zł jest jak dla mnie podejrzanie niska... Co sądzicie o tym suporcie? W sklepie rowerowym jak rozmawiałem na temat suportu to od 80-100 zł w ogóle zaczęliśmy rozmowę na temat czegoś nad czym warto się zastanawiać, dlatego tutaj 40 zł trochę mnie zaskoczyło... Ile taki suport wytrzyma? Warto go kupić? Jeżeli nie to co polecacie zamiast niego?

 

Korba - wąż, którego mam w kieszeni mówi mi, żebym jeszcze jej nie czas, żebym ją wymieniał :P Zrobiłem na niej koło 10-12k km, ale jeszcze jakoś się trzyma... Łańcuch na niej nie przeskakuje, chociaż jest mocno "zjechana" - część zębów jest ostra i ogólnie widać po niej, że nie miała łatwego życia(głównie duża i średnia tarcza - z małej korzystam tylko podczas jazdy po lesie czyli niestety dość rzadko). Czy stara korba może w jakiś sposób uszkodzić lub negatywnie wpłynąć na nowy łańcuch(i co chyba mniej prawdopodobne - na resztę napędu)? Aktualnie mam truvativ x flow i jestem z niej zadowolony - sporo wytrzymała, nie było z nią żadnych kłopotów i nawet po roku udało mi się do niej znaleźć osłonkę ;) Czy w tej cenie można znaleźć coś lepszego? Mogłaby mieć trochę większy blat, ale jak będzie taki jak w x flow(42) to będzie ok.

 

kaseta(shimano cs hg 50) - ma 2 lata(w tym 2 zimy) i widać to po niej - tutaj nie ma się co zastanawiać, jej czas już nadszedł. Potrzebuję 8 rzędową kasetę zgodną z przerzutką shimano alivio. Na allegro znalazłem shimano hg 50. 56 zł za nową kasetę to chyba całkiem niezła cena, aktualnie mam (chyba?) taką samą kasetę i jestem zadowolony, ale jednak wrodzona oszczędność każe mi zapytać - da się kupić w podobnej cenie coś lepszego(co będzie pasowało do mojej przerzutki)?

 

łańcuch - Sram pc 870 na allegro kosztuje 60 zł - cena dobra, łańcuch wydaje mi się, że też(jeździłem przez około 2000km na innym rowerze na pc830 i pc 890 i było wszystko ok). Z drugiej strony znalazłem taką ofertę - kaseta + łancuch. Co się bardziej opłaca? Kupić oddzielnie łańcuch i kasetę czy taki zestaw?

 

 

 

 

Narzędzia - czego będę potrzebował do wymienienia suportu i kasety? Niby mógłbym oddać do serwisu, ale wole kupić narzędzia i nauczyć się robić to samemu:) Kaseta - to wystarczy? Co będzie potrzebne do wymiany suportu? Z łańcuchem nie będzie problemów - mam rozkuwacz(i potrafię go używać:)), do korby potrzebny jest zwykły imbus, więc też sobie dam radę :D

 

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiam

 

cysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po kolei:

jeśli zęby w korbie są zajechane i mają 12 tys. km. to warto wymienić całą korbę, znajdź na allegro może Deore lub LX z HT2.

Co do kasety, ja na takiej zrobiłem 10 tys. i dalej mogłem jeździć, a łańcuch to hg 50, albo jak możesz więcej kasy wyłożyć to jakiś wipermann

 

klucz do kasety ok, do suportu też będziesz potrzebował: http://www.allegro.pl/item828244101_nowy_stalowy_klucz_do_osi_suportu.html

 

Wg mnie nie ma co trzymać takiej korby, nowy łańcuch raczej się nie przyjmnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasetę bym kupił SRAMA tak samo łańcuch ostatnio kupowałem za coś koło 120zł komplet łańcuch plus kaseta SRAM 850. Do tego jak wyżej koledzy napisali korba to fajnie by było kupić takiego LX-a z HTII ale jak nie to bym też poważnie wziął pod uwagę Deorkę HTII byłoby zdecydowanie bardziej budżetowo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta i łańcuch SRAM PC-851 i PG-850, do tego korba LX, ale tylko w tej starszej wersji na HT II, a jak się taka nie trafi to SLX. Nie wiem czy do tej przerzutki co masz teraz będzie się opłacało kupować nowe kółka przerzutek, bo są one w cenie nowej Alivio; pomyśl lepiej nad wymianą całej przerzutki na Deore 2010/LX/SLX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje się pod kolegami, bo wiedzą co piszą. Jednak łańcucha Shimano jakiegokolwiek bym nie polecał(Pr5Rider).

 

Co do kasety, to oprócz tego klucza będziesz potzrebował jeszcze bacik do kasety, albo kawałek starego łańcucha, żeby zablokować kasetę przy odkręcaniu. Do montażu wystarczy tylko ten klucz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow spory odzew i to szybko ;) Dzięki za rady!

 

Rozejrzałem się trochę na allegro i znalazłem tutaj korbę deore z suportem. Czy ten suport będzie pasował do mojej ramy? Jak w jego przypadku wygląda kwestia niezawodności? Cena jak za komplet dla mnie ok, korba ma większy blat - też fajnie, więc jeżeli suport będzie pasował to chyba zdecyduję się na ten zestaw.

 

kaseta - czy tata kaseta czymś(oprócz ceny) się od siebie różnią? Zgodnie z Waszymi radami przymierzam się do kupna srama pg 850 i zastanawia mnie czy jest sens dokładać dodatkowe 15 zł.

 

łańcuch - jak ostatnio kupowałem(jeszcze do poprzedniego roweru) to dowiedziałem się, że sram pc 830/850/870/890 różnią się od siebie tym, że albo nie są wcale niklowane albo częściowo albo w całości(mam nadzieję, że nic nie przekręciłem.... :) ). Jak się to przekłada na ich wytrzymałość? Zamierzam jeździć na 2 łańcuchy, mam już mam jednego srama pc 830 na którym zrobiłem jakieś 800-900 km głównie w dobrych warunkach i teraz zastanawiam się jaki dokupić - taki sam czy lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaseta - czy tata kaseta czymś(oprócz ceny) się od siebie różnią? Zgodnie z Waszymi radami przymierzam się do kupna srama pg 850 i zastanawia mnie czy jest sens dokładać dodatkowe 15 zł.

 

Te kasety się niczym nie różnią. Jedni sprzedają drożej inni taniej. mbikepl ma dużo lepszą reputacje i jest pewniejszy, za to ten drugi tańszy.

Co do łańcuchów, to uważam, że tu budowa jest ważna. Wiadomo, że wszystkie te łańcuchy będą do siebie podobne więc myślę, że możesz wziąć dodatkowo którykolwiek z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do korby to z suportem może być rożnie, ja mam korbę Shimano FC-M510 (deore) oraz suport taki jak w aukcji 118mm, i niestety przy najbliższej najmniejszej możliwości musze zmienić ten suport na 113mm ponieważ są przekosy, łańcuchy się szybciej zużywają itp, myślę też ze z tego powodu spinka pękła mi na podjeździe, ja mam hexagona akurat, ty levela, może 118mm będzie pasować, poczekaj, moze ktoś się wypowie co do długości suportu dla tej ramki :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten suport, który znalazłem wcześniej ma 113mm długości, a ten w komplecie z korbą deore 118, więc... raczej nie będzie pasować, ale... nadzieja umiera ostatnia  :confused: - może ktoś mnie oświeci i ostatecznie zakończy moje rozważania. Na upartego jak nie będzie pasować mogę kupić oddzielnie suport 113mm a ten dłuższy sprzedać na allegro. Pozostaje jednak podstawowe pytanie - ile taki suport wytrzyma? Opłaca się go kupować? Poprzedni suport wytrzymał prawie 3 lata i chciałbym, żeby z tym też tak było....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten suport 113 mm w linku powyżej to jest całkiem inny system - jest on gorszy od systemu mocowania Shimano Octalink, który jest przy tej korbie Deore z suportem 118 mm (ten zestaw powinien pasować do Twojego roweru i będzie dobrym wyborem) - raczej jest to wytrzymała opcja... wszystko oczywiście zależy jakie się ma zdolności do niszczenia sprzętu - u mnie obecnie taki suport ma 15 tys. km przebiegu i bezproblemowo drugie tyle przed nim jeszcze.

Co do kasety to na Twoim miejscu brałbym Shimano HG50 - nie widzę najmniejszego sensu abyś płacił 30 zł więcej za kasetę Srama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fludi - bardzo chętnie tylko najpierw zrobię napad na bank ;) Muszę jeszcze wymienić jeszcze resztę napędu i amortyzator a z kasą niestety raczej cienko... :/

 

Zdolności do niszczenia sprzętu mam całkiem niezłe :laugh:, ale liczę, że tym razem napęd sporo wytrzyma - nie będę go katował "wyprawami" w zimę przez śnieg do kolan ani przejazdami przez rzekę no i zamierzam o niego bardziej dbać :laugh:

 

 

 

Czy kluczem do suportu podanym przez Zguda dam radę zamontować suport ze wspomnianego wyżej zestawu(o ten mi chodzi) czy może będę potrzebował innego klucza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kluczem do suportu podanym przez Zguda dam radę zamontować suport ze wspomnianego wyżej zestawu(o ten mi chodzi) czy może będę potrzebował innego klucza?

Tak :) :)

 

Klucz podany przez Zguda pasuje do zdjęcia suportu z mocowaniem na kwadrat oraz octalink (isis nie wiem, nie sprawdzałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niekoniecznie LX czy SLX ale takie Deore http://allegro.pl/item837002398_korba_deore_fc_m532_lozyska_okazja_fv_gwar.html ze zintegrowaną osią... różnica w cenie niewielka a odpada problem suportu i korba generalnie lepsza:)

 

No i do tego ten zestaw:

http://www.allegro.pl/item832068553_najlepszy_naped_do_8_ki_sram_pg_850_pc_850.html może i po zsumowanie od innych sprzedających wyjdzie tanie niż tu w zestawie ale pokazuje czego szukać:thumbsup:

 

I wszystko idealnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a odpada problem suportu i korba generalnie lepsza:)

Chyba chciałeś powiedzieć, że zaczyna się problem z suportem :thumbsup: Na forum ciągle można przeczytać o zacierających się łożyskach w suportach HT2. Przebieg 5tys.km można już uznać za sukces, więc nie wiem gdzie tu ta lepszość?

 

Cysiek90 jak nie masz dużo kasy na korbę to weź Alivio/Deore na Octalink.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam LX-a an HTII żadnych problemów z suportem prędzej z zajeżdżonymi koronkami które pewnie na przyszły sezon wymienie:0 Aha korba ma koło 6tys. przebiegu:)

Ja z Octalinkiem miałem zawsze problemy ciągłe luzowanie i dokręcanie ehhh:| Co do problemu z suportem miałem na myśli raczej jego długość bo tutaj autor miał wątpliwości co do niej.

Co do klucza to da się bez żadnych specjalnych. Łożyska poprzez szmatę (żeby nie porysować) i francuzem, tą kontrującą plastikową jakimś kawałkiem blaszki o odpowiedniej szerokości:) Da się spokojnie obejść bez zestawu kluczy Shimano:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chciałeś powiedzieć, że zaczyna się problem z suportem :D Na forum ciągle można przeczytać o zacierających się łożyskach w suportach HT2. Przebieg 5tys.km można już uznać za sukces, więc nie wiem gdzie tu ta lepszość?

 

Cysiek90 jak nie masz dużo kasy na korbę to weź Alivio/Deore na Octalink.

Łożyska po 5zł. Dyszkę na sezon można wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łożyska po 5zł. Dyszkę na sezon można wydać.

Tyle kosztują łożyska najniższej klasy, za lepsze płaci się więcej :)

 

A co do tematu: jeśli autor nie przywiązuje wagi do wagi to wskazałbym na korbę Deore z suportem octalink (na stronie Shimano można znaleźć plik pdf z informacją o zalecanej długości osi suportu), tutaj nawet fc-m442 z mocowaniem na cotalink będzie dużym krokiem do przodu. Do tego kaseta CS-HG50, podobny łańcuch (ewentualnie KMC Z-92 - działa lepiej niż HG50 i jest mniej podatny na rozciąganie, można też zaryzykować Connexa 800, ostatnio w pobliskim rowerowym widziałem za 40 PLN). Przerzutka: tu postawiłbym na Alivio lub Deore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...