Skocz do zawartości

[klamki] Jak masz je ustawione


Twoje ustawienie klamek  

128 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Ustawienie klamek



Rekomendowane odpowiedzi

1. Pionowo w dół, przykład: http://is.pinkbike.com/photo/3891/pbpic3891102.jpg

2. Pod kątem 45* w dół, przykład: http://is.pinkbike.com/photo/4222/pbpic4222181.jpg

3. Poziomo, przykład(w takim cudzie techniki): http://images27.fotosik.pl/211/b18ed204fb06c80f.jpg

4. Takie cudo? ;|

 

 

Ja mam klamki ustawione pod kątem 40-45* w dół.

Widziałem w niejednym górskim rowerze ustawienie pionowo w dół- próbowałem przez jakiś czas takiego ustawienia, ale w moim przypadku się nie sprawdziło, a łap takich małych nie mam. Nie mam pojecia jak takie ustawienie klamki może być komfortowe, rozumiem, ze kwestia przyzwyczajenie, ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie około 45 stopni, z tej perspektywy wydaje się, że jeszcze nieco niżej niż na zdjęciu ze scottem. Kąt zależy od pozycji i wzrostu jeźdźca, gdybym mostek miał wyżej to zapewne manetki równierz ustawiłbym bliżej poziomu, chodzi przecież o to, aby nie wyginać nienaturalnie dłoni. Znaczenie ma równierz fakt, że korzystam z manetek dualcontrol, czyli aby zmienić bieg muszę pochylić dźwignię w dół, przez co muszę ją mieć nieco bardziej poziomo niż gdyby to były same klamki hamulcowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz ujmując klamki powinny być ustawione w taki sposób, że siedząc na siodle palec położony na klamce powinien być w jednej linii z całą dłonią (nadgarstkiem). Takie jest przynajmniej ustawienie książkowe, najbardziej ergonomiczne.

 

Stosuję, bo w ten sposób jest też mi najwygodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz ujmując klamki powinny być ustawione w taki sposób, że siedząc na siodle palec położony na klamce powinien być w jednej linii z całą dłonią (nadgarstkiem).

 

tez stosuje ta zasade choc nie wiedzialem ze to ksiazkowe :P same rece sobie tak dopasowaly :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. W zaleznosci od charakteru roweru rozne jest ergonomiczne ustawienie klamek. W rowerze AM 130mm/130mm z mostkiem 80mm i gieta kierownica mam klamki bardziej poziomo, niz w rowerze HT 100mm z mostkiem 100mm i gieta kierownica. Kiedy w HT mialem kierownice prosta i pozycja byla jeszcze bardziej pochylona, klamki mialem niemal pionowo. Ale zawsze jest tak, ze siadam na siodelku i ustawiam sobie klamki tak by jak najlepiej wykorzystywac palce do sciskania klamki ;) Czyli pewnie wd tej zasady z nadgarstkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 st. w dół, około Bardziej poziomo było mi niewygodnie, ręce miałem wygięte, a bardziej w dół, ręka zsuwała mi się z kierki i nie było ot zbyt bezpieczne:rolleyes:

 

Przyłączam się do pytania o luźne klamki, też mam na sztywno. Nie wpadłbym na pomysł luźnych klamek, co to daje? imho nieco niebezpiecznie:rolleyes:

 

No, mam luźne w szosie, że jak się zaprę, to przekręcę, ale nie mógłbym podczas jazdy. W szosie jednak to nie tak ważne, jak w "góralu"(ogólnie rzecz biorąc) na zjeździe np. pozbawienie się możliwości szybkiego dostępu do klamki jest na wagę złota, nie chciałbym, pędząc w drzewa rozpaczliwie szukać klamek:voodoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie klamki powinny byc ustawione tak zeby byly przedluzeniem linii ramion w neutralnej pozycji, ewentualnie z kilkustopniowym odskokiem na wypadek gdyby trzeba bylo przeniesc tylek za siodlo, bo wtedy odpada ryzyko spadniecia palcow z klamki. Na V-kach wlasciwe ustawienie jest wazniejsze, bo i sily ktore trzeba przylozyc sa wieksze.

 

Heh, luzne klamki? To jest podejscie samobojcze :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

JA tez mam w dół ile stopni to nie wiem koło 40 bedzie. Generalnie im wyrzej siodełko to klamka nizej to logiczne. A jak moza miec pionowo w doł ?? Hmm mi sie wydaje ze jak ktos głownie jeździ na stojąco to by było w miare dobre rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...