Skocz do zawartości

[stery] zintegrowane a półzintegrowane


Martinii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dostałewm wiadomosc od sprzedawcy, od ktorego bede kupowal rame, ze "potrzebne do niej sa stery nabijane 44mm". Poszukalem troche na forum i troche po sklepach internetowych i ogolnie jest pomieszanie z poplataniem w sprawie sterow zintegrowanych i polzintegrowanych. Rozwazalem na razie kupno:

- Accent Airplane: http://www.velo.com.pl/www/produkt.php?m=1...;p=%&id=195

- Tioga NS: http://www.rowery-rybczynski.pl/product_in...roducts_id/2616

 

Na jednych stronach jest opis, ze sa to stery zintegrowane, na innych, ze sa to stery polzintegrowane. Podobnie na forum - po wpisaniu w szukajke 'Tioga NS' i przegladnieciu wynikow w niektorych postach pojawia sie, ze sa zintegrowane a w innych, ze polzintegrowane. Mam juz zamet w glowie :rolleyes:

 

Z tego co wyczytalem na forum (szczegolnie z postow Mentosa) to stery zintegrowane nie maja oddzielnych misek, tylko lozyska umieszczane sa bezposrednio w glowce ramy, tak? I wygladaja mniej wiecej tak:

 

headset_is_8.png

 

Natomiast polzintegrowane, to takie, ktore posiadaja miski oddzielne, wpuszczane w glowke ramy i maja na dole mały 'rancik', tak? I wygladaja mniej wiecej tak:

 

headset_zs_6_short.png

 

Jesli tak, to zarowno Accent Airplane jaki i Tioga NS wygladaja na polzintegrowane, bo widac oddzielne miski i rancik u dolu... Tak? Czy cos zle mysle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś - stery o średnicy osadzenia 44mm to stery półzintegrowane (aka. wewnętrzne). W tej kategorii są popularne VP, Accenty, FSA Orbit Z itp. W ramę wbija się najpierw miskę, która wchodzi w całości do wnętrza główki i wystaje tylko "kołnierz". Ten typ jest często (błędnie) nazywany sterami zintegrowanymi.

W rzeczywistości zintegrowane stery nie posiadają misek, a w ramie osadza się bezpośrednio łożyska. Typowa średnica osadzenia to 41mm. akimi sterami sa przedstawione przez Ciebie stery IS-8, czy powiedzmy FSA IS. W rowerach górskich są one stosowane bardzo rzadko, a częściej spotyka się takie w szosówkach.

Temat pojawia się na forum kilka razy w roku i na serio można znaleźć na ten temat wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, za wyjasnienie/utwierdzenie. Teraz tylko kwestia, ktore wybrac. Dobrze uszczelnione i wytrzymale a jednoczesnie w miare tanie (do okolo 120zl)...

 

Pozdrawiam

 

 

PS.

Moze dobrzeby bylo przykleic ten watek jako 'rozwiewacz watpliwosci' innych na przyszlosc? Skoro nawet strony www sklepow/dystrybutorow moga wprowadzic w blad...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze myślisz!

 

Stery pół-zintegrowane posiadają oddzielne miski, które nabija się na główkę ramy, zaś stery zintegrowane po prostu wkałada się do głowki ramy, w której są miski. B)

 

Spóźniłem się trochę z odpowiedzią i zostałem uprzedzony... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
zaś stery zintegrowane po prostu wkałada się do głowki ramy, w której są miski.

No nie całkiem, w sterach zintegrowanych główka ramy jest wyfrezowana (czy tam obrobiona CNC) i bezpośrednio w nią wkłada się łożyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne pytanie. Wkładasz takie, do jakich przystosowana jest rama. Sterów zintegrowanych nie włożysz do ramy przystosowanej do półzintegrowanych, tak samo jak półzintegrowanych nie umieścisz w ramie, do której pasują klasyczne.

 

 

Co do wyższości jednej konstrukcji na drugą... zakładasz takie, do jakich masz ramę i tyle, ale... Zintegrowane to wg. mnie trochę poroniona konstrukcja. Ponieważ łożysko jest umieszczone bezpośrednio w główce i nie jest osadzone zbyt mocno (po prostu wkłądasz ręką i już), występuje spore ryzyko, że pod wpływem dużych obciążeń i w przypadku niedokładnego spasowania będzie się przemieszczać i uszkodzi się główkę. Zamiast głupiej miski, do wymiany kwalifikuje się wówczas cała rama.

Obecnie stery zintegorwane to domena rowerów szosowych - przy znacznie mniejszych obciążeniach i lepszych warunkach "klimatycznych" ryzyko uszkodzenia jest mniejsze. W MTB nie są obecnie raczej spotykane. Był taki okres w historii, kiedy producenci romansowali z ta konstrukcją (np. cała seria ram Mongoose z konstrukcją główki Front Porch), ale obecnie praktycznie zaprzestali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych FSA Orbit CE. Konstrukcyjnie to rzeczywiście jest to ster zintegrowany, ale z nietypową średnicą osadzenia - 42mm. Jest to system opatentowany przez Campagnolo, zwany "Hiddenset". Też wymaga sspecjalnego kształtu główki ramy. Egzotyka na całego :D

 

Półzinterowane (wewnętrzne, semi-integrated, zero-stack, press-fit, czy jak tam to jeszcze zowią) poznać mozna po średnicy osadzenia 44mm i charakterystycznym kołnierzu, widocznym zwłąszcza na dolnej misce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo wiele sterow polzintegrowanych ma fatalnej jakosci uszczelnienie dolnego lozyska - czesto uszczelnieniem jest jedynie konus widelca ktorego kolnierz zaslania uszczelke lozyska. rozwiązanie marne w eksloatacji - uszczelnienie samego lozyska to za malo i szybko ulega ono zuzyciu.

mając do wyboru kilka roznych modeli warto zwrocic uwage czy konus widelca zakrywa cale lozysko zachodząc na miskę montowaną w ramie. w jeszcze lepszym przypadku konus widelca posiada gumową uszczelkę kontaktową. niestety zdjecia dolączane do sterów często pokazują caly komplet i trudno ocenic jak rozwiazano ten problem. jesli kupujesz stery przez internet to lepiej sie dopytaj jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
stery o średnicy osadzenia 44mm to stery półzintegrowane (aka. wewnętrzne).

 

Półzinterowane (wewnętrzne, semi-integrated, zero-stack, press-fit, czy jak tam to jeszcze zowią) poznać mozna po średnicy osadzenia 44mm i charakterystycznym kołnierzu, widocznym zwłąszcza na dolnej misce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad wymianą moich sterów Ritchey Zero Logic Integ Pro, dołaczonych do ramki, na KCNC KUDOS-Q1. Czy będę pasować ?

Nie znam się na sterach ale wydaje mi się, że te Ritcheya są zintegrowane ( w ramie są wyfrezowane dziury na łożyska )  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 7 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Dobra a do sterów półzitegrowanych czy zintegrowanych pasują wszystkie widelce na 1/8 (z rurą na 1/8)

Mam szose ze sterami półzintegrowanymi i kupiłem widelec karbonowy i chce go wymienić więc stąd moje pytanie: Czy będzie pasował?

Kupiłem go z zamiarem złożenia nowego roweru ale zmieniłem zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...