Skocz do zawartości

[amortyzator] RS Tora czy Marzocchi EXR


Rekomendowane odpowiedzi

aktualnie jeżdżę na Manitou Axel, przydałoby się coś nieco lepszego (solidniejszego), dysponuję kwotą około 500-600 zł, w tej cenie na allegro można dostać 2 chyba porównywalne amorki: RS Tora 302 U-turn i Marzocchi EXR Pro, co będzie lepsze ?

 

Za RS przemawia większy zakres regulacji (u-turn czyli regulacja skoku 85-130mm), nowsza konstrukcja (ale bardziej skomplikowana), blokada skoku, za bomberem przemawia prostrza i sprawdzona konstrukcja i to że zawsze chciałem mieć Bombera ;).

 

Co wybrać ? kierować się sercem czy rozsądkiem ?? potrzebuję skoku około 100mm, amor będzie używany w XC z hamulcem tarczowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na Marzocchi EXR Pro nie miałem okazji sie przejechać ale jechałem na RS tora, i się mile zaskoczyłem ponieważ bardzo ładnie pracował i był bardzo sztywny ale moim zdaniem jak byś chciał kupić tego RS'a to lepiej było by ci do zbierać te pare złotych więcej i kupić 318 a nie 302.

 

Co do tego czy kupić bombowca czy RS to ja bym nie kupił RS bo nie podoba mi się ich stylistyka, Ja też zawsze chciałem mieć bomberka i sobie kupiłem. Jestem z niego bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nooo tora ma tak skomplikowaną budowę, że no kurcze szok :)

w porownaniu do marcoka - a tego to juz szczegolnie - tak. zdecydowanie warto zainwestowac w wyzszy model tory z lepszym systemem tlumienia. powiem tak: jesli ktos jezdzil tylko na badziewiakach to tora 302 bedzie dla niego dzialala rewelacyjnie. ale jesli uzytkowal cos z bardziej zaawansowanym systemem tlumienia to zadowolony moze byc tylko z 318tki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo dokładniejszemu przyjrzeniu się bomberowi okazało się że akurat ten egemplarz wystawiony przez twomark odpada jak dla mnie- za krótka rura sterowa...

aktualnie mam manitou axel z tłumieniem fluidflow- chyba niezbyt zaawansowane prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tora będzie lepsza, ale wersja powietrzna bo lżejsza, ja mam sprężynę i wiem co mówię. co to tłumienia mam podobno badziewną wersje wg "kogoś" 302 i jeżdziłem na 318 nie widzę zmiany na lepsze. nowszy ssystem ma 318 ale czy tak bardzo lepszy w wypadku tory hm.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Marzocchiego, a kumpel Torę. Tora jest co prawda wygodniejsza, ale powiedzmy że czasami lekkośc widelca też ma znaczenie. Praca Mx comp'a jest nienajgorsza, a waży on poniżej 2kg {no i ma ładny design oraz inne właściwości}, w porównaniu z nim Tora to kotwica, która jest solidna i tyle {bezawaryjna - nie zawsze}. Rozwiązania w budowie są na korzyśc marcoka - aluminiowa korona, rura sterowa i golenie górne 30mm kontra aluminiowa korona, stalowa sterówka i stalowe golenie 32mm {sztywne, ale ile to waży :) }

Znam użytkowników 302, którzy narzekają głównie na wagę widelca i przez to chcą go szybciej wymienić - a nie są jakimiś maniakami wagi... {praca Tory jest bardzo dobra- bez zarzutu}.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam sprężynowej Tory 80 mm. Ładnie wybiera nawet mniejsze nierówności. Praca i sztywność bez zarzutu. W niskich temperaturach też ładnie działa. Zaletą jest bezobsługowość. Natomiast wadą dla kogoś kto się ściga jest to, że jest dosyć ciężka. Dlatego nawet myślałem kiedyś o czymś lżejszym typu R7 lub Reba, ale na razie zostaję przy Torze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Tora to minimum 318, dlaczego? (nikt nie wspomniał) bo ma Motion Control, natomiast reszta taka sama (tzn. długości tłumika powrotu i tłumika są różne). Jednak jeżeli brać Torę to lepiej Solo Air - jest spora różnica wagowa. Na Bomberze miałem okazję kilka razy jeździć i dla mnie był zbyt miękki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam torę powietrzną, na brak motion controla nie narzekam, aż czasem mam ochotę skombinować jakaś kamerkę na ramę, żeby pokazać niedowiarkom, jak widelec zap...la w terenie. wiadomo, że to nie fox ale kupiłem ją za 550zł ;) wiadomo, że miło by było mieć motion control, ale 302ka daje radę.

 

a co do masy to ja powiem tak... problemem w torze jest to, że jest identyczna dla wersji 80 i 130. przy 130 masa 2150 daje radę, kiedy przy 80 to już masakra. nie wspomnę o sprężynowcach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego:

http://www.harfa-harryson.com.pl/new/stron...e/rs-techn.php5

 

Hydra Coil 2 (HC2)

Umożliwia bardziej optymalną regulację tłumienia z minimalnym nakładem konserwacji.

 

Motion Control Damping

Nowy system tłumienia stworzony z myślą o rowerach górskich. Pozwala podczas jazdy na szybką regulację tłumienia kompresji, aż do całkowitego zablokowania widelca. Charakteryzuje się niską wagą, regulacją blokady amortyzatora Floodgate, wraz z opcją manetki PopLoc.

 

jest znacząca różnica w działaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem widelec z systemem hc z regulacja i bez regulacji oraz wyzszy model w psylo sl czyli pure damping. o ile przesiadka stopniowo z jednego na drugi nie daje takiego odczucia kontrastu to przesiadka z wyzszego modelu na hc jest juz bardziej wyczuwalna.

wiele zalezy od tego jaki do tej pory miales widelec amortyzowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego:

http://www.harfa-harryson.com.pl/new/stron...e/rs-techn.php5

jest znacząca różnica w działaniu?

Tłumik powrotu jest taki sam. Przy minimalnej kompresji działanie powinno być zblizone.

Ale własnie w MC (w zalezności od modelu może to wymagać niewielkiej, całkowicie odwracalnej przeróbki - bo sa różne opcje) możesz to tłumienie kompresji regulować płynnie, aż do zablokowania amortyzatora (jest też opcja sterowania tymi regulacjami za pomocą manetki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory mam sprężyna + elastomer ;) czyli każda zmiana będzie na lepsze. Od jakiegoś czasu szukam właśnie "powietrznej" Tory na allegro, cały ból w tym że potrzebuję co najmniej 20 cm rury sterowej a większość jest z 17,5 (chyba z Krossów) - poza nowymi, ale tu znowu cena powala. Z tego co widzę do tej pory to jest trochę odmian tego widelca. Sprężynowe chyba nie wchodzą w grę bo podejrzewam ,że musiałbym wymieniać sprężynę na twardszą - ważę 93kg. Poza tymi dwoma rodzajami tłumienia w 302 i 318 i manetką lub jej brakiem są jakieś istotne szczegóły, na które muszę zwrócić uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory mam sprężyna + elastomer ;) czyli każda zmiana będzie na lepsze. Od jakiegoś czasu szukam właśnie "powietrznej" Tory na allegro, cały ból w tym że potrzebuję co najmniej 20 cm rury sterowej a większość jest z 17,5 (chyba z Krossów) - poza nowymi, ale tu znowu cena powala. Z tego co widzę do tej pory to jest trochę odmian tego widelca. Sprężynowe chyba nie wchodzą w grę bo podejrzewam ,że musiałbym wymieniać sprężynę na twardszą - ważę 93kg. Poza tymi dwoma rodzajami tłumienia w 302 i 318 i manetką lub jej brakiem są jakieś istotne szczegóły, na które muszę zwrócić uwagę?

 

 

kupiłem na allegro od nich nówkę za 599 w zeszłym roku http://www.extreme-shop.com.pl/ spręzynowy 302, jestem absolutnie zadowolony i nic nie musze juz zmieniać a waże ponad 100. jak dla mnie działa super......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie chcąc zakładać następnego tematu, pozwolę sobie zapytać tutaj.

Chciałem zmienić widelec (najtańsza wersja xcr) na tore 302: http://lemonbike.eu/product_info.php?products_id=737

Mam jednak wątpliwości: Czy nada się on do boulder'a z 2007, zarówno w kwestii średnicy rury sterowej, jak i skoku?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 razy tak. co do skoku: nie wyobrazam sobie ramy mtb, krota nie lyknelaby widelca 85mm.

 

 

mówisz, że nie wyobrażas sobie ramy hmmm

 

giant xtc max skok 80 powyżej tego tracisz gwarancję, wiem cos o tym. mam oficjalną odpowiedź gianta. mam xtc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...