Skocz do zawartości

[Rower] C'dale Prophet..narodziny proroka...


bartmanin

Rekomendowane odpowiedzi

I kiedys mnie uczono, ze belka podparta z jednej strony nie ma prawa byc podobnie sztywna jak podparta z dwoch (nawet o mniejszych wymiarach, to apropos QR).

To wyobraź sobie belkę aluminiową podpartą w jednym punkcje i drugą, podpartą w dwóch (albo i w pięciu) punktach, ale zrobioną np. z gumy. "Nie ma prawa"?

 

Zresztą nie tylko po tym widać, że mało wtedy uważałeś (jak Cię próbowali nauczyć). Bo to, co piszesz, nie ma tu nic do rzeczy - chyba, że ugina Ci się aluminiowa 20-milimetrowa ośka amorze. W tym przypadku mówimy bardziej o ramie (takiej z książki o mechanice, nie o rowerach), niż belce - sztywny musi być cały układ, czyli oś, golenie dolne (z podkową), górne, korona/półki amortyzatora.

 

Żebyś sobie to wyobraził, weź jakąś ramkę z obrazka (taką z książki o malarstwie), albo coś innego kwadratowego, pustego w środku. Wygięcie pojedynczej krawędzi takiej ramki (o tym piszesz Ty) jest generalnie trudne. Ale jak złapiesz ją za boczne krawędzie i zaczniesz skręcać, ramka poddaje się dużo łatwiej. O sztywności bocznej amortyzatora decyduje takie samo zjawisko.

 

W przypadku Lefty'ego to zjawisko nie ma znaczenia, ten sam moment skręcający jest skupiony na jednej goleni, co przy możliwości zastosowania konstrukcji o większej średnicy itp. (obrazowo: cały materiał prawej goleni może zostać umieszczony w lewej przy tej samej masie) oraz zastosowaniu dwóch półek (kojarzy się z DH?) pozwala osiągnąć taką, a nie inną sztywność.

 

Podsumowując, powiem krótko: dorwij jakiegoś Lewusa i pojeździj trochę w terenie - założę się, że przestaniesz takie farmazony wypisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie "rozpowrzechni" to chetnie poczytam o sztywnosci amora wazacego 1300g i majacego jedna golen. Pewnie sie na nim nawet nie moglbym przejechac, bo 55kg nie waze. Limit na pewno bedzie.

Rzecz jasna, błądzisz we mgle... żaden Lefty nie ma ograniczeń wagowych - ten nowy w Rize również.

 

Tu pooglądaj http://testrider.com/fly.aspx?layout=player&video=37

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowali nauczyc i im sie udalo (i za takie osobiste wyjazdy powinno sie tu rozdawac ostrzezenia, Kolego).

 

Nie nadinterpretuj tego co napisalem i nie wciskaj mi tu gumowej oski. Oska, ktora mozesz sobie "wyobrazic", ale jej tam faktycznie nie ma bedzie jeszcze mniej sztywna. Bardzo akuratne jest to Twoje:

"Nie ma prawa"?
Ja pisalem o OSCE, nie o samej idei jednej goleni (kratownica, tudziez jej brak).

 

Wez 3/4 ramki z obrazka (3/4, bo usunac musisz jeden z dluzszych bokow) i poloz cos na dolnej czesci.

O TYM JA PISALEM.

 

belka podparta z jednej strony nie ma prawa byc podobnie sztywna jak podparta z dwoch (nawet o mniejszych wymiarach, to apropos QR)

 

Nie wiem jak mialbym pisac o amorze jako calosci (to niby o ramce z obrazka, co niby JA pisalem), chyba, ze sam zrobiles skrot myslowy miedzy QR a sztywnoscia goleni samej w sobie. Czytanie ze zrozumieniem?

 

Oska nie jest podparta w dwoch miejscach. Beda na nia dzialac sily zginajace, a koniec niepodparty bedzie sie wyginal (gora-dol, przod-tyl, w zaleznosci od tego czy bedziesz hamowal, mocno skrecal). Wyginanie kola wzdluz osi osi (nie watpie, ze zrozumiesz) to juz tylko bedzie kwestia sztywnosci goleni.

 

 

 

Wierze, ze sztywnosc Lefty'ego jako calosci jest wystarczajaca do rowerow, w ktorych jest montowany fabrycznie. Lekkie fulle, sztywniaki, na zawody.

Sa plany zrobienia wersji XL do prawdziwego enduro (min 160mm)? A moze taki juz jest? Albo byl?

(Czekam, niech ktos napisze o Cedricu Gracii i jego Cannonie w dualu i 4x).

 

 

Bardzo chetnie porownalbym dwa kola przednie o jak najbardziej zblizonej sztywnosci (tensjometr), jedno na osce z Lefty'ego, a drugie na normalnej 20mm.

 

 

 

I co jest na tym filmiku? Ze na powazne jezdzenie C. zalozyl 36? Ale juz wiecej zawiasow nie mogli dodac, dalej 1-zawias? I ze Rise jest "build with susspension to handle big hits". Ciekawe. Calkowicie niezalezna recenzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jeszcze chcesz kolego Baukan jakieś zestawienia? Czy już może przestaniesz tłuc "the same old song"?

 

Pozdrawiam.

 

Dobra, skoro jesteś taki zaangażowany w obalanie mitu to proszę o porównanie rowerów za na przykład ~10000 PLN. Chodzi o normalne ceny polskich dystrybutorów, nie żadne okazje, promocje, obniżki, stare modele itp. Mam nadzieje, że wziąłeś to pod uwagę w poprzednich porównaniach.

Dajmy na to porównaj jakieś lekkie fulle o skoku ~120mm canona i niech będzie gianta.

 

Jeśli to porównanie pokaże brak różnic lub różnice stosunkowo małe to przyznam że się myliłem i powyższy stereotyp już nie jest aktualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że wziąłeś to pod uwagę w poprzednich porównaniach.

Nie zwróciłeś uwagi na linki do rowerów które zamieściłem?

 

Dajmy na to porównaj jakieś lekkie fulle o skoku ~120mm canona i niech będzie gianta.

OK. Przedział cenowy ~12500pln. Nie mogłem znaleźć Gianta o skoku 120, najbliższe co było to Trance Advanced 100/104mm vs Rush 110/110mm.

Rush Carbon 3, 12.799pln

Giant Trance Advanced 1, 12.499pln

 

Napęd podobny, czyli LX/ Sram X9, koła podobne (DT Swiss 370) ze wskazaniem na UST w Cannonie, hamulce lepsze w Cannonie, tak samo pedały - brak w Giancie, Candy C w Cannonie. Amortyzator wedle uznania (Lefty vs Fox F100), tłumiki to chyba to samo. 300pln to przy rowerach w tej cenie różnica pomijalna, a w Cannonie osprzęt jest lepszy, i jeszcze dożywotnia gwarancja na ramę.

 

Kończmy już tą farsę. Porównałem 3 rowery - najdroższe fulle do XC, sztywniaki za ~3000pln i fulle ~100-110mm. W ŻADNYM porównaniu nie wyszło na to ażeby Cannondale był wyraźnie droższy od konkurencji, a wręcz przeciwnie - za te same pieniądze dostajemy więcej od Cannona!

 

Jeśli to porównanie pokaże brak różnic lub różnice stosunkowo małe to przyznam że się myliłem i powyższy stereotyp już nie jest aktualny.

Słucham ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to porównanie pokaże brak różnic lub różnice stosunkowo małe to przyznam że się myliłem i powyższy stereotyp już nie jest aktualny.

 

..dzieki za łaske..wtedy na pewno bedzie sie nam lepiej jezdzic na cannonach..

 

..ja wsiaklem na pare dni i nikt mnie od propheta oderwac nie mogl..chyba sie zabujalem ;)..

 

..swoja droga nie wiem po co tu kogos do cannona przekonywac..im mniej u nas tego tym lepiej..ja tam lubie oryginalnosc..

 

..mysle tez ze kazda dobra firma robi super rowery..jesli siegniemy na wysoka polke to zapewne trafimy dobrze..kwestia gustu..mozna miec rower dobry i tylko dobry..oraz rower dobry z tym czyms..

 

..odrobiną kultowosci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kopaczus

A na ile bys wycenil wyzszosc pracy zawieszenia w Giancie?

 

 

 

bartmanin

Szczerze gratuluje roweru, ktory spelnia Twoje oczekiwania :) o to wlasnie chodzi.

 

 

 

Moze i cannon zmienil podejscie i juz nie pcha dziadostwa w wyzszych modelach. Zaluje, ze mam wszystkie katalogi w domu i nie moge zrobic skanu modelu, o ktorym wspominalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

..przymierzam sie do zmiany kierownicy..sztycy..i siodelka..

 

..moje typy to:

 

kiera: http://www.eastonbike.com/PRODUCTS/BARS/08...sl_'08.html

sztyca: http://www.eastonbike.com/PRODUCTS/POSTS/post_ec90_zero.html

siodelko: http://www.cult-bikes.com/WebPhotos/TuneSpeedNeedle_400.jpg

 

..zależy mi na wadze i trwałości..no i wygodzie (siodlo)..

 

..macie jakies inne propozycje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z EC90 bym sobie odpuścił widziałem na necie pęknięte i generalnie kilka kiepskich opinii(Raczej wszedłbym w EC70 lub thomsona Masterpiece, kiera spoko a siodło WTB Rocket V SLT 210g... SUuuuper wygodne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..tak na necie to wszystko pekniete mozna zanlezc..nie ma problemu..

 

..interesuje mnie cos lekkiego..sztyca max do 170g..i najlepiej zeby sztyca i kiera byla jednej firmy..podobny design...

 

..siodelko tune jest lekkie i fajnie wyglada.ale czy da sie na tym jezdzic?..moje aktualne jest rowniez superwygodne ale wazy powyzej 200g...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..tak na necie to wszystko pekniete mozna zanlezc..nie ma problemu..

 

..interesuje mnie cos lekkiego..sztyca max do 170g..i najlepiej zeby sztyca i kiera byla jednej firmy..podobny design...

 

..siodelko tune jest lekkie i fajnie wyglada.ale czy da sie na tym jezdzic?..moje aktualne jest rowniez superwygodne ale wazy powyzej 200g...

jesli chodzi o komfort to jak dla mnie na pewno nie da sie na nim jezdzic.

jesli chodzi o wytrzymalosc - w ofercie tune siodlo jest od paru lat i raczej konstrukcyjnie sie nie zmienilo - raczej jeszcze schudlo. wiec mysle ze tak jak i inne produkty tune rowniez ono jest dobrej jakosci.

 

http://www.mtbr.com/reviews/manufacturers/2930/

 

male zestawienie testow czesci tune.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..syntace jest troche ciezki i ma mala srednice mozowania..

 

..bontrager x lite riser 240g tez troche duzo..xxx lite riser 180g..a cena ponad 500pln..nieodzownie kojarzy mi sie z trekiem..

 

..zastanawiam sie czy easton sl nie bedzie za delikatna..

 

..wpadla mi tez w oko sztyca kcnc http://kcnc.pl/index.php?p51,sztyca-ti-pro-lite-350mm ..pakowac sie w to??

 

ps. gdzie tanio wyhaczyc speedneedle???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..po niedzieli w siodle i testach w gorach powaznie zastanawiam sie nad wylajtowanymi komponentami..takiej traski jeszcze nie robilem (zreszta na hardtailu to niemozliwe)..kamienie lataly wysoko..i glosno....nie obylo sie bez awarii..komus pekla szprycha..rozwarstwil sie pancerz przerzutki..jednak prophet wyszedl szczesliwie bez szwanku..opony tez przezyly w co trudno mi uwierzyc...

 

img2072xz1.jpg

 

img2060yd7.jpg

 

img2086cc2.jpg

 

img2089ir2.jpg

 

img2098bj4.jpg

 

87324698kj0.jpg11297496sc4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musial ten ktos niezle przytrzec tym pancerzem o jakis kamlot. Swoja droga chetnie zmierzylbym sie z tym korzeniastym podjazdem. Na fotce nie wyglada strasznie ale jak doswiadczenie uczy teren jest 5x trudniejszy na zywo niz na fotkach. Inna sprawa ze on juz na fotce wyglada na wymagajacy... Ciekawe wyzwanie by to moglo byc. Szkoda ze takich nie mam w mojej okolicy :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

..zaczelo mi cos halasowac w okolicach suportu..metoda prob i bledow doszedlem do tego ze to punkt obrotu wahacza tylnego zawieszenia wydaje takie metaliczne cykanie..bede musial odkrecac korby zeby sie dostac do tego miejsca rozebrac i przeczyscic/nasmarowac..serwis pewnie policzy okolo 100pln..

 

..poza tym nadwyrezylem tytanowa srube w zacisku sztycy..chyba pojdzie do wymiany..

 

..co do nowej kiery i sztycy eastona to prawdopodobnie umoczylem troche kasy (190eu) bo koles z ebaya nie daje znaku zycia..pozostaje cierpliwie czekac i miec nadzieje na uczciwosc sprzedawcy..

 

..szykuje sie tez pare nowych czesci ze stajni FRM...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..ja zamawialem ze szwajcarii..a koles juz sie wyrejestrowal z ebaya..ale mial 900 pozytwow..juz niedlugo 2 tygodnie stukna..

 

..z FRMa bralem mostek ( http://www.frmbike.de/catalog/index.php?pa...amp;produkt=322 )..gripy i zacisk podsiodlowy..zobaczymy jak ten mostek bedzie pasowal bo nie chce ciac rury sterowej..oryginalny mostek ma 50mm wysokosci w miejscu mocowania a tamten z tego co widze mniej..zamowilem tez podkladki 1.5'...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
City Prophet ssie. Po co to? :/

 

..dlaczego ssie? po asfalcie sprawuje sie super..wyglada jeszcze lepiej..a drugi komplet kol jest w koncu wykorzystany..

 

PS..dla posiadaczy prophetow ciekawostka..rozwiazalem problem halasu w ramie..okazalo sie ze jest to problem fabryczny w wahaczach rush/prophet (doczytalem to dopiero po rozebraniu roweru na czesci - zabieralem sie nawet do spawania)..mikro przesuniecia w tzw hot box'ie powoduja metaliczne i denerwujace cykanie..cannon wymienia takie wahacze na gwarancji..ja gwary nie mam i juz chcialem spisac propheta na straty..ale wlalem przez otwor na linke troche wd40..i stal sie cud..problem zniknal!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...