Skocz do zawartości

[przerzutki] Shimano vs Sram


nigga91

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście że Shimano w "miejscu mocowania do ramy" (chodzi zapewne o górną główkę przerzutki?) będzie się dużo SZYBCIEJ zużywało, bo Shimano w tym miejscu "pracuje" (to właśnie "dzięki" temu elementowi niemiłosiernie wali w ramę:-) Pozatym, będzie również w tym miejscu rdzewiało (jak zwykle zresztą, niestety to normalka w sh*tmano:-) Swoją drogą proponuje bardziej zaznajomić się z produktami Sram-a, a później wygłaszać opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jak rozmowa nad wyższością Świąt Wielkanocnych nad Bożym Narodzeniem (i odwrotnie) ;)

 

Każdy ma pewne doświadczenia, każdy ma swoje wymagania, każdy ma swoją ulubioną firmę. Czy warto się spierać?

 

Co by nie było, powiem że używam SRAM'a i prawdopodobnie dalej będę go używać. Dlaczego? A tak... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że Shimano w "miejscu mocowania do ramy" (chodzi zapewne o górną główkę przerzutki?) będzie się dużo SZYBCIEJ zużywało, bo Shimano w tym miejscu "pracuje" (to właśnie "dzięki" temu elementowi niemiłosiernie wali w ramę:-) Pozatym, będzie również w tym miejscu rdzewiało (jak zwykle zresztą, niestety to normalka w sh*tmano:-) Swoją drogą proponuje bardziej zaznajomić się z produktami Sram-a, a później wygłaszać opinie.

 

Po pierwsze jakbyś czytał ze zrozumieniem, to byś i logicznie odpowiadał. Wyraźnie takąż chęć zaznaczyłem to raz, a dwa pytałem przecież właśnie z chęci wiedzy jak w tym miejscu SRAM skonstruowany to nikt nie odpowiedział - tak, że wybacz ale Twej kompletnie bezsensownej odpowiedzi nie rozumiem. Zresztą z tym "pracowaniem" także. Niby co, SRAM w tym miejscu nie pracuje czy jak ? :). A jak pracuje bo to jest dla mnie oczywiste, to gdy odbywa się to w tulei aluminiowej to jakżesz wytłumacz mi może to być trwalsze od stalowej tulei ? Na dodatek śruba Shimano jest dłuższa. Nigdy mi nie zardzewiała (przerzutek XT miałem z 7) i nie bardzo jak zresztą miałaby rdzewieć bo jest z nierdzewki.

 

bo są skomponwane w systemie ESP - 1:1

shimano natomiast mają system 2:1

słowem - nie działa to razem.

 

Przecież ty piszesz o sytuacji obecnej, a ja o teoretycznej, w której SRAM wypuszcza przerzutkę "odwrotną" czli w domyśle przystosowaną do DC/Shimano, jak to bywało już wcześniej z przerzutkami chodzącymiogólnie z Shimano ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz kolego Mentos...muszę Cię zmartwić, bo to co według Ciebie jest oczywiste, wcale takie nie jest...Obejrzyj proszę jeszcze raz, powolutku, spokojnie, dokładnie, filmik porównujący z postu pierwszego... i odpowiedz mi na pytanie: czy w miejscu przykręcania do ramy przerzutki Srama wykonują jakiekolwiek ruchy? odp. NIE ;) XTR skacze sobie natomiast jak mała sarenka na leśnej polanie:-) Dlaczego tak jest? Ano dlatego że (w skrócie) Shimano posiada w tym miejscu sprężynę, a Sram nie. Jak widać nie miałeś nigdy produktu Srama w rękach (nie licząc tego nieszczęsnego grip shifta z minionej epoki), a skoro tak, to dlaczego wypowiadasz się na temat czegoś z czym nie miałeś styczności? Widzisz, tak się składa że pracuję sobie w serwisie rowerowym ładnych parę (a dokładnie 6) i wszystkie moje wypowiedzi na tematy serwisowe poparte są wiedzą z mojego doświadczenia. I otóż oświadczam wszem i wobec że przerzutkom shimano zdarza się nie raz zardzewieć w górnej głowce, jeżeli ktoś nie wierzy mogę zamieścić foty na potwierdzenie. Oczywiście Nam prawdziwym bikerom to się nie zdarza, bo dbamy o sprzęt, jest jednak mnóstwo ludzi którzy o rower nie dbają i tam własnie komponenty pokazują swoje najsłabsze punkty! (swoją drogą śruby mocujące w przerzutkach Srama poczynając od modelu X7 są dużo większej średnicy wewnętrznej niż te w Shimano, no ale kolega Mentos nie mógł tego wiedzieć) Poza tym Sruba w XT wcale nie jest nierdzewna tylko pokryta chromem, a jak nie przeczyścisz i nie przesmarujesz sobie jej raz na jakiś czas to Ci się ten chromik wytrze i śrubka zardzewieje:-)

 

Ps. tak jak już napisałem nawet gdyby Sram wypuścił przerzutki w stylu Low Normal, to i tak nie działały by z manetkami Shimano, bo Sram działa w systemie ESP czyli 1:1, I tu nie ma znaczenia "odwrotna sprężyna" bo ilośc linki wybierana przez manetki shimano jest inna! Poza tym nie sądze żeby Sram kiedykolwiek jeszcze wypuścił przerzutki w systemie Shimano, czyli nigdy nie spróbujesz DC Shimano z przerzutkami tylnymi Srama( no chyba że z MRX-em :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radomirze a jakiej klasy były te rdzewiejące przerzutki shimano ? Bo jesli sisy czy tez tympodobne nizszej klasy to nie ma co wystawiac takiego zarzutu i mowic , ze sram nie rdzewieje . Do tego jeszcze porownywac z kosztującymy 10 x tyle przerzutkami Srama ;) Stare przerzutki wykonane byly z tworzywa ( nie wiem konkretnie , ktore fragmenty ale były ) wiec tam nie mialo co rdzewiec ( w nowych tez zauwazam grillon ale chyba w miejszym stopniu jest on uzyty )... Budowy starych sramów nie znam wiec bede wdzieczny jak ktos rozwieje moje wątpliwosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczesniejsze wyzsze modele srama mialy wiecej grilonu czyli tworzywa z ktorego sram robi czesci do przerzutek. z grilonu byl wczesniej zrobiony w wyzszych modelach gorny element pantografu czyli ten w ktorym znajduje się sruba mocująca przerzutke do ramy. obecnie jest z aluminium co sram umieszcza na przerzutce poprzez napis "aluminium" ;). zmiana byla zapewne dlatego ze przerzutki srama lamaly sie w tym miejscu (moja zmielila sie takze w tym punkcie :) )

mialem takze srama 3.0 z pierwszego rocznika produkcyjnego. przerzutka w calosci zrobiona byla z plastiku. kolka byly zanitowane a metalowa byla jedynie sruba mocująca do haka.

 

co do rdzewiejących srub: mialem 6 przerzutek shimano (2 alivio, 2 xt jedna z roku 98 druga z 2005 oraz dwa xtry 2001 i 2002) oraz trzy sramy (dwa 7.0 i obecnie x7) eksploatowane w kazdych warunkach wlasciwie bez dbalosci o czystosc i zabezpieczenie przed warunkami eksploatacyjnymi. i jedyną srubą jaka z trudem wykrecilem z haka to byla sruba od... xtra :) i byla to tez z reszta jedyna przerzutka ktora zatarla sie na sworzniach pantografu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako czlowiek nie lubiacy Srama/bez dyskusji prosze../ mam pytanie.Pytanie byc moze na poziomie 1wszo klasisty,ale....,ale....

Jak rozumiem kazda przezutka tylna to forma pantografu ze sprezyna w srodku,czy to SH czy SRAM.Kazda z nich chodzi bezstopniowo,plynnie czyli.Nie skacze w jakiejs prowadnicy,po zabkach ,itp,itd.....,po prostu plynnie.W SH mamy skok manetki 2:1 /czy na odwrot?/ a w SRAMie 1:1,jak rozumie to manetka wyciaga dana ilosc linki i to ona jest sterownikiem zapodajacym wartosc uzyskanego skoku przezutki.1mm skoku manetki SRAMA to 1 mm skoku przezutki i na odwrot z SH /o ile jednostka miary jest wlasciwa/.Dlaczego wiec nie moge dac do manetek XT powiedzmy X-7?Czego ja nie kumam,lub co ominalem?Jasno i konkretnymi przykladami....chyba ,ze taka sytuacja jest norma i wszystko dziala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumujesz shotgun ale, w Shimano jest to 1:2 czyli 1mm przesunięcia linki w manetce to 2mm skoku przerzutki, w Sramie masz 1:1, mogło by to razem działać pod warunkiem zastosowania manetek nieindeksowanych (w dobie dzisiejszej takich już nie ma:-) Inaczej nie da rady bo jak wiesz manetki posiadają indeksację, więc co z tego że manetki wybierają tę sama ilość linki skoro indeksy biegów (kliknięcia:-)są inaczej rozmieszczone (tak po chłopsku: odległość ruchu manetki między poszczególnymi biegami jest różna u obu producentów:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no czyli jeśli mam stare manetki (shimano, w których mogłem przełączać żeby indeksował lub nie) i podpiął bym pod nie nowa powiedzmy 3.0 to co? i tak połowa biegów by nie wchodziła,nie?

 

tak po chłopsku: odległość ruchu manetki między poszczególnymi biegami jest różna u obu producentów:-)

teraz to już nic nie wiem.....chyba ruch manetki (przesunięcie linki) jest takie samo, a inny jest efekt w ruchu przerzutki :blink::huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumujesz shotgun ale, w Shimano jest to 1:2 czyli 1mm przesunięcia linki w manetce to 2mm skoku przerzutki, w Sramie masz 1:1, mogło by to razem działać pod warunkiem zastosowania manetek nieindeksowanych (w dobie dzisiejszej takich już nie ma:-) Inaczej nie da rady bo jak wiesz manetki posiadają indeksację, więc co z tego że manetki wybierają tę sama ilość linki skoro indeksy biegów (kliknięcia:-)są inaczej rozmieszczone (tak po chłopsku: odległość ruchu manetki między poszczególnymi biegami jest różna u obu producentów:-)

Dobrze ktos rozumuje to na pewno.....

Jak skonstruowana jest przezutka 1;1 -ogladalem i jest bardzo podobnie /zwracam uwage na slowo podobnie.../,uklad sprezyny,krzywek ,itp.przeciez to manetka daje ten skok 1:1 czy 1:2.Sam napisales to w 1 zdaniu....Zdanie 2 jakze rozbudowane ,nie luzik....Sam napisales i zaprzeczyles sobie,cyt.< manetki wybieraja te sama ilosc linki....>, a potem, < po chlopsku ,odleglosc ruchu manetki miedzy poszczegolnymi biegami jest rozna u obu producentow>

Ja to rozumiem,ze manetka,lub nie manetka,nie wiem gasienica ,obcy,rosjanie,wywieraja ruch tu 2 a tu 1mm,ALE ,sama przezutka jest tylko ostatnim ogniwem tego cyklu i to ona jest nazwijmy to pociagana.Idac tym tropem,byc moze zupelnie absurdalnym,moga byc zamiennikami ,poniewaz,teoretycznie sa "wykonawcami danej pracy",albo sa w lesie ,a ja jestem zmeczony......Tlumacz dalej prosze.../bez sarkazmu oczywiscie,chillout.../.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać nie miałeś nigdy produktu Srama w rękach a skoro tak, to dlaczego wypowiadasz się na temat czegoś z czym nie miałeś styczności?

 

Nie wiem człowieku czyś ty się dziś opił czy jak ? :blink: Przecież napisałem wyraźnie, że nigdy przerzutki SRAM nie miałem (akurat w ręku to nie raz), że chętnie bym gdybym mógł spróbował, na dodatek potwierdziłem, że przerzutka XT jaką mam skacze na zjazdach i gumami sobie poradziłem by po ramie waliła. A ty mi piszesz, że chyba nigdy nie miałem produktu Srama w rękach. Papuga moja jesteś czy jak ? :eek: A z obracaniem to nie bardzo rozumiem, czyżby to SRAM był do ramy na sztywno przykręcony ?. Nie sądzę, a więc jak tak to się musi w tym miejscu obracać przy zmianie biegu choćby, a że nie skacze na konkretnym biegu to odrębna bajka. I pomimo, że nawet wierzę, że obecnie Sram robi lepsze przerzutki to żałuję, że nie można ich zastosować z najlepszym systemem zmiany biegów jaki obecnie istnieje czli Dual Control (oczywiście jak dla mnie w każdym razie) i taki był sens mej pierwszej wypowiedzi. Ale widzę, że tu się robi powoli jakiś kącik wzajemnej adoracji SRAM'a a ja na to SRAM :huh:

 

P.S.

I nie wszystkie śruby mocujące Shimano są czy były chromowane - to zależy/zależało od modelu i od roku (były też tytanowe i nierdzewne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu:

 

Shimano: manetki 2:1 i przerzutka 2:1 -> aby przerzucić jeden bieg, potrzebujemy zmienić pozycję wózka o ok. 4,5mm

 

Sram: manetki 1:1 i przerzutka 1:1 -> aby przerzucić jeden bieg, potrzebujemy zmienić pozycję wózka o ok. 4,5mm

 

Jeśli pomieszasz srama z shimano to pozycja wózka nie będzie się zmieniała co ok 4,5mm tylko co ok 9mm lub 2,25mm(w zależnosci od konfiguracji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio tak bardziej przyjżdałem sie mojej acerze....wziałem śrubokręt i wkręciłem na maksa tą śrubkiem co jest przy mocowaniu przerzutki do ramy...i co sie okazało przerzutka nawet nie może zbliżyć sie do ramy bo jest blokowana przez tą właśnie śrubke...wiem że pewnie każdy to wie...ale czy w tych droższych modelach np. xt jest takie coś? bo jak jest to ja nie widze problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pomimo, że nawet wierzę, że obecnie Sram robi lepsze przerzutki to żałuję, że nie można ich zastosować z najlepszym systemem zmiany biegów jaki obecnie istnieje czli Dual Control

 

Ale to już nie wina SRAM'a tylko Shimano, bo Sram produkuje manetki pod SHimano, a Shimano nie wypusciło manetek w systemie 1:1. (Chyba że to przez patenty :), oznaczałoby to że Shimano nigdy nie zrobi 1:1 w swoich przerzutkach :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wracalem z wyprawy 60 km po terenie gorzystym i tak w polowie drogi powrotnej po plaskim kawalku cos strzelilo i poczulem opor na pedalach. Staje patrze a tu 2 letni XT pekl w korpusie (ta mniejsza czesc od wewnetrznej strony kola co przymocowana jest na zawiasach do reszty korpusu przerzutki. Shimano to juz dla mnie tylko sh*tmano. To pewnie od tego walenia o rame nastapilo zmeczenie materialu i poszlo w pi.... Dobrze ze ojciec mogl po mnie przyjechac bo 10 kilosow w butach spd z kolcami zapieprzac by mi sie nie chcialo.

 

Teraz kupuje X9 mimo ze musze do tego dokupic triggery drozej ale sh*tmano NO MORE!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, porażka, napisałem wyraźnie że czy stoi, czy zmieniasz biegi czy jedziesz pod wodą, to Sram się nie obraca na śrubie mocującej, a Ty dalej swoje że się musi obracać :rolleyes: Manetki SH i przerzutki SRAM nie działają ze sobą i kropka, nie ma się co nad tym wywodzić bo i tak dojdzie się do początku duskusji....No ale dobra, poddaje się, niech mądrzejsi ode mnie tłumaczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z obracaniem to nie bardzo rozumiem, czyżby to SRAM był do ramy na sztywno przykręcony ?. Nie sądzę, a więc jak tak to się musi w tym miejscu obracać przy zmianie biegu choćby, a że nie skacze na konkretnym biegu to odrębna bajka.

Tak dokładnie jest - element który jest przykręcany do ramy nie obraca się. Przerzutka SRAM jest tak skonstruowana że nawet przy zmianie biegów nie drgnie on nawet o milimetr w przód czy w tył.

A swoją drogą to widzę, że próbujesz zrozumieć działanie tego systemu poprzez pryzmat Shimanowskich przerzutek, jednak konstrukcje obu firm są zbyt różne żeby tak do tego podchodzić :wink: Jedyna opcja to musisz dorwać jakiegoś bikera z X-7, X-9 lub X-0 i wtedy na żywca zobaczysz na czym to polega.

 

Odpowiedź na drugie Twoje pytanie: Tulejka w której znajduje się śruba mocująca do ramy jest aluminiowa (właściwie to nie ma żadnej tulejki tylko wywiercony otwór w aluminiowym korpusie). Nie ulega on jednak żadnemu "wyrobieniu" - u mnie po 2 latach i jakichś 5000 km nie ma luzu w tym miejscu.

 

I na koniec - nie ma najmniejszego sensu, żeby SRAM wypuszczał przerzutkę pod Dual Control. Zniszczyło by to tylko największą przewagę SRAM-ów czyli system ESP 1:1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny minus srama, to plastikowe dźwignie w manetkach trigger. Nie wiem czy tam w srodku jest stelaz jakis metalowy, ale mnie to nie przekonuje- wczoraj dziewczyna przy wywrotce zgięła dolną dźwignie w klamkomanetkach altusa, wyprostowałem bez problemu. W moich triggerach jakby mi pękła dźwinia to miałbym posprzątane :/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...