Skocz do zawartości

[śrubki] oczywiście alu


Slawek_l_83

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważam tuning śrubkowy i zastanawia mnie zmiana śrub (poza takimi jak np. w przerzutce przedniej, klamkach, manetkach itp i tutaj oczywiście nie mam wątpliwości o bezpieczeństwo ich zastosowania):

-kapsla

-śrub v-ek przy klockach hamulcowych

-trzymających linki hamulcowe.

Stosował ktoś? może ktoś doradzić? Bo raczej przy mostku i jarzmie sztycy zostawię te montowane seryjnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapsel - możesz spokojnie dać alu, śruba w kapslu służy wyłacznie do kasowania luzu na sterach, natomiast rurę sterową zaciskasz mostkiem ;)

Śruby V-ek - również daj bez obawy, przecież v-ki trzymają się głównie na piwotach, śruby przeciwdziałają ich wypadnięciu :D

Śruby trzymające linki - chyba bym nie zaryzykował B) Choć zawsze pozostaje możliwość hamowania nogą :P

 

Mostek i jarzmo sztycy - nie polecam

 

Pozdrawiam i czekam na nowy projekt bika :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztyca - trzasną jak nic, ja osobiście rozgrzmociłem stalową.

W klockach pewnie dałyby radę, ale tylko, jeżeli wszystko by szło OK. Jeżeli coś by Ci się zaplątało i pociągnęło za klocek (wcale nie takie niemożliwe, mojemu kumplowi bieżnik opony wyrwał klocek, który się poluzował), to po śrubie.

Mocowanie linki - niby taka prosta sprawa, wydawałoby się. Miałem jedną alu śrubę (anodyzowaną oczywiście :) ) jako mocowanie linki w mechaniku tarczowym. No i wszystko fajnie, ale jak wiadomo, linkę warto mocno dokręcić. Niestety śruba tego nie wytrzymała, po połowie sezonu przy konserwacji odkręciłem i potem skręciłem śrubę. Crack i dezintegracja łba śruby od gwintu. A słowo honoru, że wcale 50cm dźwignią jej nie katowałem, 5cm klucz i bez przesady docisk.

 

Mój osobisty wniosek (poparty doświadczeniami): alu nadaje się np. do manetek, klamek, może jako dokręcenie v-ek, bo tam pivoty trzymają, regulatorów i ograniczników, śrub w korbie (ja tak mam, ale kominy tylko i wyłącznie stalowe). Sztyca, pozostałe części hamulców, tarcze, mostki itp. tylko stal, no albo tytan. Nie dajcie się za bardzo wkręcić w alu, bo można sobie kuku zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam zamiar zmieniać w:

- różkach (2x),

- hamulcach w piwotach i trzymaniu linki (6x),

- korek (kapsel czy jak kto woli, 1x),

- przerzutka tył do mocowania linki (1x o ile będzie pasować),

- przerzutka przód (2x)

 

Zostawiam śruby w sztycy, jej zacisku i mostku (nie zmieniam na Ti bo to kaska, kaska... ), zwłaszcza że w tym ostatnim mam jakieś małe... chyba M4 (mostek: http://velo.com.pl/php/produkty.php?m=1&am...;p=%&id=236 ). Zresztą muszę też policzyć wagę, bo jak mi wyjdzie że za śrubki dam 50PLN a zyskam 30g, to się raczej popukam w głowę i przeznaczę to na lepsze opony albo wreszcie zakupię korbę XT ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam kloca ale tam gdzie się da i z głową czemu nie. Zapomniałeś o koszyczku, w przerzutkach jak podałeś spokojnie, w manetkach i klamkach (mocowanie do kiery) także i ta mocująca przerzutkę do haka, specjalna, ale zysk bedzie spory, można te od kółeczek także dostać i nakrętka kasety - też ją tylko zabezpiecza przed zsuwaniem. Korby HII, hamulce i mostek to bardzo ryzykowne dla alu. Spinki (kominy) zębatek tak ale tylko sruby, nakrętki lepiej stal - kwestia nie wytrzymałości a zapiekania się. Sztyca mniej ryzykowna niż mostek ale jednak też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz za odpowiedzi.

 

Ja zrobię tak:

-4 szt do koszyka

-2 szt do przedniej przerzutki

-2 szt do manetek

-2 szt do klamek

-4 szt mocowania ramion v-ek do pivotów

 

Gdy będzie nadwyżka pieniędzy (bo te śruby już są droższe) to wtedy:

-2 szt mocowania kółek przerzutki tylnej

-1 szt śruba główna przerzutki

-śruby w korbie

 

Tylko zabawę z tymi śrubami to zacznę jak już będę miał rower złożony to wtedy sobie dogram kolorystycznie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

To co teraz napiszę będzie dla wielu z was idiotyczne, wiele osób pewnie nie uwierzy i wcale się nie dziwię bo sam tego nie pojmuję. Wymieniłem śrubki w manetkach (X-7 2007) na alu i po pewnym krótkim czasie przestał działać wskaźnik przełożenia w lewej. Rozebrałem dziadostwo, poskładałem, działa. Dokręciłem śrubkę, przestał działać! No kur...! Znów rozbieraj. Dokręciłem bardzo leciutko, ale po paru dniach znów przestał działać wskaźnik. Dostawałem szału i ciągle rozbierałem manetkę, ale nic to nie dawało. Skojarzyłem, że zaczęło się to dziać po wymianie śrubek, chociaż w życiu bym ich o to nie podejrzewał. Wymieniłem z powrotem na stalowe i problem zniknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie takie to idiotyczne. Znam ten problem. Główka tej alu wchodzi w gniazdo pasownie i opiera się o mięso powodując jakieś naprężenia które się akurat tak rozchodzą że coś tam przyciera we wskaźniku. Wystarczy opiłować nieco łeb albo dać inną z mniejszym. Zakładałeś te takie lekko zielone od starych szczękowych Magur ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie nie, to były niebieskie śrubki, nie od Magury, po prostu niebieskie alu śrubki ;) Zastanawiało mnie jeszcze jedno. Skracałem je sam bo za długie były, ale końcówkę ładnie opiłowałem więc to chyba nie było przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawiony na kupno śrub zacząłem przeglądać dwa sklepy które najbardziej mnie interesują czyli beran tuning i light-bike. Problem w tym, że w beranie nie mają śrub M4 a znowu w light-bike'u wszystko droższe. Czy ktoś zna jakiś inny sklep internetowy gdzie sprzedają śruby imbusowe alu M4/M5? najlepiej czerwone i niebieskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gdzieś tam wyczytałem, że ktoś zamówił śrubki i miały główkę pod śrubokręt płaski (gdzieś mi się to obiło o uszy, chyba na jakimś forum, ale nie wiem czy to o Beran Tuning).

Więc mam pytanie - który rodzaj tych śrub będzie dobry do bike'a - śruba imbusowa/śruba imbusowa z heksagonalną końcówką/śruba z wielką końcówką do osłon motocykla.

Ta ostatnia byłaby dobra do pivotów od v-ek, a co z resztą roweru?

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w rockriderze 5.2 mam zamontowane fabrycznie wszystkie śrubki aluminiowe. W przednim v-brejku nie zauważałem żadnych luzów, hamulce są sztywne i nie mam żadnych obaw co do śruby wkręconej w piwoty

 

 

Troche chaotycznie napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nie bede zakladal nowego tematu ale: gdzie mozna kupic plastikowe srubki? Chce jakos zaslepic miejsca po srubkach na bidon...

Naturalnie prawdziwi LightBikerzy zaslepiaja je alu srubkami z koszyczkami na bidon, ale ja jestem jeszcze amatorem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...