Skocz do zawartości

[amortyzator] marzocchi 2007 / seria XC retro. i nie tylko.


slodi

Rekomendowane odpowiedzi

no wlasnie. z5 to nie jest dla mnie bomber :P - bez urazy dla z5.

moj kolega ma 130 mm wedge z1 i moj dosyc tępy junior wydawal sie przy nim superkomfortową kanapą. przy takich samych tlumikach jak moj i to z regulacja choc wewnetrzna tlumienia powrotu.

zastanawialem sie jakis czas temu nad zakupem all mountain 1 ktory ma taki system jak xc600. ale powietrzne bombery mnie wogole nie przekonuja. moim zdaniem ta firma nie potrafi robic powietrznych amortyzatorow. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mom XC600 od 6mcy. Ważę 95kg. Co do wytrzymałości to naprawdę polecam. Przy kilku jumpach jakie zaliczyłem na tym amorku, mogły by nie wytrzymać konstrukcje typu R7. A wiadomo. Jak pędzisz za kimś lub na ostrym zjeździe - nie zawsze ominiesz konkretny dołek lub hopke. Załozyłem nawet do niego hydraulicznego AVIDa7 z tarczą 203mm. I nic się nie dzieje.

A zalecają zakładać tam max 180mm. Więc wg mnie jest to naprawde wytrzymałe ustrojstwo.

Jednak mam uszkodzoną regulację tłumienia- zupełnie nie działa. Za kilka dni zawioze do serwisu to się dowiem co było przyczyną.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podkleję się pod temat.

 

Podczas wymiany linki w blokadzie ETA, odkręciłem kapsel w/w blokady znajdujący się na lewej goleni. Ku memu zdziwieniu pod kapslem znalazłem zawór powietrzny. Co to jest? Bo z instrukcji nic nie wyczytałem?

Proszę o pomoc. W załączniku fotka

 

http://rowery.gda.pl/index.php?option=com_...&id=686#686

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest o tym w instrukcji, tylko rysunek jest zły (lewa komora XC600 - dział 5.2.2 instrukcji, prawa komora - 5.2.3 w instrukcji) Po lewej stronie regulujesz powietrzem (zakres 0-1 bar w zależności od wagi) napięcie wstępne sprężyny.

 

Sam nie od razu do tego doszedłem. Naprawdę instrukcja i strona Marzocchi ma strasznie skąpe informacje na temat swoich wyrobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest o tym w instrukcji, tylko rysunek jest zły (lewa komora XC600 - dział 5.2.2 instrukcji, prawa komora - 5.2.3 w instrukcji) Po lewej stronie regulujesz powietrzem (zakres 0-1 bar w zależności od wagi) napięcie wstępne sprężyny.

 

Sam nie od razu do tego doszedłem. Naprawdę instrukcja i strona Marzocchi ma strasznie skąpe informacje na temat swoich wyrobów.

 

Poppowiedz mi proszę do moich 95 kg ile powinienem wsadzić w lewą komorę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz... Czy to znaczy, że sag w XC600 powinienem ustawić wentylem pod kapslem ETA? Zawsze mi się wydawało, że czynimy to przy użyciu normalnego zaworu w prawej goleni...

 

No i w takim razie pytanie: Jak zdjąć kapsel od ETA nie uszkadzając go? Nie ma tam żadnych śrubek itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz... Czy to znaczy, że sag w XC600 powinienem ustawić wentylem pod kapslem ETA? Zawsze mi się wydawało, że czynimy to przy użyciu normalnego zaworu w prawej goleni...

 

No i w takim razie pytanie: Jak zdjąć kapsel od ETA nie uszkadzając go? Nie ma tam żadnych śrubek itp...

 

 

ja mam, może dlatego że jest z manetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz pytanie jak poprawnie ustawić widelec.

Ważę 75kg i do tej pory jeździłem na PA(Positive AIR) 30 PSI (czyli 5 PSI mniej niż zalecane minimum). Amora nie dobijałem i pracował w zasadzie bez większych problemów, ale chcę zwiększyć jego czułość na małe nierówności (1-2 cm kamienie itp). Pytanie co zrobić. Mam regulacje: PA, SPWA (Spring preload with AIR - opisany 3 odpowiedzi wyżej, jest pod kapslem ETA), RV (Rebound brake knob). RV raczej nie ma tu znaczącej roli (bo ma wpływ na powrót widelca a nie na jego ugięcie), więc pozostają PA i SPWA.

Logicznie rzec biorąc powinienem zwiększyć PA do zalecanej minimalnej wielkości (35 PSI lub więcej) i zmniejszyć SPWA (może nawet do zera), innymi słowy najpierw napompować PV a potem ustawić SPWA tak, aby mieć odpowiedni SAG. Czy mam rację?

 

Pozostaje jeszcze sprawa tłumika i możliwej zbyt dużej ilości oleju w nim, ale to zostawię specom podczas pierwszego przegląd. Może zmiana oleju, lub jego ilości jest sposobem na zwiększenie czułości amora na mniejsze nierówności nie powodując sytuacji, że będę go dobijał?

 

Teraz jeszcze rzecz o SAG'u. powinien wynosić 15-20% swojego "travel", czyli czego? Długości goleni, teoretycznego skoku - 100mm (obstawiam to), czy może rzeczywistego skoku, czyli 80mm?

 

Mam nadzieję, że problem wyjaśniłem jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAG - do teoretycznego skoku 100mm, bo na takim skoku amor może pracować (np goleń w XC600 ma rzeczywistą długość 117mm)

 

Logicznie rzec biorąc powinienem zwiększyć PA do zalecanej minimalnej wielkości (35 PSI lub więcej) i zmniejszyć SPWA (może nawet do zera), innymi słowy najpierw napompować PV a potem ustawić SPWA tak, aby mieć odpowiedni SAG. Czy mam rację?

 

Wydaje mi się że tak, ale specjalistą od amortyzatorów nie jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Witam po dłuższym niebyciu na forum :)

Zakupiłem nowy XC600 parę dni temu, oczywiście sam go zamontowałem, mały test przeszedł i jestem pod wrażeniem - ale...

Jeden problem - to posiada małe luzy (jak czytałem dość często spotykane w amorach Marzocchi), pytanie ilu użytkowników tego amora też to zauważyło?

Drugi problem - musiałem zakupić dodatkowy adapter do pompki aby ustawić naprężenie wstępne sprężyny pneumatycznej w komorze lewej i niestety nie mogę tego uczynić - przy pompowaniu ucieka powietrze, czy ktoś z Was miał także z tym problem?

 

ps. Marcin G. - to ja od Ciebie chciałem zakupić ten adapter :P a tu , patrz - człowiek z forum :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...