Skocz do zawartości

[hemoglobina] Kilka pytań z nią związanych


nikodem

Rekomendowane odpowiedzi

1. Na co wpływa hemoglobina?

2. Jaki poziom hemoglobiny mają wyczynowi kolarze?

3. Co jeść aby zwiększyć jej poziom?(podobno rodzynki ale czy to prawda)

4. Czy poziom hemoglobiny jest związany z wiekiem?

5. Jaki poziom hemoglobiny jest "w normie" a kiedy mówimy już o niedoborze?

6. Ile hemoglobiny we krwi powinienem mieć ja:

-Chłopak

- wzrost 167cm i rosnę

- 50kg wagi

- wiek 15 lat

- ścigam się od 2-3 lat

-jestem aktywny fizycznie (nie tylko kolarstwo ale inne sport też uprawiam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jest to barwnik erytrocytow ktore przenosza tlen i to wlasnie erytocyty powinny Cie interesowac najbardziej.

2. Zalezy ile epo biora lub gdzie i ew. na jakiej wysokosci sypiaja ;)

3. Po rodzynkach predzej na masie przybierzesz.

4. Poziom jest zwiazany w genetyka, wytrenowaniem, odzywianiem, warunkami bytowania.

5. http://www.members.lycos.co.uk/rafalb1/bike/morfologia.JPG masz tu moje wyniki oraz normy.

6. Idz zrob sobie morfologie to sie dowiesz ile masz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Co jeść aby zwiększyć jej poziom?(podobno rodzynki ale czy to prawda)

Ja dostalem jakies dziwne zelazo w tabletkach (duza dawka), ale to bylo po transfuzji krwi, wiec nie wiem czy tak normalnie dostaniesz taki specyfik.

 

 

Zrob sobie morfologie to sie dowiesz jaki masz poziom.

 

A propo normy to ja mialem 4.5, juz nie mozna siedziec, nie mowiac o staniu czy poruszaniu sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostalem jakies dziwne zelazo w tabletkach (duza dawka), ale to bylo po transfuzji krwi, wiec nie wiem czy tak normalnie dostaniesz taki specyfik.

Ascofer?

wkazdej aptece za ~6-7 PLN

A propo normy to ja mialem 4.5, juz nie mozna siedziec, nie mowiac o staniu czy poruszaniu sie.

a nie 14,5?

4,5 to az niemozliwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już powyżej RafałB napisał, rozwinę tylko kilka zagadnień:

 

Hemoglobina to czerwony barwnik krwi, zawarty w erytrocytach (krwinkach czerwonych). Zadaniem hemoglobiny jest wyłapywanie cząsteczek tlenu i rozprowadzanie go po organiźmie. Im większa zawartość krwinek czerwonych i zawartej w nich hemoglobiny tym więcej tlenu można dostarczyć do tkanek i mięśni i tym większe są możliwości fizyczne organizmu. Stymulacja sterydem erytropoetyną (w skrócie EPO, pierwszy na liście zakazanych środków anabolicznych) zwiększa produkcję czerwonych krwinek (czyli również hemoglobiny) i pozwala pobrać więcej tlenu z wdychanego powietrza i dostarczyć go w większej ilości do mięśni i tkanek, a co za tym idzie zwiększyć jego możliwości. Podobne "korzyści" powoduje trening wysokogórski, gdzie organizm samoistnie wytwarza większe ilości erytrocytów i pozwala pobrać więcej tlenu do organizmu.

Żelazo zwiększa możliwości przyłączania tlenu do cząsteczek hemoglobiny (jest niezbędne do połaczenia się tych 2 związków). Kuracja żelazem w sytuacjach anemii zwiększa i reguluje możliwości tego połączenia, pozwalając na wyrównanie stosunku hemoglobiny do przyłaczanego do niej tlenu (niedobór żelaza spowoduje obniżenie przyłaczenia się odpowiedniej ilości tlenu do cząsteczek hemoglobiny).

Odnośnie norm zawartości hemoglobiny u dorosłego człowieka, to wahają się one na poziomie około 11,0-17,5 g/dl. Poziom jej zwiększa się wraz z produkcją erytrocytów, u sportowcow jest ona większa. Pamiętać również należy, że fizjologicznie stężenie hemoglobiny u mężczyzn jest wyższe niż kobiet.

 

Jeśli chcesz poznać poziom hemoglobiny w swojej krwi wybierz się na badanie morfologiczne. Każde laboratorium ma jednak swoje normy, wg których obliczane są poziomy cząsteczek krwi. Dowiesz się jednak tam jaki jest poziom hemoglobiny w Twoim organiźmie wg ich norm i wskaźników i jakie jest porównanie do podstawowych danych zdrowego organizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ascofer?

Nie pamietam, ale bylo niedobre jak cholera ;)

 

 

4,5 to az niemozliwe ?

Minalem sie z kostucha na minuty. Dawno sobie nie robilem morfologii, ale po wyleczeniu sie mialem 15.7 wiec w normie. Teraz po dwoch sezonach na rowerze sam jestem ciekaw wyniku. Zelazo to chyba najpopularniejszy domowy sposob, tatar tez podobno dobrze dziala, a z chemii to niestety nie mam pojecia. Najszybszy sposob to transfuzja krwii od jakiegos sportowca :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik 4,5 rzeczywiście niesamowity , ale wiele zleży od organizmu (młody wiek) i od szybkości spadku.Przy silnym krwawieniu to zgon i koło 6 , a przy przewlekłej chorobie można zejść i poniżej 4. Granice normy rzeczywiście szerokie , zabawne bo i sport podnosi wynik i np. nałogowe palenie nikotyny. Jak pisał Zbik czym wyższa wysokość na której się dłuższy czas przebywa tym wynik lepszy (gdyby teleportować kogoś na szczyt Everestu to 2-3 minuty i utrata przytomności , himalaiści potrzebują po tygodniu adaptacji na każdy tysiac przewyższeń powyżej 4500 metrów żeby przy wejściach powyżej 8000 m. mieć erytrocytów około 10 mln w ml krwi przy normie rzędu 4,5 - 6,0). A propos wysiłku rzeczywiście poziom hemoglobiny bardzo istotny ale piszą , że bardzo wazny jest stopień uwalniania tlenu z hemoglobiny do tkanek (jak na dzisiaj to chyba jeszcze niemierzalne).

Suplementacja żelazem to już tylko po konsultacji z lekarzem , tymbardziej , że częściej niedobory żelaza nie z powodu jego braku w diecie co jego wchłaniania w jelitach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bralem Ascofar 2 razy juz i jedyny negatyw to kolor kupki :P

 

Slyszalem kilka razy ze pozytywnie na liczbe erytrocytow wplywa trening silowy na silowni.

Sam od stycznie pykam na silowni a pod koniec kwietnia wraz z 3 opakowaniem Ascofaru zrobie sobie morfologie i zobacze czy cos sie zmienilo.

 

O wynikach postaram sie poinformowac.

 

p.s.

Oprocz slawnego epo na poziom erytrocytow wplywaja saa z grupy nandrolonow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...