Skocz do zawartości

[2000 -3000] Wygodny MTB


Rekomendowane odpowiedzi

A czemu nie? Ja mam 182 i jeżdżę obecnie na gravelu na kołach 27,5", najwygodniejszy gravel/szosa jaką miałem minusy tych kół są jak dla mnie nie zauważalne.

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to czy wystarczą czy nie, chodzi o to, że jak rezygnujesz z opcji osi boost z tyłu, to wiele innych wyborów się otwiera, jak choćby wspomniany wcześniej Focus Whistler. 

Ja ważę około 76 - 78 kg i jak jeździłem w górach na starej 26 na QR to w ciężkim terenie czułem wiotkość kół, ale nie jestem w stanie stwierdzić czy wynikała ona z braku sztywnych osi, czy z tego że to lekkie koła na 24 szprychach. W zakrętach tarcza potrafiła ocierać o dobrze ustawione klocki. Chyba jednak najbardziej doprowadzała mnie do wściekłości konieczność ustawiana hamulców po demontażu tylnego koła. 

Z kolei znajomemu ( też słusznej wagi około 120), któremu pomagałem kupić używany rower crossowy brak sztywnych osi w sporadycznym użytkowaniu nie przeszkadza :D

Musisz chyba zawęzić wybór, bo opcji do wyboru jest multum i zawsze będą się pojawiać inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Gate 30 i nie jest to zły rower, osprzętowo porównywalny do Meridy z tym, że Merida ma tylną przerzutkę Deore i kasetę 11-42T a Gate 30 ma (przynajmniej mój) tylną przerzutkę XT i kasetę 11-36T bo przerzutka więcej nie obsługuje, więc Merida będzie miała lżejsze przełożenia na podjazdach. Amortyzatory mają te same, Santour'a, są one krytykowane jako kiepsko wybierające i usztywniające się zimą ale ja nie mam porównania więc się nie wypowiem. Do amatorskich zastosowań w lasach w bardziej płaskiej części Polski wystarczy. Pozycja dość wyciągnięta ale ja mam mostek na minus i oryginalna, prostą kierownicę, jak dasz mostek na plus i kierownicę ze wzniosem jak w Expl540 to na pewno będzie wygodniej. Ten Gate 30 z linka ma wymienione hamulce więc na plus, i to znacznie. 

Kup coś we współczesnych standardach jak masz wybór, a masz, czyli z boostem, taperowaną główką ramy, poietrznym hamulcem, korbą HT2, itd. Masz w budżecie takie rowery, więc nie ma sensy się oglądać na te nie spełniające współczesnych standardów. Ja bym brał ta nową Meridę. Jak znasz się i potrafisz ocenić stan to na drugim miejscu ten Kellys Gate 30 (Gate 70 już chyba się sprzedał) i na trzecim miejscu Expl540.

Kup coś w końcu i zacznij jeździć bo lato minie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Greg1 rozdarcie między meridą (trochę ponad budżet nawet po negocjacjach) a EXPL(napęd 1x)  przyczynia się do tego że kombinuję z używkami, do tego jest to pierwszy rower mtb, nie wiem czy faktycznie mnie weźmie czy będzie latał po bułki stąd ostrożność z budżetem i szukanie kolejnych wariantów ;)  W razie czego mniemam że meridę będzie lepiej sprzedać jak expl pod kątem wartości z 2 strony expl nie będzie taki rzucający się w oczy trzymając go w bloku ;)  Są jeszcze używane meridy które dość mocno rozważam ( znalazłem 300 lite 2022 używ za 2500 zł)  więc chyba tu się najbardziej rozbije temat. 

Spec który był na promocjach wywyższa się czymś ponad meridę żeby było warto się na niego zaczaić ? Wtedy musiałbym go trzymać poza rowerownią ale jest to do rozważenia 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na myśli Chisela, który bywał za niecałe 4 tys. to osprzetowo to bardzo podstawowy rower. Sens jego zakupu jest wtedy gdy zależy Ci na jednej z lżejszych ram na rynku, chociaż przy twojej masie nie wiem czy to dobra droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama Chisela jest dość wiotka, czytałem komentarze ludzi, którzy go kupili za około 3-3,5 tys. zł jak była ta promocja na BikeInn, widziałem chyba nawet jakiś filmik i faktycznie gięła sie na wszystkie strony pod o wiele lżejszymi jeźdźcami. Jak nie wiesz czy "zaskoczy" to weź używkę skoro możesz kupić np. tego Kellysa albo Meridę za 2-2,5 tys. zł (cena wywoławcza np. tego Kellysa jest 2,4 tys. zł, na pewno zejdzie z ceny 200 zł, może nawet 400 więc masz rower za 2 tys. zł i trochę kasy na ewentualną wymianę kasety, łańcucha czy serwis amora), jak nie zaskoczy to sprzedasz za taką samą cenę i nic nie stracisz, jak zaskoczy to jest to rower na tyle dobry, że można nim spokojnie śmigać po lasach i bezdrożach, jak zaskoczy bardzo to będziesz wiedział co potrzebujesz w następnym rowerze a czego nie potrzebujesz (np.napęd 1xx czy 2xx) i sprzedasz bez większej straty tego a kupisz coś wypasionego. Ja swojego Gate 30 też kupiłem używanego ale miałem farta bo rower był kupiony w sklepie w styczniu a ja go kupiłem w listopadzie, po jednym sezonie letnim bo gość przesiadł się na fulla. Jak się znasz na rowerach to podjedź do sprzedających (kilku najlepiej), obejrzyj, pojeździj, jak się nie znasz to zapytaj czy możesz oddać do serwisu na ocenę stanu (oczywiście na Twój koszt) i idź w używkę

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli niema co na chisela czekać. A jak się ma Race 700 do tej stawki ? Bardziej na sport niz EXPL540 jest plasowany ale duże są różnice np względem meridy w geometrii ? Jezdziłem na L'ce rc100 z mostkiem na minus i bardzo leżąco było i dziwnie, lecz po zmianie kiery mostka ma to sens ? Cena przyjemniejsza jak merida nowa, jednak nowy sprzęt to nowy i jest inny amorek +32t i  46-11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...