Skocz do zawartości

[Do 5000] Pierwszy rower - dylematy.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Krótki opis:

- waga: 95 kg
- wzrost: 182 cm

- rower w budżecie do 5000 zł
- przeznaczenie: jazda po asfalcie w drodze do pracy, jazda drogami mieszanymi (ubite ścieżki)
- konieczność: dopięcie przyczepki dla dwójki dzieci (teraz razem 25 kg + waga przyczepki ~ 15 kg)

Koledzy w pracy polecają MTB, albo gravel.
Z firm padł Kross, Merida.

Osobiście w temacie rowerów jestem zielony – od wielu lat nie jeździłem na niczym, a wcześniej na czym się dało.
Rower będzie służyć do dojazdów do pracy po asfalcie. Jako dodatek, więc pewnie weekendy: wyjazd z dziećmi (przyczepka), albo wyjazd z kolegami (drogi mieszane, ale ubitymi ścieżkami).

Jestem ciekaw Waszych propozycji, za które z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepkę podepniesz do każdego rowery, jedynie w przypadku gdy na tyle będzie sztywna oś potrzebna będzie wymiana na ośkę dedykowaną pod przyczepkę, ale nie jest to raczej problemem (kwestia kosztu 100-300zł w zależności od konkretnego gwintu). 

Jeżeli nie zamierzasz jeździć po lesie to mtb bym odpuścił, lepszy cross czy gravel z prostą kierownicą. Typowego gravela z barankiem bym nie polecał, bo w tym budżecie może być ciężko o hydrauliczne hamulce, a czymś trzeb ten zestaw z 40kg na haku zatrzymać. 

Kolejną sprawą którą trzeba uwzględnić w związku z wagą przyczepki jest dostępność względnie miękkich przełożeń gdy trzeba będzie tym jeździć pod górę (tu akurat mtb ma przewagę, a w gravelach np.różnie z tym może być).

Proponowany Roam 1 nie jest złym pomysłem, ale możesz zerknąć też na coś ciekawszego co sprawi więcej frajdy gdzie będziesz jeździć sam.

Rower gravel Marin dsx 2 rama L koło 28 czerwony 2024 fitness - 737553003 - 14796685835 - Allegro.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pecora5 napisał:

Koledzy w pracy polecają MTB, albo gravel.
Z firm padł Kross, Merida.

MTB to rower górski, rower górski służy do jazdy w wymagającym terenie, będziesz się w takim poruszał? Chyba nie 

A co do propozycji krossa czy meridy to nawet nie wiem jak skomentować. Można oceniać i rozważać konkretny model, konkretną geometrię, specyfikację a nie napis na ramie. 

 

A co do tematu - przy takich zastosowaniach poszukałbym "crossa", jeśli masz zamiar poruszać się wyłącznie po ubitych ścieżkach to pewnie na sztywnym widelcu, np. https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-hybrydowe/rowery-dual-sport/dual-sport/dual-sport-3-generacji-5/p/36826/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycję.
Jak wspomniałem, rower w większości będzie poruszać się po asfalcie, ale weekendami może zjechać na utwardzone ścieżki. Nie będzie to teren górski.
Koledzy wskazali pewnie firmy, z których oni mają sprzęt i jak to bywa - chwalą sobie. Nie jestem ukierunkowany na żadną firmę, bo zdaję sobie sprawę, że trzeba rozmawiać o konkretnym modelu.
Poczytam o Waszych propozycjach - dziękuję!
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze.
Dziękuję za polecenia.
Podsumowując - cross, to będzie coś, czego powinienem szukać. I tak pewnie zrobię.
Proszę Was jeszcze o wyjaśnienie - bo takie dostałem pytanie od "znawców" z roboty, dlaczego lepszym wyjściem będzie cross, a nie gravel - kwestia budżetu na hamulce została już poruszona).
Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulce w gravelu to duża sprawa, bo jak mają być hydrauliczne, to klamkomanetki kosztują zylion. Do tego masz co ciągnąć i górska kaseta do 51 zębów we wspomnianym DSX 1 może się przydać, a w gravelach będzie 42, ewentualnie 45. No i pozycja. Jak jesteś gibki i masz silny core to niska pozycja na baranku będzie OK, ale jak zaczynasz, to szczególnie przy wolniejszej jeździe będzie niewygodnie. Poza tym trochę wyższa pozycja poprawia orientację w mieście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podpiąć się pod temat bo mam podobne założenia i budżet ale rozpisałem się na tyle, że stwierdziłem, że lepiej założyć nowy temat.

Jakbyście chcieli zerknąć i doradzić to byłbym wdzięczny: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...