Skocz do zawartości

[7-8k dwa rowery] Szybki, lekki rower do jazdy po mieście / leśnych ścieżkach.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, szukam roweru, a w zasadzie dwóch, dla mnie i żony. Poczytałem, przejrzałem i dalej nic nie wiem. Nie znam się na rowerach, nie znam się osprzęcie - te wszystkie klasyfikacje mechanizmów, korb, kaset itd. - wyjątkowo nie chcę się w to zagłębiać. Jak coś kupuję - samochód, laptopa, telefon, to zawsze czytam, sprawdzam itd, ale nie mam zwyczajnie czasu zostać ekspertem od rowerów przed ich zakupem, dlatego pytam:

1. Mam budżet na dwa rowery powiedzmy 7-8k. To jest górna granica, mój rower może być droższy, a dla kobiety ciut tańszy. 

2. Jak będziemy jeździć razem + młody, to raczej leśnie ścieżki, szutry jakieś parki + trochę asfaltu. 30% czasu. 

3. Będę też używał tego roweru do dojazdów do pracy, wtedy chcę szybko i sprawnie po asfalcie, lekko żeby w razie potrzeby wrzucić rower do tramwaju, być może też rower będzie służył do dojazdu do pracy na trasie - do stacji kolejowej - do pociągu - do pracy. TO JEST GŁÓWNA POTRZEBA 70% czasu. 

4. Biorąc pod uwagę moje potrzeby wymyśliłem sobie rower fitness - czy to dobry pomysł? https://allegro.pl/oferta/rower-fitnes-cube-sl-road-56-m-darkred-551100-nulane-13534033766?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_uzsd_sport_rowery_pla_pmax&ev_campaign_id=17967208979&gad_source=1&gclid=CjwKCAjwkuqvBhAQEiwA65XxQJHLIVRZyqXZXpuGrDXzPxs0MR4g6Ilk0XHCfDkeoseZN8SDJQmHBxoCSBAQAvD_BwE

albo taki https://www.greenbike.pl/rower-fitness-orbea-vector-30-p-4693.html

5. Może wymyślam za dużo na moje potrzeby i wystarczy mi jakiś tańszy? 

6. Mam 180 cm wzrostu i ważę 62 kg. Rowerem dla pięknej pani zajmę się później. 

 

Edytowane przez MateuszMM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Felt podlinkowany przez kolegę powyżej to bardzo ciekawa propozycja - dobry napęd, karbonowy widelec, hydrauliczne hamulce. Myślę, że też wejdą opony 38c choć i na 35c, które są tam fabrycznie też spokojnie da się jeżdzić w opisanym przez Ciebie zakresie - ja mam akurat Vube SL Road ale trochę starczy model niż ten podlinkowany przez Ciebie (jeszcze z aluminiowym widelcem i bez sztywnych osi) i jeżdże na nim do pracy i na przejażdżki po pracy na oponach 35c semi-slick i jest o.k. Oczywiście szersza opona to większy komfort bo coś tam lepiej tłumi ale w przeważnie do takiego codziennego ciurania ludzie kupują tanie opony, tzw. kartoflaki wykonane z jakiejś kiepskiej mieszanki gumy, które są ciężkie, mają duże opory toczenia i strasznie zamulają

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dziękuję, chyba wezmę te dwa felty. 

Ja mam rower 20 letni co waży 20 kg, więc kwestia opon myślę że dla mnie w odczuciu to będzie i tak porsche rowerowe bez względu na opony. 

Jeszcze trafiłem na to ale cena jakaś podejrzanie niska: https://www.centrumrowerowe.pl/rower-miejski-felt-verza-speed-50-pd36882/?v_Id=210243

Edytowane przez MateuszMM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nacisk na asfalt, to ten felt OK, jak trudniejszy teren, poszukaj marina DSX 1, ogólnie podobny, ale na dzień dobry ma grubsze opony, wchodzą bardzo grube, a przerzutka ze sprzęgłem ogranicza skakanie łańcucha na wybojach. I ja taki mam. A ten tani felt, nie dość, że mocno przeceniony, to ma wszystko tańsze i ograniczony wybór rozmiarów. A dobry rozmiar to podstawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Felt verza speed20 jest na ścieżki rowerowe i asfalt, opona jest cienka, po lesie, piasku, czy szutrach strasznie będziesz się męczył.

Moje wrażenie ogólnie tego modelu jest bardzo pozytywne, przesiadłem się z wysłużonego, ciężkiego crossa, uczucie lekkości i prędkość to główne zalety po przesiadce. No i wygląda super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potomności - poszedłem do garażu, wziąłem cyfrową wagę do bagażu i zważyłem DSX1 w rozmiarze L z pełnymi błotnikami, uchwytem do telefonu, odblaskami i lampką (pedały pionowe). 12,2 kg. Czyli bez akcesoriów to mniej niż 11,5 będzie. Skąd 14.

Ale uczciwe przyznam, że na felcie z szosowymi oponami i osprzętem będziesz szybszy  


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 180 cm i sugerowałem się tym parametrem chyba ważnym tutaj RIDER INSEAM ze strony producenta. Mam 83 cm, a więc idealnie w środku dla rozm. 56 czyli 19,5". 

Tu masz wymiary, zakładka size guide: https://www.feltbicycles.com/en-us/bikes/road-bikes/verza-speed/verza-speed-20.color.000000.html

Marin faktycznie źle coś spojrzałem: Weight: 11.46 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, pyouter napisał:

Felt verza speed20 jest na ścieżki rowerowe i asfalt, opona jest cienka, po lesie, piasku, czy szutrach strasznie będziesz się męczył.

Bez przesady - fabrycznie tam są opony 35c, ja jeżdżę na oponach 35c w grawelu i w fitnessie nie tylko po ścieżkach rowerowych i asfalcie ale też po szutrach, lasach, itp. i jest o.k. Oczywiście nie jest to opona na kamory, korzenie, czy inne ścieżki leśne używane głównie przez kozice górskie ale po gładkich i twardych szutrach czy drogach polnych i leśnych albo po alejach parkowych jeździ się bez jakiegokolwiek "strasznego męczenia się". Dzisiaj np. po pracy przejechałem 32 km na moim fitnessie na oponach semi-slick Hutchinson Overide 35c, w tym około 6 km po szutrach, twardych ale różnej jakości i było spoko. W takich miejscach nie pędzisz tylko się kontemplujesz otaczającą Cię naturą 😁

Edytowane przez Greg1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Po kamlotach jeździć nie będę, jeśli opona okaże się kiepska na twarde ścieżki leśne (takie wyjeżdżone przez innych rowerzystów), to zawsze można poszukać innej z agresywniejszym bieżnikiem prawda? 

Edytowane przez MateuszMM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej jeżdżę na semi-slickach 35c i na twarde ścieżki leśne nie potrzebujesz agresywnych bieżników. Ewentualnie jakby Ci brakowało odrobiny komfortu to możesz spróbować włożyć opony 38c (raczej nic szerszego tam nie wejdzie) ale też w miarę gładkie i szybkie, żeby nie zamulały na asfaltach i drogach rowerowych w czasie dojazdów do pracy, np. Hutchinson Overide 38c albo Specialized Pathfinder 38c

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Hej, rower po pierwszej przejażdżce, uważam że ten typ roweru idealny, rower leciutki i śmiga jak rakieta. Mam wzrost 180cm, rower w rozmiarze 56L (19,5") okazał się idealny.

Dziękuję za polecenie. 

Edytowane przez MateuszMM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...