Skocz do zawartości

[8000-10000] Przesiadka na gravel


Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że podobnych tematów jest sporo ale każdy jednak dość indywidualny więc otwieram kolejny. Coraz bardziej noszę się z zamiarem pozbycia się swojego MTB (Rockrider XC500) i zamiany go na gravela. Powodów jest kilka; pierwszy - doszedłem do wniosku, że tu gdzie jeżdżę nie potrzebuję roweru MTB (Poznań), czasy ścigania się XC już mam dawno za sobą i teraz moje jeżdżenie sprowadza się do wycieczek z młodocianą i dłuższych wypadów (np. po Wielkopolskim Parku Narodowym) w okolicach 80-120km. Drugi jest taki że z RR nie mogę się odpowiednio dogadać w kwestii komfortu i nawet na krótkich dystansach jest to uciążliwe a nie mam ochoty na kupowanie nieokreślonej liczby dodatkowych komponentów i próbować to poprawiać.

Moje 'parametry':
- 176cm wzrostu
- 81,5cm noga
- 90kg wagi
- 35 lat

Do czego gravel?
- Wypady po płaskiej Wielkopolsce
- udział w gravelowych ustawkach, które są w Poznaniu popularne
- Nie jest wykluczone, że w dłuższej perspektywie jakiś wypad bikepakingowy polskim wybrzeżem (mam kilku znajomych, do których mógłbym dołączyć z podobnym pomysłem)

Jakie wymagania?
- Pozycja neutralna - niespecjalnie sportowa, ale też nie jakiś dziadowóz
- Miejsce na oponę 45
- Napęd nie ma większego znaczenia. Dogadam się z 1x i 2x ale... Jeżeli 1x to raczej 12s. Raczej Shimano GRX niż Sram chyba, że jakimś cudem elektryczne wydanie - wtedy Sram; jak bez kabli to bez kabli.
- Hamulce hydrauliczne to must
- Nastawiam się na aluminiową ramę raczej - nie mam ciśnienia na 'plastik' ale nie mówię nie jeżeli trafi się coś rozsądnego
- Liczba mocować nie ma specjalnie znaczenia ale z jakiegoś powodu podobają mi się widelce z trzema śrubami i wygodnym rozwiązaniem wydaje mi się mocowanie na śrubach torby typu 'płetwa' przed mostkiem 
 Sam wygląd może wykluczyć rower 😆 - rower ma być dla mnie więc musi się podobać 
- Kwota bliżej 8k ale budżet można trochę naciągnąć do ok 10k jeżeli oferta będzie warta uwagi. Nie mam też spiny żeby rower kupić na teraz. Mogę poczekać aż trafi się okazja np.
- Plusem jest schludne prowadzenie kabli (jak w Focusie czy Orbea'i)

Modele, które rozważam/znalazłem:
- Canyon Grizl 7 1by (minus to napęd 11s)
- Canyon Grizl 8 1by
- Focus Atlas 6.8
- Orbea Terra H40
- Kellys Soot 80
- RONDO Ruut AL1 G3 (minus to napęd 11s)
- Scott Speedster Gravel 20 (nie widzę jednak konkretów w kwestii geometrii)
- Grizl CF SL 6 AXS (czy warto dopłacać do carbonu i Apex'a AXS? )

Co myślicie? Który by pasował najlepiej? Czy macie jakieś dodatkowe propozycje?

Edytowane przez Lextalionis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym wybrał focusa. Neutralna geo, solidne ramy, kupisz za około 8 tysięcy.

Karbon - sporo używanych na olx. Ludzie pokupowali rowery a nie jeżdżą,  boom się skończył. Jak się nie boisz używki to opcja jest giant revolt advanced. Bardzo komfortowy rower z dfuse w pakiecie robi robotę na dłuższych wypadach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Lextalionis napisał:

minus to napęd 11s

Przejeździłem dwa sezony na 11-40, gdy ciągałem przyczepkę z dziećmi korba 38, potem 42. Parę miesięcy temu przesiafłem się na 12s i zysk jest żaden. Oczywiście nie mówię o górach. Zachodniopomorskie zjeździłem, Wlkp też regularnie, Łódzkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, przemeg napisał:

Osobiście bym wybrał focusa. Neutralna geo, solidne ramy, kupisz za około 8 tysięcy.

Karbon - sporo używanych na olx. Ludzie pokupowali rowery a nie jeżdżą,  boom się skończył. Jak się nie boisz używki to opcja jest giant revolt advanced. Bardzo komfortowy rower z dfuse w pakiecie robi robotę na dłuższych wypadach. 

Focus jest w mocno brany pod uwagę. Zastanawiam się tylko jak z rozmiarem. Teoretycznie na stronie wychodzi mi M-ka ale szukając informacji o samym rowerze nie jestem pewien. Na YT gość byWICIO ma też 176 wzrostu i wybrał S-ke, na OLX znalazłem ofertę gdzie gość sprzedaje M-ke mając 180cm i nogę 87cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli focus nie jest rowerem o "klasycznej" geometrii jak addict tylko modnej ostatnio progresywnej. Ma dłuższą rurę poziomą ale w zamian krótszy mostek 

* warto zaznaczyć, że atlas ma przednią oś 110x12 zamiast standardowego 100x12

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeg napisał:

Bo focus jest dość długi. M, czyli 54, ma ETT 571. To sporo, ja mam tyle w scott addict gravel ale w rozmiarze 56. 

Ile masz wzrostu? Jaką nogę?Bo ja również biorę pod uwagę tego Scott a 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemeg napisał:

Bo focus jest dość długi. M, czyli 54, ma ETT 571. To sporo, ja mam tyle w scott addict gravel ale w rozmiarze 56. 

To pytanie do kolegi PRZEMEG.Masz Scott addict grawel w rozmiarze 56.ile masz wzrostu i jaki przekrok..Znalazlem jeszcze ładnego ostatniego addicta ,kolor pomarańczowy i zastanawiam się czy go wziąć, alternatywą jest właśnie nowy Silex i Święty grall którego można kupić Geos..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomasz777 napisał:

To pytanie do kolegi PRZEMEG.Masz Scott addict grawel w rozmiarze 56.ile masz wzrostu i jaki przekrok..Znalazlem jeszcze ładnego ostatniego addicta ,kolor pomarańczowy i zastanawiam się czy go wziąć, alternatywą jest właśnie nowy Silex i Święty grall którego można kupić Geos..

ale o którym modelu mówisz, bo scott miał kilka ram w tej nazwie i chyba w 2022 radykalnie zmienili model i geo.

Ja mam te ramę: https://www.scott.pl/produkt/1037/6727/Rower-Addict-Gravel-10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geos to najgorsza opcja. Geometria i projekt roweru z kosmosu. Niszowa, lokalna marka - nie wiem czy przy odsprzedaży to ktoś będzie chciał. 

Zawsze opcją jest poszukać Eskera 7.0, lekka rama i dobry osprzęt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko znikają te Geody,najbardziej podoba mi się w nim mostek i kierownica,szukam czegoś że zintegrowanymi kablami,Focusa Atlasa bym wziął bo wygląda świetnie,ale tam te głupie piasty są,ja zawszę kupuję trochę tańszy rower żeby na dobre koła zostało 

https://www.wysepka.pl/rowery-gravel/12526-23332-rower-gravelowy-scott-speedster-gravel-30.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwzN-vBhAkEiwAYiO7oOgCpmkd2ERJqUaD2WMOLYMIuwaQAVEptLGTW43KPfRYxL6qOdxCdRoCerkQAvD_BwE#/rozmiar-56/kolor-orange                                       .                            To jest ten Scott rozmiar ,56.Tylko że w ciemno nie zamówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Lextalionis napisał:

A jak wypada ten nowy Silex? Sporo go zmienili podobno w tym roku. 400 jest na najniższym GRXie. Czy Atlas będzie lepszym wyborem biorąc pod uwagę że opłacamy 1-1,5k a mamy osprzęt mieszany GRXa i kola Novateca (do kół DT dopłata jest większa)?

Dla mnie o wiele ładniejszy jest nowy silex jak stary. Merida - ramy są znakomite. Merida zresztą robi ramy dla wielu producentów. Podobnie Giant.

Co do wyboru - zawsze jest jakis kompromis. Nie ma co ukrywać, w każdym pułapie cenowym będzie dylemat - ten ma to a tamten tamto, ale koła, ale osprzęt, ale coś. Ja mam taką zasadę, że jak wiem jaki mam budżet to ustalam: geometria, taka, jak mi pasuje. Czyli gdzie chce jeździć ale i jak. Czy wygodnie czy sportowo.

Potem patrzę na geo, czy ja się wpisuję w rozmiarówkę. Najgorzej wybrać rower, który nam nie pasuje.

A na końcu excel, osprzęt, koła, takie czynniki jak reklamacja. I finalnie malowanie - a może od tego powinno się zacząć :) . Mi się rower musi podobać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lextalionis napisał:

A jak wypada ten nowy Silex? Sporo go zmienili podobno w tym roku.

Jak się to ma do

20 godzin temu, Lextalionis napisał:

Pozycja neutralna - niespecjalnie sportowa, ale też nie jakiś dziadowóz

Skoro silex to największy dziadkowóz jaki tylko istnieje w świecie graveli? Noooo może jeszcze fc bo ciężki jest

 

https://www.rosebikes.pl/rose-backroad-al-grx-rx600-2722213?product_shape=fog+grey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o tym? Z jednej strony brak gwarancji ale z drugiej elektryczny Rival

https://www.olx.pl/d/oferta/gravel-scott-speedster-gravel-rozm-54-sram-rival-axs-1x12s-CID767-IDZgNr8.html

Daleko nie mam więc w razie czego mogę podjechać i pogadać. 

Lub taki superior. Osprzęt wygląda dobrze i rama w karbonie. 

https://www.centrumrowerowe.pl/rower-gravel-superior-x-road-team-comp-gr-pd32437/?v_Id=211317

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...