Skocz do zawartości

[Piasta, oś] Długość osi a rozstaw widełek


Kasia1976

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie. Chcę wymienić standardową oś w piaście Shimano TX 800 (dł. ok 19 cm, na śruby) na oś drążoną pod szybkozamykacz (cel - trenażer, inaczej roweru nie wepnę, trenażer ma swój QR). Kupiłam już i oś Shimano model Y30K01200 145mm/10mm, i dopasowany szybkozamykacz wg. sugestii sprzedawcy sklepu rowerowego, ale jak rozkręciłam koło i położyłam nową oś na widełkach, to jakby była za krótka, dlatego się z tego wycofałam i złożyłam koło i piastę z powrotem (przy okazji wyczyściłam tylko piastę, kulki, posmarowałam). Czy faktycznie oś jest za krótka wobec widełek, czy OK? Popatrzcie na zdjęcia i poproszę o poradę, czy tak może być, czy ta oś jednak powinna dochodzić lub wychodzić poza zewnętrzne krawędzie widełek? Wg. instrukcji Shimano do tej piasty, oś powinna mieć 146 mm, ale to i tak by było za krótko do tych widełek, o ile to ma znaczenie. Rower Romet Rambler Fit 2017 r.

os_drazona_shimano_krotka_1.jpg

os_drazona_shimano_krotka_2.jpg

os_drazona_shimano_krotka_3.jpg

os_drazona_shimano_krotka_4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady, dziś udało mi się wymienić :)  :thanks:Siedziałam nad tym 2h, to tak dla pierwszaków porada, że może być czasochłonne, a najgorzej było regulować te śruby na osi piasty, z obu stron, żeby wystawało tyle samo osi, nie było oporu łożyska, no masakra. Za pierwszym razem uciekła mi pod bębenek, no to lekcja, żeby odpuścić odpowiednią długość osi na zewnątrz nakrętki, i zaczynać z drugiej strony :)) Nawet samymi palcami można, tylko kluczem 15 trzeba trzymać od strony bębenka. Ale zrobiłam, nie ma luzu, oporu, mieści się na widełkach tak, że zostało miejsce od krawędzi, ładnie się kręci, wpięłam szybkozamykacz. Do trenażera też mi już wszystko pasuje, trzeba tylko oponę wymienić na łysą :) 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Czeczen Nie, nic się nie dzieje, koło ładnie chodzi, zrobiłam już na nim z 50km, jestem z siebie zadowolona, bo to pierwszy raz :) Co do haka/przerzutki tylnej - uważajcie na parkowanie rowerem przy stojakach rowerowych np. pod sklepami, w które trzeba wsadzić jedno z kół. Ja tak robiłam z tylnym, żeby przypinać je do stojaka, ale rok temu popsułam sobie przerzutkę, już wymieniłam i parkuję tylko przednim jak nie ma innego typu stojaków. Chociaż opony 2.1 to wchodzi tak na 'styk' :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...