Skocz do zawartości

[kierownica] Po co mi baranek


Rekomendowane odpowiedzi

OK, więc jak brzmi odpowiedź? Po co jest baranek? Dla wygody czy dla aerodynamiki?

Pytam bo dzisiaj w Decu wypożyczyłem coś takiego https://www.decathlon.pl/p/rower-gravelowy-meski-triban-grvl-520-subcompact/_/R-p-313015  żeby zobaczyć czy mi spasuje baranek i pomimo różnych, doraźnych regulacji wrażenia mam takie sobie. Zrobiłem tylko stówkę z czego połowa po terenowych drogach (niektóre bardzo terenowe) i pierwsze wnioski mam takie:

- w chwycie Hoods cisnęło mnie w ręce podobnie jak na prostej kierze tylko trochę inaczej :)

-  Toops jest bardzo niewygodny bo proste kierownice są zazwyczaj lekko skręcone i szersze a tu mam całkiem prosto i ciasno i jest to bardzo nienaturalne ułożenie

-  Hooks było najlepsze ale cały czas tak też nie da się jechać

- Dropsy są fajne dla rąk tylko karczycho boli i nie da się świata na około pooglądać

- hamowanie jest dużo mniej wygodne niż prostej kierownicy

Chciałem kupić wygodny rower do rekreacyjnego jeżdżenia i myślałem, że kluczem do tego jest baranek. Błąd? Czy trzeba więcej pojeździć?

Edytowane przez girek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baranek w rowerze turystycznym może być wygodny, ale wygodna może być też prosta kierownica + rogi, albo jakieś turbo gięte konstrukcje. Co komu pasuje https://cycletraveloverload.com/best-bike-touring-and-bikepacking-handlebars-everything-you-need-to-know/

Baranek w rowerach turystycznych był duuużo wcześniej niż moda na grawele, to bardziej kwestia regionalna. U nas czy w Niemczech większość rowerów turystycznych ma prostą kierownicę, a w UK odwrotnie, takie rowery klepali od lat.

dawes-galaxy-2020.jpg?resize=750,525&ssl

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, girek napisał:

- w chwycie Hoods cisnęło mnie w ręce podobnie jak na prostej kierze tylko trochę inaczej :)

W chwycie hoods dłonie możesz ułożyć na kilka sposobów. Przy dobrej pozycji na rowerze nic nie powinno cisnąć, bo jest to podstawowy chwyt w którym bez problemu powinieneś wytrzymać kilka godzin ciągłej jazdy.

19 godzin temu, girek napisał:

-  Toops jest bardzo niewygodny bo proste kierownice są zazwyczaj lekko skręcone i szersze a tu mam całkiem prosto i ciasno i jest to bardzo nienaturalne ułożenie

Tops to nie jest chwyt w którym się regularnie jeździ, właśnie z powodów które wymieniłeś oraz braku dostępu do hamulców. Czasem na podjazdach warto inaczej położyć ręce i bardziej się wyprostować żeby wygodniej produkować moc. Niektórzy w to miejsce w ogóle nie kładą owijki bo z tego chwytu nie korzystają.

19 godzin temu, girek napisał:

-  Hooks było najlepsze ale cały czas tak też nie da się jechać

Zamysłem hooks nie jest bycie podstawowym chwytem do jazdy. Korzysta się z niego wtedy kiedy trzeba, czyli na zjazdach, sprintach i wyścigach lub jak po prostu chce się zmienić pozycję na rowerze żeby dać odpocząć innym partiom mięśni.

20 godzin temu, girek napisał:

- Dropsy są fajne dla rąk tylko karczycho boli i nie da się świata na około pooglądać

Karczycho boli od zadzierania głowy do góry, bo do zwiedzania okolicy są lepsze chwyty. Drops zostaw sobie na okazje gdy w pozycji hooks zrobi się niewygodnie, a chcesz pozostać w dolnym chwycie. Sam bardzo rzadko korzystam z tej pozycji, bo nie daje dostępu do hamulców.

20 godzin temu, girek napisał:

- hamowanie jest dużo mniej wygodne niż prostej kierownicy

Trochę tak, ale czy to coś wartego uwagi? Może to ma znaczenie w jakimś downhillu albo na singlach, ale na zwykłej drodze można bez większego wysiłku zablokować koło i wcale nie trzeba nienaturalnie wykręcać ręki, bo zarówno w chwycie hoods jak i hooks ręce spoczywają na klamkach. Wyjątkiem mogą być niektóre mechaniczne hamulce tarczowe, gdzie klamkę trzeba porządnie przydusić, ale to raczej problem samych hamulców a nie kierownicy.

20 godzin temu, girek napisał:

Chciałem kupić wygodny rower do rekreacyjnego jeżdżenia i myślałem, że kluczem do tego jest baranek. Błąd? Czy trzeba więcej pojeździć?

Kluczem do wygodnego jeżdżenia jest dobra pozycja na rowerze. Baranek to coś co może Ci ułatwić jej osiągnięcie i niezaprzeczalnie ma ku temu większy potencjał niż prosta kierownica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...