Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] Wymiana w rowerze Romet Wagant 3 2019


kermu

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję wymienić przerzutkę tylną w rowerze ROMET WAGANT 3 model z 2019 roku

Aktualnie posiada on fabrycznie zamontowaną przerzutkę SHIMANO ALIVIO RD-T4000

współpracującą z 8 - rzędową kasetą Shimano CS-HG200 12-32.

Czy w tej konfiguracji będzie prawidłowo działać przerzutka SHIMANO Deore RD-M592 ?

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, PiotrWie napisał:

Ale chodzi ci tylko o przerzutkę czy chcesz pełnego upgradu napędu? Bo zmiana przerzutki niewiele da. Jaki napęd chcesz docelowo uzyskać?

Docelowo chcę przejść w całości na DEORE + łańcuch KMC.

29 minut temu, uzurpator napisał:

Taki upgrade jest bez sensu.

Dlaczego ?
Mam w MTB DEORE i widzę różnicę w kulturze pracy napędów z korzyścią na DEORE.

Edytowane przez kermu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w jakiej konfiguracji - ile biegów? I co rozumiesz przez długie trasy - jazdę z sakwami czy osiąganie jak najlepszych wyników ( prędkości, waty, przebiegi)

Różnicę widzisz bo pewnie w MTB masz pełne Deore, a tu najtańszą kasetę, łańcuch i manetkę a do tego przerzutkę Alivio - to typowe dla wielu producentów. Różnica pomiędzy pełnym Alivio a Deore jest prawie nieodczuwalna.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kermu napisał:

Docelowo chcę przejść w całości na DEORE + łańcuch KMC.

Dlaczego ?
Mam w MTB DEORE i widzę różnicę w kulturze pracy napędów z korzyścią na DEORE.

Nazwa grupy ma się nijak do jej kultury pracy, zaś przerzutka to jest po prostu nagłupsza część w całym mechaniźmie. Grupy 8/9 rzędowe pracują pi*drzwi tak samo. Wzrost kultury pracy jest dopiero po przejściu na system Dyna-Sys ( czyli deore 10 rzędowe w górę ), ze względu na kierunkowy łańcuch i bardziej finezyjne kształtowanie kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zostawić 8 rzędów to zmiana da niewiele - nie kupisz obecnie dobrej manetki ani kasety na ten standard - producenci traktują go już jako " supermarketowy " - ma być tanio. 

Jeśli planujesz upgrade na 9 rzędów to dziś jeszcze może gdzieś znajdziesz z niesprzedanych zapasów manetkę Deore i kasetę lepszej jakości, ale w bliskiej przyszłości będzie jak z 8 rzędami. Jak chcesz mieć dobry napęd to przejdź na LinkGlide - moja żona ma Deore LG 10 rzędowe i jest zadowolona. Działa precyzyjnie, po początkowej regulacji jak dotychczas nie potrzebowaliśmy poprawiania ( przebieg jak na razie 2500km ) a moja żona wie jak powinien działać dobry napęd - w poprzednich dwóch rowerach miała pełną grupę Deore XT.

W tym roku Shimano wypuściło więcej podzespołów z LG - nazywa się Cues i nie jest kompatybilna z Hyperglide. 

Wybierz optymalny dla Ciebie rozmiar napędu i zmień wszystko - wtedy w przyszłości będziesz mógł wymieniać pojedyncze elementy na podobnej jakości - bo dotychczasowe systemy zostaną tylko w obu skrajnościach - albo 12 rzędowy Deore XT albo najniższej jakości chłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to głupie pytanie ale czy zmiana z 3x8 na 3x10 w rowerze trekkingowym to dobry pomysł ?

Konstrukcje powyżej 9 rzędów ze względu na znaczny przekos łańcucha w skrajnych przełożeniach wymagają

chyba innej konstrukcji kasety z tyłu i blatów z przodu ?

Wchodząc na napęd 10 rzędowy musiałbym również wymienić korbę która ma inną geometrię zębatek i łańcuch ?
Obecnie mam korbę SUNTOUR XCC 48/38/28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak, sensowna by była wymiana na całość z serii U6000 10 rzędowej, jak nie chcesz tyle inwestować w ten rower to wymień kasetę na najlepszą 8 rzędową jaką dostaniesz ( może być Shimano a może też być SRAM czy inna ) i łańcuch - wymiana przerzutki nic nie da- byłoby odczuwalne gdybyś miał lepszą o niej manetkę, kasetę i łańcuch - napęd działa jako całość, na poziomie najsłabszego elementu. Dlatego ja preferuję napęd z 1 grupy, wtedy działa najlepiej.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale cues to chyba jeszcze nie jest do dostania? Sprawdzałem ostatnio allegro, i tam jest tego jak na lekarstwo.

Też jestem na etapie zmiany napędu z 3x8 na coś lepszego. Wstępnie myślę o 2x10 Deore. Właśnie ze względu na to że cues jeszcze jest mało dostępne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetki, przerzutki, łańcuch , kasetę można znaleźć bez problemu. To na pierwszy rzut wystarczy - w rowerze mojej żony z przodu jest zwykłą tarcza NarrowWide, nawet nie Shimano. Jeśli jesteś zadowolony z roweru i chcesz mieć go dłużej niż 1 napęd to albo decyduj się na Linkglide albo kup na zapas manetkę i przerzutkę - kasetę i łańcuch zawsze możesz kupić innej firmy.

Nie szukaj Cues - szukaj Linkglide, grupy Deore 10 i Deore XT 11 są dostępne już od końca 2021, więc i na rynku jest ich więcej.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widziałem - ale też nie widziałem w ogóle blatów i przedniej przerzutki ( tylko w katalogu) Myślę że na dostępność trzeba poczekać - może i do przyszłego roku.

Dlatego pytałem co się stało z dotychczasową przerzutką - czy możesz poczekać do przyszłego roku.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę poczekać.
Wszystko działa ale liczyłem na to że w okresie zimowym, po sezonie uda się coś taniej kupić i złożyć albo zlecić serwisowi który będzie miał więcej czasu się tym zająć niż latem kiedy rowerzyści atakują :)

Edytowane przez kermu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kermu napisał:

Może to głupie pytanie ale czy zmiana z 3x8 na 3x10 w rowerze trekkingowym to dobry pomysł ?

Twój rower, więc możesz sobie założyć co Ci się podoba, ale... jeżeli obecne najmiększe przełożenie 28x32 jest dla Ciebie wystarczające, a tarczy 48t pewnie nie używasz (bo i po co w takim rowerze) to pomyśl nad 1xx. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...