Skocz do zawartości

[trasa] urlop na Mazurskiej Pętli Rowerowej


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Szukam pomysłu na sierpniowy urlop. Ktoś podesłał mi linka https://mazurskapetlarowerowa.com/

Trasa jest niemal ukończona. Jest to 300 km pętla wokół jezior mazurskich.  Myślę nad spędzeniem kilku dni - może tygodnia - na tej trasie.

Najchętniej domki ale namiot pewnie wezmę dla spokoju sumienia. 

Generalnie nie znam Mazur  byłem 4 dni w zeszłym roku w drodze nad morze, za wiele nie zobaczyłem ale to co widziałem spodobało się dla mnie. 

Widziałem też w wątku foto, że ktoś jeździł po twj trasie. Też wiem, że nie jest płasko 😁 

Weźmiemy alb gravele, albo - tak jak w zeszłym roku - sztywne retro MTB.  Nie mam bardziej sprecyzowanych planów - tym razem jazda rekreacyjna, chyba że warto zboczyć i nadłożyć drogi, możliwe biwakowanie w jednym miejscu dłużej niż 1 noc... 

Jakieś sugestie? 🤔🙂  

 

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na przebieg szlaku, to walory krajobrazowe nie były priorytetem ;)

Nie kusi Cię, żeby wypuścić się kawałek dalej w kierunku północnego wschodu?

Dwa lata temu pojeździliśmy taką trasą:

https://www.alltrails.com/pl-pl/explore/map/gps-2021-05-29-9days-e0b0f90

https://photos.app.goo.gl/aCXxEkb7BVufSSbf7

Byłem bardzo ukontentowany.

Rok wcześniej... No tu nie mogę znaleźć śladu, ale z dużym marginesem błędu(ów) to było tak: https://ridewithgps.com/routes/33137088

https://photos.app.goo.gl/r68hPbLy1UU4pGfm6

Też byłem bardzo zadowolony.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, MPR to aktualnie tylko czymś zbliżonym do MTB. W wielu miejscach jest nieprzejezdna dla większości rowerzystów. Jak ktoś wybierze się z dziećmi - będzie płacz (całej rodziny). Oznakowanie?! Bez nawigacji nie ma co sie wybierać.

Otwieranie tej trasy teraz i z takim rozgłosem to absurd. Zrobi to więcej szkody Mazurom niż pożytku. 

Edytowane przez vincek
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, vincek napisał:

Otwieranie tej trasy teraz i z takim rozgłosem to absurd. Zrobi to więcej szkody Mazurom niż pożytku.

Byłem na tym otwarciu, odbywało się chwilę przed Forum Rowerowym w Wilkasach. 

mazurska-petla-otwarcie-gizycko.thumb.jpg.587653af8877b0f5c6066cbdff1afe18.jpg

Rzeczywiście, widać pewien pośpiech z "oddawaniem" szlaku - autorzy MPR nazwali to "inauguracją", nie "otwarciem" całości. Mówią, ze skoro odcinki MPR są gotowe, to chcą o tym informować i już zapraszać chętnych. Na pewno jest w tym również samorządowy pęd do autoreklamy - samorządowcy z Mazur widzą w MPR świętego graala, który automagicznie ściągnie tysiące turystów. Ale chyba zapomnieli, że mamy 2023, nie 1993, więc wieści o faktycznej jakości szlaku rozejdą się szybko.

I jak to zwykle bywa, mało kto z samorządowców ma pojęcie o rowerze, o turystyce rowerowej. Wszyscy ufają autorom MPR ze stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 z Mikołajek, a ci wydają się mieć jednak dość lużny stosunek do jakości samych dróg rowerowych. Moje uwagi czy treści pokazywane w mojej prezentacji o "dobrych praktykach" traktują raczej jako fanaberie pasjonatów, nie jako wymóg konieczny.

 

Swoją drogą, *najgorsze* co pokazuję w prezentacjach jako *dobre* nawierzchnie dla turysty rowerowego to np. takie obrazki:

Najlepsze-szlaki-i-dobre-praktyki-Wislana.thumb.jpg.559e31f3fa13bb52e42599a344696765.jpg

Najlepsze-szlaki-i-dobre-praktyki-Kaszubska.thumb.jpg.0ab66c6f8d77fee37d8f47dfb5e96e5f.jpg

Najlepsze-szlaki-i-dobre-praktyki-Dolnoslaska.thumb.jpg.d9af0975a4e7088a33e896e4415c0f57.jpg

 

... a teraz wróćmy do scen z filmu... 😎

 

My to lato spędzimy na kołach 2.15 - może wystarczą na te mazurskie piaskownice? 🤨

Szy.

Edytowane przez szy
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się już podjarałem na tyle, że chodzi mi po głowie kolejny rower - retro MTB jest ok ale coś bardziej współczesnego, na grubej oponie, bez amortyzacji 🤔😉😁

Dobrze, że mam już jakiś pogląd na to, czego się spodziewać, szutry mają też swoj urok, trochę teraz pojeździłem po asfalcie w Austrii 😀

Piachy to wiadomo, żadna przyjemność...

Oby tylko żonie udzielił się mój obecny entuzjazm 😉

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ja się już podjarałem na tyle, że chodzi mi po głowie kolejny rower - retro MTB jest ok ale coś bardziej współczesnego, na grubej oponie, bez amortyzacji 🤔😉😁

Myślę, że potrzebujesz World Travellera 🧐

koga-world-traveller.thumb.jpg.da500f1008e2b52eed328aaa1b6328e1.jpg

Szy.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z domu do Mrągowa do Mikolajek  mam jakieś 120 km , tak wiec liczę na jakiś spontan , teraz i jazda , na pokonanie trasy potrzebowałbym jakiś 3 dni , udałoby się to pewnie w dwa ale nie o to chodzi żeby gnać , chciałbym się nacieszyć widokami w końcu kolarstwo romantyczne zobowiązuje , 😀

A wracając do tematu w jakim miesiącu to w lipcu na pewno nie bo w pracy sporo zastępstw mi przypada go koledzy na urlopach , ja zaczynam urlop w sierpniu tak wiec jakby się udało to druga połowa sierpnia , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też celuję w połowę sierpnia, jeszcze dokładnie nie wiem ale jest szansa, że się gdzieś spotkamy 😁

Też mam zamiar pojechać romantycznie, dystanse do 50 km dziennie, pikniki, może jakiś dłuższy biwak w jednym miejscu, żeby ta pętla zajęła tydzień.

Ale to jest wstępny plan, do przedłożenia radzie nadzorczej 😉 co zostanie postanowione, to się okaże 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszły długi weekend przejechałem całą MPR z dużą grupą znajomych. Trasę rozłożyliśmy sobie na 3dni i było optymalnie. Całość planowaliśmy z dużym wyprzedzeniem bo już w zeszłym roku wraz z zamówieniem noclegów itp. Jechaliśmy 90% na MTB , kilku znajomych na gravelach i dla nich trasa okazała się znacznie trudniejsza. Przede wszystkim problematyczne są odcinki gdzie można zakopać się w głębokim piachu, ja na oponach 2,35 dawałem radę ale gravele się już poddawały. Trasa jest w wielu miejscach słabo oznakowana, trzeba posiłkować się śladem GPX. Ogólnie nasze wrażenie było takie, że to mocno nie dokończony projekt :) Generalnie cały wypad oceniamy pozytywnie głównie ze względu na widoki i obcowanie z naturą. 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, spidelli napisał:

w połowę sierpnia, jeszcze dokładnie nie wiem ale jest szansa, że się gdzieś spotkamy 😁

 Będę miał baner z nickiem 🤣

8 godzin temu, spidelli napisał:

Też mam zamiar pojechać romantycznie, dystanse do 50 km dziennie, pikniki, może jakiś dłuższy biwak w jednym miejscu, żeby ta pętla zajęła tydzień.

No właśnie trzeba się cieszyć z jazdy a nie zasowac i patrzeć tylko na przednie koło 

8 godzin temu, spidelli napisał:

Ale to jest wstępny plan

U mnie to samo w czwartek może okazać się ze nie jadę nigdzie bo nie , a w piątek rano wystartuje 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii roweru, to gravel z bagażnikiem raczej odpada, bo mam oponę 40, a max to 45 o ile w ogóle.

Co do fulla, to będzie problem z bagażem ale też do rozwiązania, albo klasyczny bikepacking albo jakiś bagażnik na trójkąt.

Na razie kwestia opon. Mam Vee Tire Flow Snap 2.35" i nie sądzę, żeby była to opona wycieczkowa. Dostałem rekomendację Continental RaceKing - są różne, więc kwestia do ustalenia, sam zastanawiam się nad Maxxis Ikon.

Do Vee Tire wróciłbym zimą albo jak mocniej wkręcę się w rąbanki ale chętnie pojeździłbym fullem turystycznie także po mojej najbliższej okolicy, ciesząc się wygodą i dzielnością terenową, na jaką nie stać mojego gravela a nie zamęczając się zbytnio i nie wycierając Vee Tire na asfalcie...

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...