Skocz do zawartości

[komputerek rowerowy] Jak wygląda prowadzenie po wgranym śladzie gpx w nawigacjach rowerowych np. Garmin Edge Explore 2?


Rekomendowane odpowiedzi

Szukam komputerka rowerowego. Jego głównym zdaniem jest nawigowanie mnie w terenie w górach bym bez problemu podążał wyznaczoną trasą dostarczoną jako plik gpx. Nie interesują mnie opcje nawigacji-wyznaczania trasy (czyli nie potrzebuję wklepywać, że chcę pojechać do sklepu i mi wyznacza trasę, bo trasa zawsze będzie wcześniej przygotowana w postaci pliku gpx.) Nie potrzebuję też bajerów treningowych.

Dlatego zastanawiam się między innymi nad Garmin Edge Explore 2 albo czymś podobnym.

Wszyscy recenzenci jednak jeżdżą na szosie. Dlatego chciałbym się zapytać jak w takich komputerkach wygląda wgranie pliku gpx, który częściowo prowadzi też po ścieżkach, których nie ma na żadnej mapie. Czy komputerek po graniu pliku przy przeliczaniu trasy zgłupieje i zmieni trasę na znane mu drogi obok, czy może bez problemu w terenie się odnajdę i pojadę po odpowiednich ścieżkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie , bądź prawie wszystkie "komputerki' pracują na GPX-ach. Garmin Explore 2 jest idealnym urządzeniem do takich zastosowań jakie zdefiniowałeś.  Do Garmina możesz wgrać gpx na wiele sposobów. "Ręcznie" do odpowiedniego katalogu w pamięci urządzenia po podłączeniu go do komputera. Zdalnie przez Expressa, Base Campa, Komoota  itd . z poziomu telefonu lub komputera.  Możesz utworzyć "ślad" z poziomu Edga, Explorera 2 .  Jeżeli podczas jazdy zboczysz z trasy to w zależności od ustawień nic nie nastąpi albo trasa zostanie tak przeliczona abyś na nią wrócił. I to jak przeliczy zależy od map wgranych , ustawień i preferencji . Ale przede wszystkim od map i jak są zdefiniowane drogi,ścieżki itp  przez "społeczność" tworzącą globalny system mapowy. W "górskiej dziczy"  😉nie oczekuj cudów od żadnej nawigacji. KAŻDA NAWIGACJA JEST TYLE WARTA CO MAPY W NIEJ ZAWARTE !

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, shusty napisał:

Czy będę w stanie podążać bez problemu po tak zaplanowanej trasie?

To bez problemu będzie oczywiście od czasu do czasu oznaczać, że nie będziesz pewien w którą ścieżkę masz skręcić. Cudów nie ma, zwłaszcza w lesie i w górach;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jednak mieć podkład w mapach. Twój gpx może prowadzić po zamkniętej drodze (remont) więc mapa da Ci ogląd sytuacji. Robisz oddalenie i patrzysz czy podążasz mniej więcej do celu. Można też ratować się mapą w telefonie w takiej sytuacji.

 

Dobrze jest znać swoje urzadzenie, bo uczenie się na trasie bywa frustrujące.

Trzeci rok smigam na gpx (Garmin eTrex) i dopiero ogarnąłem jako tako swoje.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spidelli Wiadomo - dobra mapa to podstawa. A z tym "podkładem " to dawałem przykład możliwości urządzenia podczas pracy na gpx-e. Zresztą kolega i tak szybko dojdzie do etapu gdzie będą robione aranżacje trasy w trakcie "lotu" nie mówiąc o innych wariacjach. Ja na wypad to przygotowywuję parę alternatywnych gpx-ów i jak coś "nie wypali" to w locie zmieniam wsad nawigacyjny lub po prostu improwizuje jadąc na " gołą mapę"

Edytowane przez pecio
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się orientuję w terenie, bo używam Locusa z fajnymi mapami offline i nakładkami. Czasami trzeba improwizować i szukać bliskiej drogi prowadzącej do tego samego celu i wtedy najwygodniej w telefonie ogarnąć sytuację, zwłaszcza że w tel. mam też kolory szlaków. Jednak wyciągnie tel. w czasie jazdy poza takimi awaryjnymi sytuacjami jest irytujące, a telefony nie mają na tyle żywotnej baterii żeby działać 9h na włączonym ekranie z max. jasnością, żeby było dobrze widać przy słońcu. Dlatego do podążania zaplanowaną trasą w nieznanym terenie potrzebuję czegoś na kierownicę.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...