Skocz do zawartości

[Hamulec przedni] Klocki trą o tarczę - Shimano GRX nowy rower


Mati072000

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jak w temacie.

Kupiłem gravela Romet Boreas 2 GRX. Rower był transportowany w aucie (zdjęte przednie koło). Po założeniu koła lekko trze hamulec. Próbowałem to regulować tzn. poluzować zacisk i z wciśniętym hamulcem dokręcać, lecz zero różnicy. To jest kwestia dotarcia nowych klocków czy bawić się dalej w regulację?

Z góry dzięki!

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Możesz się trochę pobawić jeśli masz cierpliwość, albo jeśli są to ledwo zauważalne/słyszalne muśnięcia po prostu się przejechać - jest szansa, że po iluś tam hamowaniach będzie OK.
Ja po odebraniu roweru z serwisu się tak bawiłem, ze średnim skutkiem, a potem pojeździłem i było lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się domyślam że nie zostawiłeś ich luzem 🤪

Ja zazwyczaj ustawiam latarkę od spodu roweru i reguluje nią tak żebym widział oświetlony prześwit między klockiem i tarczą. Wtedy ustawiam żeby te oświetlone prześwity były równe. Można też spojrzeć przy naciśnięciu hamulca czy klocki naciskając tarcze ci jej nie gną w któraś stronę. Wtedy wiesz jak musisz przesunąć zacisk. Często starczy regulować jadą stronę zacisku bo druga jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam55 napisał:

Jeśli udało Ci się ustawić tak że nie trze przy nie dokreceniu śrub, to musi się dać je tak ustawić żeby nie tarło przy dokreceniu. Tylko trzeba cierpliwości. 

Jeżeli mocowowanie nie jest idealnie prostopadłe do osi, a na ogół nie jest, to przy dokręceniu zawsze zacznie ocierać. Trzeba na to brać poprawkę, co jest irytujące i czasami trudne.

Zacisk Flat Mount powinien być dokręcany około 6-7Nm i tego trzeba się trzymać, a nie "nie ociera" lub "z fabryki było lżej". Jak się nie ma wyczucia, to są od tego klucze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mati072000 napisał:

@KrissDeValnor Chyba udało mi się ogarnąć. Hamulec już nie trze ale nie dokręciłem bardzo mocno śrub od zacisku. Jak dokręcę je mocniej to tarcie wraca, więc trochę odpuściłem i jest git. Zrobiłem dobrze czy te śruby muszą być mocno dokręcone?

Albo zacisk przesuwa ci się przy dokręcaniu śrub (wtedy ich wymiana) albo geometria samych mocowań jest skopana i trzeba je skorygować. 

Proponuję zacząć od cofnięcia tłoczków. Zrób to z otwartym zbiornikiem wyrównawczym,  żeby nie uszkodzić membrany. 

Być może tłoczki ogólnie są za  bardzo wysunięte. 

Sprawdź czy oba pracują równomiernie. Jesli nie  - zacisk do serwisu albo wymiany. 

Edytowane przez tobo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisuję,  naprawiam i wymieniam łajno od shimano od 15 lat. Chciałbym nie przesadzać. Podałem ci kilka rozwiązań. Jeśli tłoki nie chodzą równomiernie, to najczęściej nic trwale na to nie zaradzisz. 

Na stanie zapasów serwisowych nie mam żadnych części do hamulców hydro, poza zaciskami shimano. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy pomiędzy łebkami śrub a zaciskiem masz srebrne podkładki soczewkowe. Mają być nałożone parami, jedna jest wklęsła, a druga wypukła. Najpierw zacisk, potem wypukła (wypukłością do góry), na nią wklęsła i na koniec śruba. Te podkładki są po to żeby niwelować drobne błędy w wykonaniu, przemieszczenia zacisku przy dokręcaniu śrub itp. Wtedy praktycznie od ręki powinno być idealnie jak tylko zaciśniesz klamkę i dokręcisz :) Ja też się dłuuugo męczyłem z regulacją hamulca dopóki się nie zorientowałem, że nie mam tych podkładek. Założyłem i problem zniknął raz na zawsze :)

image.png.f98d30452c9e0f30e17a362e142720a6.png

Edytowane przez Miner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Miner napisał:

No to co, że flat mount? Połączenie gwintowe to połączenie gwintowe...

Te podkładki nic Ci nie dadzą, jeżeli mocowanie na widelcu/ ramie nie jest wykonane idealnie. Zacisk i tak zostanie dociśnięty do tej płaszczyzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...