Skocz do zawartości

[kaseta 11 rzędowa] 11-42


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o doradzenie bo słabo się znam. Chodzi o rower do jazdy po mieście i wycieczek, model został wstępnie wybrany tylko nie wiem czy napęd nie za słaby - przód 1x36 tył kaseta 11 rzędowa 11/42.

Mam obecnie napęd shimano Nexus 7 i brakuje tu prędkości na 7 biegu a nie chcę po prostu by było tak samo w nowym rowerze. 

Jeśli ktoś może napisać czy z takim napędem nie będę zawalidrogą to będę wdzięczny :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć kalkulatora przełożeń, odwzorować swój obecny rower oraz nowy i porównać co i jak się zmieni. Tutaj masz wstępnie ustawiony konfig, zerknij dokładnie jakie masz koła obecnie i w planowanym rowerze, policz zęby na obecnej korbie, zębatce w piaście, na koniec zastanów się na jakiej kadencji jeździsz, używając suwaka ustaw taką kadencję, aby prędkość jaką osiągasz pokrywała się z biegiem na którym ją osiągasz.

 

http://ritzelrechner.de/?GR=DERS&KB=34&RZ=11,13,15,17,19,21,24,28,32,37,42&UF=2194&TF=82&SL=2.6&UN=KMH&GR2=DERS&KB2=24,32,42&RZ2=11,13,15,17,19,21,24,28&UF2=2107

 

Dodam, że ja jeżdżę na 11-42 z zębatką 34T w MTB na kole 27,5" i... rzadko jestem wyprzedzany na dojazdówkach. Kręcenie prawie 30km/h to żaden problem, a jeśli trzeba to i 40 da się na płaskim wycisnąć. Magiczne słowo - kadencja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jakie najtwardsze przełożenie miałeś w Nexus-sie . Nie wiemy co uważasz za szybka jazdę . Dla jednego to będzie 28km/h  dla innego 45 ....  Przełożenie 36:11=3,27 jest średnio twarde ,  średnio szybkie . To jeszcze zależy  jakie są koła . Zakładam że 28" albo 29"  . Jadąc z kadencją 70, czyli niską rozpędzisz się do około 30km/h .  Żeby jechać ok 35km/h kadencja musi wzrosnąć do ok 80 . Jeśli lubisz naprawdę twarde przełożenia , jeśli jeździsz wybitnie siłowo to szukaj roweru z większą tarczą na korbie . Ja osobiście radził bym jednak popracować nad kadencją i wtedy 36 zębów wystarczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem laikiem, nie wiem co oznacza najtwardsze przełożenie, etc.

Koła w obu rowerach 28", 

Może ktoś miał do czynienia z Nexusem 7 i napędem 1x36 przód i kaseta 11/42  i jest w stanie stwierdzić z własnego doświadczenia czy będzie różnica na plus w jeździe ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szy zna się na nexusach . Chyba . Może tu zajrzy .

Ja napisałem ci o kadencji - to jest ilość obrotów korby na minute . Czyli jeśli kręcisz 70 obrotów na minutę to na nowym rowerze będziesz jechał ok 30km/h . Żeby jechać szybciej trzeba szybciej kręcić . A z ciekawości jaki to rower ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz być dobrym kolarzem, jeśli brakuje Ci prędkości na takich przełożeniach.

W rowerze szosowym mam korbę 46/34 i wolnobieg 14/28. A więc najtwardsze przełożenie, to 3,27. Dokładnie takie samo jak u Ciebie. Z tym, że koła mniejsze: 23x700C.

Najtwardszego biegu używam tylko z górki, za ciężarówką itp. Normalnie na płaskich odcinkach używam przełożenia 46:16 (2,87) i wystarcza mi to do jazdy z prędkością 30-35 km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten blat 46 to typowy do gravel lub fitness. U ciebie napęd szosowy charakteryzuje bardziej kaseta w której brakuje miękkich przełożeń. Ja w fitnessie mam 46/34 i kasetę 11-42. Koło 28x1.6 z bieżnikiem mtb. Fakt że to 46-11 to używam tylko od święta ale kaseta 14-42 raczej nie jest typowa 🤪 a na korbę rs500 nie idzie upchać już nic mniejszego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...