Skocz do zawartości

[pedały] PD-M8120 - odkręcająca się nakrętka kontrująca i wyciekający smar.


michalr75

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam taki objaw w nowych, wyjętych z pudełka pedałach XT PD-M8120 (platformowe SPD), że w jednym notorycznie odkręca się nakrętka kontrująca a w obu wyłazi smar w obrębie tych nakrętek. Pedały z drugiej ręki, ale nówki sztuki, własnoręcznie odpakowywane z fabrycznych folii. Ktoś się spotkał z czymś takim w jakichkolwiek pedałach Shimano?

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tu był smar dokładany. Tam fabrycznie nie ma go tyle, żeby mógł wyłazić. Jak ja u siebie nawale za dużo, to też wyłazi. Odkręca się, bo się zalepia smarem i smar luzuje nakrętkę. Rozkręć je, i wymyj wszystko w benzynie, nałóż odrobinkę smaru i złóż.

A no i żeby smar się taki czarny zrobił, to albo to jest Mos2, albo one mają minimuj kilka tyś nakręcone.

Edytowane przez Electronite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabrycznie nakrętka jest cała czarna (przynajmniej u mnie, mam 2 komplety)  Jak się ją odkręca to farba nieco złazi.

https://www.decathlon.pl/p/pedaly-zatrzaskowe-do-roweru-mtb-xc-spd-deore-xt-pd-m8100/_/R-p-X8591587?mc=8591587

Smar wyłazi bo jest go za dużo, w nowych też nieco wyłazi ale nie tyle..

Tam jest uszczelka wargowa. Jak się go za dużo napcha to tak jest. Czyli u mnie zawsze po smarowaniu :)

Kolor ewidentnie świadczy, że pedały były tyrane i to sporo albo ktoś tam napchał jakiegoś smaru grafitowego lub molibdenowego

Mi się nie odkręcają (chyba) pomimo umazania smarem 

Nakrętkę można oczyścić i spróbować dokręcić. Może styknie, a jak nie to klej do gwintów niebieski albo odrobina jakiegoś silikonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem raz jeszcze co to jest dokładnie za model, bo się trochę zdenerwowałem tymi czarnymi nakrętkami które tam powinny być, a pudełko po pedałach poszło już do śmieci. Pomyliłem się - to jest model PD8020 a nie 8120. W PD8020 nakrętki były srebrne.

Tak jak wspomniałem, pedały były nowe, własnoręcznie je odpakowałem z firmowego pudełka, folii itp. Niemożliwe żeby coś było na nich jeżdżone, nie miały ani jednej rysy, zadrapania, niczego co by wskazywało na jakiekolwiek zużycie - nówki sztuki jak ze sklepu. Po co ktoś miałby tam gmerać i pchać tam jakieś smary, a później pakować to z powrotem w firmowe folie - nie mam pojęcia. Wczoraj byłem na serwisie i kolega który to widział stwierdził że to może być coś ze zwrotów, może jakiś refurb czy coś (nie wiem czy w sprzęcie rowerowym też się praktykuje tego typu akcje jak refurb), w każdym razie podejrzany temat. Nastukałem na nich około 1,5k i już mają lekkie luzy na osiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale te folie nie są jakieś specjalne ani niczym zaklejone... Pedały są nimi owinięte, a końce są po prostu wetknięte w szparę. Zawinąć je w ten sposób ponownie to żadna sztuka... W któryś z pedałów był włożony żółty kartonik ostrzegawczy jak na załączonym zdjęciu? Włożyć go to też nie problem, ale jeśli nie było, to też może być jakaś poszlaka.
Pedały SPD Shimano PD-M520 czarne   bloki

Odpowiadając na pytanie z pierwszego posta - nie, nigdy, w żadnych pedałach Shimano od M520, przez szosowe aż po M9100 nie spotkałem się z podobnym problemem. I w żadnych nie było fabrycznie czarnego smaru.

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheJWa już nie pamiętam czy był kartonik, aż takiej uwagi nie zwracałem - pedały były ewidentnie nowe, zero śladów jakiegokolwiek używania, zarówno na czarnych matowych elementach jak i w okolicy zatrzasków, rękę dałbym sobie uciąć oceniając na oko że nikt w nich nic nie gmerał ani nawet ich do korby nie przykręcał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2023 o 15:46, TheJW napisał:

No to może podróby? :)
Tak jak wspomniałem, przerobiłem wiele kompletów i za każdym razem trzeba było pedał włożyć w imadło, żeby móc go rozkręcić. Nie wyobrażam sobie, że nowe mogłyby się same rozkręcić w opisywany przez Ciebie sposób.

Raczej podróby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem na YT że często opakowanie jest tym na czym najłatwiej złapać podróbę. Dlatego nie kupuje OEM części po taniości, chyba że z bardzo znanego sklepu, albo od dystrybutora marki. A Shimano jest lubiane na rynku kontrafaktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Podczas szperania na YT zacząłem zwracać uwagę na filmiki dt pedałów Shimano. Okazało się że na Aliekspresie są podróbki wszystkich modeli Shimano. Co ciekawie, korzystają czasem z oryginalnych ale powtórnie użytych opakowań Shimano. Jakość pedałów według autorów tych relacji jest denna, mogą starczyć na kilka jazd tylko. Więc warto kupować tylko u sprawdzonych sprzedawców. Zresztą podróbek rowerowych części na Ali jest sporo, inne marki i części też są podrabiane na sporą skalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...