Skocz do zawartości

[Przewyższenia] jak liczyć


Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że temat się kiedyś przewijał ale dalej nie jestem pewien takich rzeczy:

1) Jak są liczone przewyższenia podawane dla tras np. różnych wyścigów. Przykładowo czytam, że Pomorska 500 ma 5000 m przewyższeń - to znaczy, że dodaje się wszystkie podjazdy na trasie? Np. jeżeli na trasie 100 km 100 razy wjadę 10 metrów pod górę i 100 razy zjadę tyle samo to przewyższenie na trasie wg. schematu Pomorskiej 500 będzie 100 x 10 = 1000m?

2) Jaka apka z największym prawdopodobieństwem policzy przewyższenia? Przykładowo - wczoraj zrobiłem trasę, która wg. prostego zegarka garmina (forerunner 45) miała ok. 450 metrów przewyższenia (total ascent), wg. mapy.cz miała ok. 505 metrów pod górę a jak wrzuciłem gpx do programu GPX Viewer, którego często używam to wyszło ponad 2km pod górę. Dodam, że do GPX Viewer wrzuciłem też trasę PGR 2022 i pokazało ponad 11 km pod górę czyli mniej więcej to co podaje organizator. Czy jest możliwe, że mapy.cz albo garmin zliczają tylko większe górki i stąd nie zaliczają wszystkich podjazdów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak, dobrze liczysz.

2. Z moich obserwacji dość dobrze radzi sobie z tym brouter.de 

Mapy.cz raczej zawyżają, a zegarek zawsze liczy jako tako. Może jakby go kalibrować za każdym razem to by było w miarę. 

GPX Viewer nie znam, ale żaden program nie powinien robić błędów na poziomie 400%, chyba że z samym gpx jest coś nie tak.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten forerunner 45 nie ma wysokościomierza barometrycznego. Ma tylko GPS, którego błąd na wysokości może być znaczny i kumulujący się w wyniku oscylacji pozycjonowania. Może sobie to jakoś koryguje akcelerometrem, a w gołych danych z rejestracji są błędy. Błąd gps w wysokości jest większy niż w poziomie. Więc chwała Garminowi, że daje radę. Różnicę między 450 a 2000 m ja czuję bardzo wyraźnie, bez zegarka. 450 to lajtowa wycieczka a 2000 to mój życiowe rekord. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego, że nie zrobiłem 2km to też jestem pewien :), myślę że zegarek był najbliżej i pewnie jest jakiś błąd przy sczytaniu gpx zrobionego w jednym programie przez inny. Ale przy okazji zacząłem się zastanawiać skąd się biorą różnice i jak się liczą przewyższenia np. przy takich wyścigach jak Pomorska. Przejazd z nawigacją? Wiem, że na Kaszubach są górki ale patrząc na trasę trudno mi znaleźć te 5km przewyższeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego dwuletniego doświadczenia rowerowego mogę powiedzieć, że planuję trasy zawsze w Komoot. Potem jadę zazwyczaj ściśle wg zaplanowanej trasy. I jesli Komoot w planowaniu wyznaczył mi trasę np z podjazdami np 1500 m w pionie o tyle wiem że po przejechaniu zawsze mam 100- 150 metrów więcej. To tak tylko wtrąciłem

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródeł błędów może być wiele:

- dokładność pomiaru - jak urządzenie słabo sobie radzi, to wysokość może skakać i będzie nabijać podjazdy
- barometryczny jest dokładniejszy ale przy dłuższej trasie dochodzi błąd związany ze zmiana ciśnienia
- licznik sumuje na bieżąco, może lepiej lub gorzej wygładzać błędy pomiaru
- aplikacje/strony też mogą na różne sposoby wygładzać i korygować
- przeliczenie z mapy wysokości będzie dokładniejsze ale może pominąć drobne różnice, kwestia jak dokładna jest mapa
- przy jeździe trawersem przeliczenie z mapy może nabić podjazdy, bo raz złapie wysokość z pozycji powyżej drogi, a raz poniżej

Sam Garmin różnie liczy i np. na liczniku pokazał mi niecałe 600m z ostatniego wypadu. W Base Camp przeliczył już na prawie 700m. Czyli 100m na trasie około 40km.
Jak się przyjrzy wykresowi wysokości w powiększeniu, to widać jak pływa i nabija cm, metry. Kwestia co program przeliczający z tym zrobi.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pkt 1 autora to przewyższenia liczy sie tak że liczymy to w pionie np. startujemy z wysokości 300metrów i jedziemy caly czas pod górę na wysokość 500metrów, dystans na liczniku wyszedł np 5km ale przewyższenie mamy 500m-300m=200metrów

Cytat

to znaczy, że dodaje się wszystkie podjazdy na trasie?

Tak, ale w pionie różnice wysokości a nie to co z licznika kilometrów wychodzi na podjazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat oczywiste. Liczy się pion. Ale są aplikacje które oddzielnie podają sum podjazdów i oddzielnie zdobytą wysokość. Np. Jedziemy z 500 na 1000 potem w dół na 700 i dalej na 1200. Suma podjazdów to 1000, ale zdobyta wysokość to 700. Czym bardziej falista droga tym dziwniejsze mogą być wyniki - np. GPS liczy co 1s, ale w trybie oszczędności energii może liczyć rzadziej (np. co 60s) i pominie jakieś mniejsze górki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...