Skocz do zawartości

[napęd] sprzelanie/trzaski pod obciążeniem


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć , mam problem ze strzelaniem/ trzaskami w rowerze Focus Raven podczas pedałowania pod lekkim i dużym obciążeniem  . Historia w skrócie wygląda tak : Po przejechaniu około 2500 km pojawiły się trzaski w rowerze. Co wymienił w miarę kolejno serwis uwaga lista długa- zębatka korby /korba /łożyska suportu / suport PF30 / kolejny suport / hak przerzutki / oś tylna kompletna / RAMA nowa / w miedzy czasie wleciał nowy amortyzator / nowe koła . Wiedz został do wymiany łańcuch ( jeżdżę na dwa łańcuchy zmieniane co ok 100  km ) i kaseta  ...   , ale czy ona może wydawać trzaski ?? nie piszcie że sztyca, mostek , zacisk sztycy itp . wszystko  sprawdzone przesmarowane......  Miałem kilka rowerów i nigdy żaden nie sprawiał mi tyle kłopotów. Napęd o jakim mowa to kompletny XT 8100 1x12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj założyć suport Token Ninja zamiast typowego PF30? Rama jest karbonowa, ma mufę suporową press fit, coś tam może faktycznie lekko strzelać przy pedałowaniu i rezonować. Ogólnie press fit czasem potrafi wnerwić, wkręcany Token Ninja wielu poleca na te bolączki. Tylną oś rozumiem, że dobrze dokręciłeś, podobnie jak hak przerzutki...

Edytowane przez KurczakNorris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee... przesmaruj jakimś stałym smarem gwinty śrubom w ramieniu korby może? Wywal Tokena a wrzuć zwykłe łożyska Shimano PF30 na wcisk? Sprawdź mocowanie tarczy NW do korby? Ja nie mam karbonu ale lekkie alu, które rezonuje. No i mam BSA. U mnie po kilkudziesięciu km w nowym rowerze też głośno strzelało przy pedałowaniu. Winny był bardzo kiepski suport Samox, od dwóch lat jeżdżę na Shimano MT800, problemu nie mam.

Edytowane przez KurczakNorris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, serwis ogarniał temat dokręcania wszystkiego w nowej ramie, ale żeby nie było przed pierwsza jazda przeleciałem wszystkie śruby kluczem dynamometrycznym i były ok. Wizyty w serwisie pomagały na ok 50-100 km ewidentnie winny był suport, po wyjięciu przesmarowaniu była cisza. 

Sprawdziłem połączenie korby z ramieniem ( odkręcone, wyczyszczone, przesmarowane, złożone, gwinty przesmarowane, )wszystko z kluczem dynamometrycznym. Słuchaj rower na nowej ramie i suporcie ma przejechane 18 km, korba ma z 200 km. Shimano  nie produkuje suportów pf30. 

Edytowane przez grzechu2410
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym podmienił testowo sztycę i siodełko i zobaczył czy strzały nie zniknął.

Przerabiałem temat, rozkręcałem pół roweru, składałem, kombinowałem, dźwięki ustawały po czym pojawiały się od nowa . Winne okazały się pręty siodła które strzelały w trakcie pedałowania. Najdziwniejsze, że dźwięk po karbonie tak się rozchodził, że słyszałem je z przodu ramy. 

Byłem nawet przekonany że to korona amora zaczęła strzelać lub łożyska sterów. 

Moim zdaniem warto sprawdzić. 

Jak nie siodełko lub sztyca to można jeszcze podmienić pedały.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały podmienione od drugiego roweru, trzaski pozostały, sztyca wyjęta i jazda bez niej trzaski jak były tak są. Najgorsze że są identyczne jak w poprzedniej ramie. Ręce opadają...zostaje tak naprawdę kaseta i łańcuch do podmiany, ale czy one mogą wydawać odgłos strzelania, dodam że występuje to na wszystkich koronkach na obu łańcuchach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rytmicznie dokładnie w tym samym miejscu . Rower ma 2 lata, zaczęło strzelać po ok roku i 4 miesiącach, 5 lutego wymieniono mi na nowa która też strzela. Już po gwarancji :( . Nowej nie kupię, będę działac  z suportem od hambiniego jak wszystko już wyeliminuje 

Edytowane przez grzechu2410
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grzechu2410 napisał:

Pedały podmienione od drugiego roweru, trzaski pozostały, sztyca wyjęta i jazda bez niej trzaski jak były tak są. Najgorsze że są identyczne jak w poprzedniej ramie. Ręce opadają...zostaje tak naprawdę kaseta i łańcuch do podmiany, ale czy one mogą wydawać odgłos strzelania, dodam że występuje to na wszystkich koronkach na obu łańcuchach. 

Została kiera, mostek i wideł ale jesli są to rytmiczne trzaski tylko w trakcie pedałowania to raczej nieprawdopodobne.

O strzelającym łańcuchu i kasecie nie słyszałem.

Więc chyba suport ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2023 o 22:16, grzechu2410 napisał:

Wizyty w serwisie pomagały na ok 50-100 km ewidentnie winny był suport, po wyjięciu przesmarowaniu była cisza. 

Jeśli naprawdę masz wszystko wyczyszczone, nasmarowane i dokręcone, to zostaje tylko źle skalibrowany otwór suportowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywały wtopy z wadliwymi mufami w całej serii produkcyjnej (często wszystkie egzeplarze z danego rocznika). Po co montowany jsst fabrycznie taki suport - gdyby nie wiedzieli o jakichś ułomnościach byłoby najtańsze mięso armatnie tam montowane. Który serwis tak ochoczo wymienia ramę w pierwszej kolejności po zgłoszeniu problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...