Skocz do zawartości

[sztywne osie] na ile ich brak w rowerze to problem z dostępnością kół?


girek

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka

Pytanie jak w tytule - na ile przejmować się brakiem sztywnych osiek w rowerze? Rozglądam się za jakimś rowerem ze sztywnym widelcem i płaską kierą i wpadł mi w oko Giant Toughroad SLR 1 albo 2. Obie wersje mają niestety QR. Jeżdżę wyłącznie turystycznie / rekreacyjnie więc co do jakości jazdy pewnie nic nie odczuję. Bardziej chodzi mi o dostępność kół w przyszłości, tym bardziej że myślałem o dokupieniu od razu dodatkowej pary z innymi oponami. Jak sobie wstukałem odpowiedni filtr na sklepie CR to z 83 kół 28'' zostały tylko 4 z mocowaniem QR135mm. Waszym zdaniem olać to czy jednak poczekać/poszukać czegoś innego? Nie mam parcia, nie muszę mieć nowego roweru za tydzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy liczący się producent kół/piast robi piasty z możliwością konwersji na różne rodzaje mocowań. Chyba najpopularniejszą obecnie na świecie piastę dt350 możesz mieć w czterech standardach https://www.dtswiss.com/en/components/hubs-and-rws/hubs-road/350 które sobie możesz "zmieniać" stosując dedykowane endcapy, np. za pomocą tego robisz zmieniasz sobie sposób mocowania koła na qr https://daveo.pl/dt_swiss_endcap_tyl_135mm_qr-1061i

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że otwiera się nowa dziedzina wiedzy przede mną 😬 Muszę zadać głupie pytanie bo nie do końca rozumiem - czy to działa tak, że mogę kupić koło pod sztywne osie np. z opisaną wyżej piastą + adaptery i to załatwia sprawę czy też muszę jeszcze coś kombinować z samą piastą?

 

30 minut temu, ChuChu napisał:

Kupić koła z wymiennymi osiami, wtedy problem nie istnieje. Ja tak zrobiłem i nie żałuję. Pierwotnie jeździły w Gravelu z QR9, a teraz wsadziłem je do szosy z osią 12mm.

Co to znaczy "koła z wymiennymi osiami"? Jak je rozpoznać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piaście są łożyska, które pozwalają na montaż różnych typów osi. Tutaj przykład Novatec:

Adapter do piast novatec 791/792, przednia zaślepka, tylna oś do Novatec  D791SB/D792SB, wymiana zestawu do konwersji pasuje do różnych osi|Piasty  rowerowe| - AliExpress

Z zewnątrz wymiar jest identyczny, natomiast różnią się mocowaniem. Z przodu na ogół jest jeszcze łatwiej, bo tam nie ma osi, tylko same End Capy.

Source Novatec Hub 791 bike hub QR Quick Release Thru Axle 12 15mm Adapter  Converter End Caps on m.alibaba.com

Jak rozpoznać? Musisz poszukać, czy dana piasta ma możliwość konwersji. Pewniakami są piasty DT Swiss, w większości przypadków także Novatec. Shimano odpada w 100%. Na koła systemowe, czyli gotowe danego producenta, też bym nie liczył.

Jaki masz budżet?

Edytowane przez ChuChu
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko, co istotne, Panowie powyżej powiedzieli napisali.  Ze swojej strony dodam, że ważę setkę, śmigam bez przerzutek na kołach z QR w grawelu oraz góralu z trzema calami.  Problemu nie widzę, kwestia dobrych szpilek.  Adaptery: sam też używam przedniego i tylnego.     

Co do kół w przyszłości - zanim QR wymrze na dobre minie jeszcze trochę czasu, zawsze będzie można zakupić używane koła na zacnych piastach "w starym standardzie" lub zakupić piasty z wymiennymi końcówkami i zlecić dobremu kołodziejowi ich zaplecenie z fajnymi obrączkami. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem jaki mam budżet. Nie muszę jakoś bardzo oszczędzać ale z moim spokojnym jeżdżeniem to szkoda mi wydawać na coś co będzie przerostem formy nad treścią.

Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia, nie miałem pojęcia że są takie możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam że QR będzie jeszcze długo z rami. Po prostu produkcja ramy i widelca jest prostsza, bo nie wymaga takiej precyzji.

Koła będą, no ale oczywiście raczej niskiej klasy.

1 minutę temu, girek napisał:

Jeszcze nie wiem jaki mam budżet. Nie muszę jakoś bardzo oszczędzać ale z moim spokojnym jeżdżeniem to szkoda mi wydawać na coś co będzie przerostem formy nad treścią.

Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia, nie miałem pojęcia że są takie możliwości.

Czyli 1k czy 3k? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...