Skocz do zawartości

[hamulce] Shimano MT6120 vs MT7100


Pawelekgit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Stoję przed wyborem nowych hamulców do mojego hardtaila i z racji na różnego rodzaju promocje w różnych sklepach zastanawiam się nad dwoma kompletami wymienionymi w tytule. Moja waga 120+rower 12-14+ przyczepka z dzieckiem około 30 co łącznie daje wagę jakieś 160 kg lekką ręką. Moje pytanie brzmi czy czterotłoczkowy komplet hamulców przód/tył półkę niżej tj. deore będzie wydajniejszy niż stopień wyżej SLX dwutłoczkowy? Oprócz modulacji na korzyść SLX warto rozważyć ich zakup względem tych deorek? Różnica w cenie w jakiej mogę kupić obydwa zestawy to 40zł na korzyść SLX. Nadmieniam że kupiłem już tarcze SLX czyli RT70. Proszę o jakieś porady, nakreślenie różnic w hamulcach. 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M6120 działa 1:1 jak m7120 i m8120. Praktycznie to są te same hamuce. Różnica polega na regulacji odległości klamki imbusem zamiast pokrętłem oraz zaciski są podłączane przewodem zakończonym na prosto a nie banjo. Tym samym analogicznie jak m7120 i m8120 będą naście % mocniejsze względem m7100 oraz będą miały lepszą modulację. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Czyli nie ma co się zastanawiać i za takie same pieniądze brać cztery tłoki? A czy miałeś Kolego do czynienia bezpośrednio z mt6120? Czy są to wystarczająco solidne hamulce chodzi mi tu i ich jakość i trwałość wykonania. I czy z tarczami rt70 powinny robić robotę pod moimi ciężarami? Dwa lata ujeżdżałem mt200 na tarczach rt10, więc pewnie różnica będzie kolosalna dla mnie. 

Wszystkiego dobrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt. Przód 180mm tył 160mm czyli jak tak oryginalnie. Zastanawiałem się nad zmianą przód na 203 a tył na 180 ale mam amortyzator dosyć podstawowy tj. Manitou Markhor i nie wiem czy z tą wagą by wytrzymał to wszystko. Nie mogę znaleźć informacji jaką tarczę dopuszcza producent. Nie wiem czy pod moją wagą sam przeskok w sile hamowania nie będzie przeciążać w jakiś sposób tego amora. Z racji tego, że tył hamuje w dużo mniejszym stopniu też ostatecznie zostałem przy standardowym rozmiarze. Ogólnie jeżdżąc na tamtych spowalniaczach mt200 jakoś krzywda nigdy mi się nie stała, ale brakowało tego, żeby w niektórych momentach rzeczywiście stawać przysłowiowego dęba. Tarcza względem rt10 to przeskok o kilka dobrych klas do góry to samo hamulce. Mam nadzieję, że będę zadowolony. 

Jeszcze takie pytanie. Czy rzeczywiście nowe tarcze nawet jak długi czas poleżą gdzieś na półce nie wymagają sprawdzenia względem odpowietrzenia?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 lat około. Jest odczuwalnie gorzej niż było kiedy prod. była japońska. W chińczyku jedna strona tarczy hamuje na pół gwizdka. U mnie chińskie rt6x-7x nie wnoszą żadnej zmiany względem rt56 zrobionych w ten sam sposób co rt10 i rt20. Po podmianie kół na takie gdzie mam jeszcze stare, japońskie rt64 to zupełnie inne hamulce się robią.

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2023 o 08:02, Dokumosa napisał:

Tarcze rt7x od kiedy są Mede In China to niestety żaden już przeskok względem rt10. Różnią się tylko szerokością, kształtem wycinanki i masą. 

M6120 sprzedawane są chyba tylko z metalicznymi okładzinami.

W zestawie fabrycznym są kloce żywiczne bez radiatorów. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zawsze ile ludzi tyle opinii. O Magurach też czytałem że plastykowe wykończenie, serwis trudny bla bla bla. Kupiłem mt6120 ze względu na dobrą cenę. Będę jeździł, kiedyś się zepsują to wymienię. Każdy chwali coś innego o co oczywiście nie można mieć pretensji, ale cieszę się, że udało się rozwiązać kwestię pomiędzy dwoma a czteroma tłoczkami. 

Dziękuję Panowie za wypowiedzi i porady. 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Ps. Rzeczywiście w komplecie otrzymałem klocki żywiczne.

Edytowane przez Pawelekgit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.sbike.pl/hamulce-tarczowe-shimano-deore-br-m6120-komplet-o_14363.html

 

https://www.rowertour.com/p/205826/shimano-br-m6120-deore-hamulce-tarczowe-pm-okl.-zywiczne

Dwie strony gdzie są żywiczne w komplecie. Pewnie jest więcej, ale po co szukać. Mówię jakie mi przyszły, nie mam w interesie kłamać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Pawelekgit napisał:

Czyli jak zawsze ile ludzi tyle opinii. O Magurach też czytałem że plastykowe wykończenie, serwis trudny bla bla bla. Kupiłem mt6120 ze względu na dobrą cenę. Będę jeździł, kiedyś się zepsują to wymienię. Każdy chwali coś innego o co oczywiście nie można mieć pretensji, ale cieszę się, że udało się rozwiązać kwestię pomiędzy dwoma a czteroma tłoczkami. 

Dziękuję Panowie za wypowiedzi i porady. 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Ps. Rzeczywiście w komplecie otrzymałem klocki żywiczne.

Moja opina bazuje na ilości zdechłych zacisków shimano. Doświadczenia osobiste i z pracy. Nie polecam nikomu jakiegokolwiek shimano. 

Nie kupiłbym shimano w żaden sposób poza nowymi z dowodem zakupu. 

Nie polecam magur w całości,  jedynie zaciski z przewodami. Dźwignia to korpus z kompozytu,  tandetne badziewie. 

Jeśli chcesz zminimalizować lub wyeliminować problem (potencjalnych) wycieków wypatrosz zaciski i złóż na silikonowy smar do zacisków. Prowadzę serwis,  od kiedy tak przygotowuję nowe hamulce shimano nie miałem żadnego hebla z wyciekiem. 

Godzinę temu, Dokumosa napisał:

Gdzie nie spojrzeć mają metaliczne (bez radiatorów). Nawet sam zacisk 6120 sprzedawany jest z metalicznymi...

https://biostern.abstore.pl/hamulce-tarcze-adaptery-hamulec-deore-br-m6120-przedni-okl-met-,c65,p6060,pl.html

Gdzie nie patrzę to żywice  ;)

https://www.chainreactioncycles.com/shimano-deore-m6120-oe-disc-brake-m6100-lever-/rp-prod212501

https://www.biketart.com/products/shimano-deore-br-m6120-4-pot-mtb-disc-brake#

https://www.bike-discount.de/en/shimano-deore-br-m6120-disc-brake-1000mm-front

https://r2-bike.com/SHIMANO-Deore-Disc-Brake-4-Pistons-BL-M6100-BR-M6120-Front-Wheel

Robię od 4 lat zakupy w kilkudziesięciu sklepach (4 pierwsze które sprawdziłem) , oferowane tylko z klocami podstawowymi. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w PL na metalikach dają ;)

Wyszukaj produkty br-m6120 (bikestacja.pl)

Zacisk hamulca tarczowego SHIMANO Deore BR-M6120 - CentrumRowerowe.pl

Shimano zestaw Deore BL-M6100/BR-M6120 D02S tył 1700mm - Cyklomania

na 10 min. szukania tylko w sbike mieli na żywicznych w cenie jak inni na metalicznych.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak z ciekawości sprawdziłem tarcze i to co jest popisane na tarczy oraz na opakowaniu to wychodzi na to, że mam japońskie wersje. Nie wiem czy są gdzieś dostępne czy nie, natomiast np. na tarczach rt10 mam napis made in china tutaj na tych slx są japan, dodatkowo jest opakowanie szare nie jak teraz te niebieskie i jest napisane made in japan oraz pod spodem fabrique in japan. Czy to oznacza, że mam stare japońskie tarcze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalne tarcze rt 6x i 7x są też powszechnie dostępne od kilku lat wyprodukowane w chinach. Różnią się m.in. tym, że jedna powierzchnia nie jest szlifowana po tłoczeniu.

@Pawelekgit podrzuć foto jednej i drugiej strony zrobione pod kątem, będzie widać czy to stara dobra japońska produkcja czy jakiś farbowany lis. Przy okazji gdzie kupileś?

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...