Skocz do zawartości

[Napęd] wymiana tylnej przerzutki i łańcucha - różne rzędowości kasety i łańcucha z przerzutką

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jakiś czas temu prosiłem o poradę w wyborze łańcucha i tylnej przerzutki do Kross'a Hexagon x8. Kupiłem łańcuch KMC x9 (9 rzędów) i przerzutkę Shimano Alivio RD-M3100 (9 rzędów). Przy tym wszystkim zapomniałem że miałem wymienianą kasetę na Shimano cs-hg41-8aw (8 rzędowa). Po krótki rozeznaniu w Internecie wiem że jeszcze wielkiej biedy nie ma. Wymieniłem przerzutkę i teraz kiedy chcę założyć łańcuch widzę że jest za długi (114 ogniw). Myślę sobie - skrócę go. Tylko teraz nie jestem pewien jak bardzo. Czy mam po prostu przymierzyć i zobaczyć kiedy tylna przerzutka będzie w "odpowiednim" ułożeniu (przy czym zakładam że jedno ogniwo w tą czy w tą nie robi różnicy). Lub czy jest jakaś ilość ogniw na jaką powinienem go skrócić? Podejrzewam że ta ilość powinna być podpasowana do kasety. Proszę o poradę o ile powinienem skrócić łańcuch.

Ustaw biegi w skrajnym przekosie. Duży blat z przodu i duży blat z tyłu. Tak się nie jeździ i może coś ocierać ale nieważne. Łańcuch powinien być w miarę naszpanowany. Jak nie jest to go skróć, sam musisz ocenić o ile, żeby to dalej działało. Nie może być o jedno ogniwo za mało.

• +1 pomógł 2

Napisano (edytowane)

To teraz trochę mnie jako amatora zagiąłeś. Nie powinno być mały blat z przodu i z tyłu. Zakładam że w żargonie rowerzystów blat to koło zębate?

P.S. Douczyłem się właśnie że w gwarze śląskiej "naszpanowany" znaczy naciągnięty :).

Edytowane przez LoveBikeMy

Duży blat to największe koło zębate :) Jak masz dwa największe po przekosie to siłą rzeczy łańcuch zrobi się, niech Ci będzie, najbardziej naciągnięty ;) 

W napędzie 8 i 9 nie masz sprzęgła w przerzutce więc jak się jedzie w dół w terenie to łańcuch uderza o ramę, może też spaść. Wtedy ustawiasz duży blat z przodu i w miarę wysoki z tyłu, żeby właśnie się naciągnął i za bardzo nie gonił.