Skocz do zawartości

[rama] Trek Domane 2 pytanie


stuiverka

Rekomendowane odpowiedzi

@Mihau_:  Nie każdy kupuje szosę żeby pobijać KOMy i aktywować suszarki.  Niektórzy chcą po prostu trzymać się asfaltu, bajkpakować lub cieszyć się lekkim rowerem z kilkoma ustawieniami chwytu np. ze względu na przebyte urazy.  Rower krosowy jest im zbędny bo nie potrzebują grubszych opon, błotników, bagażników albo po prostu bo generalnie podoba im się szosa.  

Pisanie, że ktoś będzie siedział jak na krześle bo główka wyższa, w dodatku mostek skrócony jest chybione jeśli nie widziałeś AT na 60cm Domane.  Twierdzę tak, bo już kilka osób sfitowałem i wiele razy byłem zdumiony gdy na wstępie założyłem sobie jakiś rozmiar w głowie dla klienta a potem okazało się że trzeba iść w mniejszy/większy i kombinacje z kokpitem lub siodłem.  A już szczególnie gdy ktoś był świeży w temacie, oldboje zaprawieni w boju z reguły byli bardziej "plastyczni", choć też natknąłem się na takich co byli tak przyzwyczajeni do starej geometrii że w ogóle nie radzili sobie na współczesnych rowerach.  Jest jeszcze kwestia "toe overlap" (nie wiem jak to się zowie po naszemu, chodzi o kolizję stopy z przednim kołem przy skręcie) i też spotkałem się z sytuacją, gdzie albo zapadała decyzja o większym rozmiarze lub innym modelu.  Po testach (mieliśmy flotę na wypożyczkę) okazywało się że większy rozmiar bardziej pasuje.  Kwestia indywidualna.  Dlatego nie dziwi też dobór krótszego mostka na dzień dobry, sam kilka razy tak robiłem a po kilku miesiącach można było rozciągnąć sylwetkę dłuższym mostkiem.  

Dlatego jeśli AT był na bajkficie, i tam go tak ustawili to kim jesteśmy my schowani za klawiaturą, udzielający tak śmiałych rad i sugerujących złe intencje/zły rozmiar/wciskanie tego co na stanie w sklepie/inne pierdoły?  

Cytat

Sugerowanie się tabelkami treka co do wzrostu to najgorsze co można zrobić. Dla mnie oznacza to brak jakiegokolwiek rozeznania w temacie

No ale jeśli AT był usadowiony na TREKu to co, według Ciebie fiter miał korzystać z tabeli mendelejewa czy tabliczki mnożenia?  🤡

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

cieszyć się lekkim rowerem z kilkoma ustawieniami chwytu

domane to nie jest lekki rower

Cytat

  Rower krosowy jest im zbędny bo nie potrzebują grubszych opon, błotników, bagażników albo po prostu bo generalnie podoba im się szosa.  

Rower crossowy nie posiada ani błotników ani bagażników

Cytat

Pisanie, że ktoś będzie siedział jak na krześle bo główka wyższa, w dodatku mostek skrócony jest chybione jeśli nie widziałeś AT na 60cm Domane.

Ale mając podobny wzrost jestem sobie w stanie wyobrazić jak wyglądałaby moja pozycja kiedy miałbym kierownicę 50mm wyżej

Cytat

Jest jeszcze kwestia "toe overlap"

Taaaa, absolutna podstawa w szosie.

Cytat

No ale jeśli AT był usadowiony na TREKu to co, według Ciebie fiter miał korzystać z tabeli mendelejewa czy tabliczki mnożenia?  🤡

Do przeczytania tabelki producenta fiter za kilka stów nie jest potrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, nie będę z Toba polemizować na temat tego czy Domane jest lekki czy ciężki, masz rację z crossowymi błotołapami i bagażnikami - poniosło mnie trochę, jeśli Ty sobie radzisz z toe overlap'em to super ale nie wszyscy mają ten sam poziom boskości co Ty.  No bo skoro jesteś sobie wyobrazić jak TY byś wyglądał mając podobny wzrost z kierą 50mm wyżej, no to klękajcie narody, nikt inny racji mieć nie może.  Abstrahując od wszystkich innych rzeczy jakie przy fitingu są brane pod uwagę a były wspomniane wcześniej - m.in.: proporcje ciała, gibkość, przyzwyczajenia, styl jazdy. 

No i cieszę się, że są ludzie którzy nie potrzebują wydać kilka stów na fitera bo umieją czytać geo tabelki, mam jednak pewne obawy że niektórzy nie są w stanie wyciągnąć z tego konkretnych wniosków, spotkałem się z kilkoma znawcami tematu co to tak się znają a na rowerze wyglądają jak kot w kuwecie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jeśli Ty sobie radzisz z toe overlap'em to super ale nie wszyscy mają ten sam poziom boskości co Ty.

To teraz panie fiter wytłumacz wszystkim w jakich sytuacjach podczas jazdy rowerem szosowym toe overlap ma jakiekolwiek znacznie. W mtb spoko, ostro skręcasz itd ale w szosie? Bez jaj. Fitting nie służy nadrabianiu braków w technice jazdy jeśli ktoś ma z nią problem

Posadź kogoś o wzroście 168 na rower z ett 542, ah te tableki treka

 

Edytowane przez Mihau_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, widzę że uczepiłeś się wzrostu jako jedynej wartości determinującej wybór rozmiaru ramy.  No trudno.

Fitting służy dopasowaniu roweru do fizjonomii i stylu jazdy.  Jak ktoś z brakiem techniki ma się jej nauczyć, w internetach?  Są ludzie przygotowani na wydatek bajkfiterski, nawet niejednokrotny wraz z innym rowerem, mając na uwadze swoje doświadczenie (lub raczej jego brak), początkowy brak gibkości (praca siedząca, urazy itp.), postawiony cel (IronMan za pięć lat) i tak dalej...

A toe-overlap trzeba się nauczyć, nie każdy wyssie umiejętności peletonu z mlekiem cycuszka.  W pędzie się pochylasz, oczywiste, ale czasem znajdziesz się w mieście w korku, manewrując między autami i dla początkującego jest gleba na masce.  Są też inne sytuacje a inna sprawa, że pojawiają się osobniki ze stopami wielkości kajaka lub z problemami ortopedycznymi, którzy niestety muszą nieprawidłowo  trzymać stopę na pedale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kazafaza napisał:

toe-overlap trzeba się nauczyć, nie każdy wyssie umiejętności peletonu z mlekiem cycuszka.  W pędzie się pochylasz, oczywiste, ale czasem znajdziesz się w mieście w korku, manewrując między autami i dla początkującego jest gleba na masce

Tak, bo początkujący to jest ten ktoś kto szosą jeździ na manewry między autami. Tworzysz lub powielasz mity przydatne dla jakiegoś niewielkiego odsetka użytkowników, przy okazji wpisujesz się w bardzo negatywny trend wsadzania ludzi na duże rowery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wsadzam ludzi na za duże rowery, nie wiem skąd Ci to do głowy przyszło?  

Jeśli jednak biorąc pod uwagę różne okoliczności przyrody, komuś będzie lepiej pasować rower większy niż mniejszy to dlaczego nie?  Według mnie trend wsadzania na za małe rowery też nie jest dobry. 

Na szosie między autami to był jeden przykład, są ludzie którzy po prostu nie czują się pewnie na rowerze bo mają problem z błędnikiem, koordynacją ruchową itp.  

Rzesza osób, które by każdego rozciągały w pozycji wyścigowej nie bacząc na osobiste predyspozycje zdumiewa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...