Skocz do zawartości

[Pedały] Shimano Spd-sl PD-RS500 czy Spd-sl PD-R550


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem buty  SHIMANO SH-RC100, teraz pozostaje mi kupić pedały SPD.
Będą to moje pierwsze pedały SPD. Obserwując zdjęcia nie potrafię dojść czym te dwa modele różnią się od siebie.

https://www.centrumrowerowe.pl/pedaly-rowerowe-shimano-spd-sl-pd-r550-pd8293/?v_Id=62492

https://www.centrumrowerowe.pl/pedaly-rowerowe-shimano-spd-sl-pd-rs500-pd20352/

Prośba o pomoc, które wybrać dla początkującego i dlaczego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie główna różnica między nimi to ta metalowa blaszka na środku, która w modelu r550 jest większa a przez to blok styka się głownie z tą blaszką i nie wyrabiają się luzy góra-dół, natomiast w rs500 po paru tysiącach km plastik się wyciera i bloki latają trochę bardziej - wg mnie warto dołożyć do r550 ale też bym przejrzał olxa bo ja upolowałem w tamtym roku nowe, tylko otwarte za 150zł :)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde znane mi pedały spd i spd sl mają regulacje twardości sprężyny trzymającej blok, na sam początek dajesz ją na najmniej napiętą jak się tylko da i na spokojnie się wypniesz, każdy zaczynający na SPD ma tą zagwozdkę czy się wypną czy nie, ja po prostu polecam jeździć i jednak myśleć na początku o tym, że trzeba się wypiąć i np robić to wcześniej przed skrzyżowaniem

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SetorixNo właśnie ja zrobiłem ten błąd zamawiając buty szosowe a pedały MTB pomimo, że oglądałem przed tym trochę filmików.

Po obejrzeniu Twojego filmiku ogólnie nabrałem wątpliwości. Jeżdżę rowerem Crossowym, póki co 90% asfalt i to usztywnienie nóg, kolan w pedałach szosowych mnie trochę przeraża.

Mam mętlik w głowie teraz czy jednak zostawić pedały MTB a jednak buty szosowe, które mam odesłać.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty MTB w połączeniu z pedałami MTB są dużo bardziej komfortowe - bloki mają większy luz więc trudniej je źle ustawić, buty umożliwiają bezproblemowe chodzenie a pedały są dwustronne więc wystarczy w zasadzie uderzyć blokiem w pedał i praktycznie zawsze wskoczy na miejsce. Pedały SPD SL czyli system szosowy jest jednostronny co już jest sporym utrudnieniem a poza tym buty do takiego systemu nie mają zasłoniętych bloków co za tym idzie, chodzi się w zasadzie na piętach i częściowo na bloku co jest imitacją chodzenia lecz podczas jazdy dla mnie są przyjemniejsze bo przez większe podparcie stopy nie odczuwam żadnego dyskomfortu po dłuższej jeździe i ogólnie jak już się jedzie to wydaje mi się, że pedały szosowe dają mi więcej "mocy pod nogą" że tak to nazwę. Chociaż niedawno po przerzucieniu się z szosówki na gravela jeżdżąc nawet tak jak ty 90% asfaltu jeżdzę w zestawie SPD ze względu chociażby na to, że mogę sobie zejść z roweru i przejść kawałek co w szosowym zestawie było męczarnią

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do roweru crossowego bym się nawet nie zastanawiał i brał system górski bo cross dla mnie to przede wszystkim ergonomia i taki komfort psychiczny a niekoniecznie wyniki i wyciskanie każdego wata, gdzie pedały szosowe się przydają ale prawda jest taka, że jeżeli traktujesz rower tak bardziej treningowo i docelowo idziesz w rower szosowy to im szybciej się przyzwyczaisz tym więcej wad systemu wyeliminujesz a jedyną wadą, której nie przeskoczysz to to koślawe chodzenie 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Setorix Dobra, to cofam wysyłkę pedałów, jednak odsyłam buty i zamawiam buty MTB, dzięki za pomoc.
MTB dla mnie wygrywa łatwiejszym wpinaniem i wypinaniem się (ważne dla nowicjusza), martwi mnie jedynie czy w MTB na trasie 60km nie będzie mnie boleć stopa z racji tej mniejszej platformy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...