Skocz do zawartości

[Amortyzator przedni] Tani amor czy sztywny karbon


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, kilka tygodni temu przesiadłem się z auta na rower i właściwie poruszam się nim wszędzie (praca,zakupy,turystyka). Poruszam się głównie po asfalcie, ale z racji bliskości gór(Podbeskidzie) zdarza się jazda po leśnych ścieżkach i pagórkach. 

Jeżdżę Scottem Sub Speed 30 2014 i tak naprawdę tylko po ścieżkach rowerowych albo nowo wylanym asfalcie jeździ mi się komfortowo. Rower jest bardzo sztywny i twardy, właściwie jadąc droga czuje nawet "placek błota na asfalcie". Postanowiłem poprawić komfort i zmieniłem opony 1 1/8" na 2,1". Co mogę jeszcze zrobić? Myślę o przednim widelcu (budżet 1k), aktualnie mam sztywny aluminiowy i wiem, że aluminiowe widelce cechuje bardzo duża sztywność. Co w moim przypadku i budżecie będzie miało większy sens wymiana widelca na karbonowy czy włożenie amortyzatora?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zezując na foty z neta wydaje mi się, że rama jest pod sterówkę 1 1/8" zatem wybór widła z wungla pod rychłoupinak będzie dosyć ograniczony.  Stalowe też dobrze robią, byłaby może szansa na punkty mocowania bagażnika albo jeszcze szerszej gumy w połowie budżetu. 

Amor mógłby zbytnio podnieść przód i wyostrzyłby kąt główki co przełożyłoby się na pogorszenie kierowania.  No i waży to-to więcej niż jest z tego pożytku IMO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stal albo karbon, ja innej opcji nie widzę. 2" to naprawdę sporo gumy, i to już zapewnia odpowiedni komfort. W swoim mieszczuchu mam minimalnie węższą oponę, 47c. Wymiana taniego ciężkiego widelca Accenta (hi-ten) na coś lepszego - Salsa Cromoto (CrMo) zupełnie odmieniło ten rower jeśli chodzi o komfort jazdy. Nie wiem jak karbon zachowuje się przy takiej oponie. przy węższej na pewno nie telepie tak jak aluminium. 

Druga sprawa - opona oponie nierówna. Nie wiem czy zależy to od jakości gumy, czy ich "mięsistości" a więc jej grubości ale, wprawdzie w przypadku węższych, bardziej szosowych opon przekonałem się że czasem na tej samej szerokości i takim samym ciśnieniu różne opony dają różne odczucia z jazdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, utwierdziliście mnie w przekonaniu, że idę dobrą drogą. Co do opon to kupiłem dość tanie i wydaje mi się ze wystarczające na moje potrzeby opony KENDA Khan K935 29x2,1". Mam zamiar kupić widelec full karbon oraz karbonową kierownicę (moja jest trochę za krótka 620mm) i rzuciła mi się w oczy Polska firma Mosso, może ktoś coś o niej powiedzieć?  Bo nie znalazłem zbyt wielu informacji a maja karbonowe widelce i kierownice w dobrych cenach.

Edytowane przez Sens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...