Skocz do zawartości

[Kółka przerzutki] Czy można stosować 11T i 10T zamiennie?


Arth1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak w temacie. Mam problem z dostaniem tańszych kółek z 11 zębami w tylnej przerzutce. Jest za to ogromny wybór kółeczek z 10 ząbkami. Na Shopee (kupuję już tam od jakiegoś czasu i jeszcze się nie przejechałem) są nawet aluminiowe ((ja od zawsze jechałem na plastikowych) w cenie 4-6zł/szt z darmową dostawą więc zastanawiam się czy mogę zastosować kółeczka 10T zamiast 11T?
Przerzutka tylna to Shimano RD-M430, kaseta to Shimano CS-HG51 8 rzędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o to aby były jak najtańsze :P Kupuję uniwersalne, ostatnio kupiłem za 3zł/szt na allegro i wszystko działa pięknie, tylna przerzutka chodzi jak marzenie od dłuższego czasu. Niestety oferty tych tańszych uniwersalnych kółeczek 11T coś się skończyły - ofert 10T jest natomiast na pęczki. Jeżdżę dużo (ok40km dziennie) wymieniam części co 3 miesiące więc postawiłem na tanie zamienniki :P Jeśli chodzi o oryginały to tylko łańcuch, i kaseta z tyłu. Nie wiem czy nawet korby nie zamienię z Shimano na jakiegoś Sunrace'a...

Edytowane przez Arth1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 zeta na kółeczka, 50 zeta na łańcuch, kolejne 20-30zeta na hamulce przód i tył, do tego baterie do lampek, płyny czyszczące, smary/oleje i robią się spore koszty więc schodzę na czym się da. Skoro mogę kupić coś za 4zł to po co mam kupować za 20zł? Bez sensu. Więc proszę o niewstawianie kąśliwych komentarzy bo absolutnie nic nie wnoszą. Zadałem konkretne pytanie i na to pytanie chciałbym odpowiedź ;) 

12 minut temu, uzurpator napisał:

Jeżeli 20zeta to dla Ciebie "drogo" to przykro mi, przestań być biedakiem.

EDIT: Tutaj za 5zł.

https://allegro.pl/oferta/kolko-przerzutki-11t-do-shimano-8424780741 

Tak mam je, już kupiłem jakiś czas temu kolejny zestaw takich samych jak w aukcji ale czerwonych, w cenie 3,99zł (a w styczniu te same czerwone zakupiłem za 3zł/szt xD). Problem w tym, że widzę iż oferty się kończą (tych czerwonych już nie ma w ogóle) a przy 1000km miesięcznie w każdych warunkach to co 3 miesiące i tak muszę wymieniać. Zasoby mogą się szybko skończyć więc pytam z wyprzedzeniem bo z tymi 10T raczej problemu nie będzie.

Edytowane przez Arth1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie to "porządne"? Jak kupiłem dedykowane z SHIMANO za 25 zeta za 2 szt w komplecie (w tym 2 kółeczka różne bo jedno prowadzące, drugie napinające) to wytrzymały tyle samo co te uniwersalne za 3zł/szt. Jak najbardziej byłbym za tym żeby kupić np. aluminiowe - tylko nie wiem czy aluminiowe 11T to to samo co plastikowe 11T (w kontekście kompatybilności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli musisz wymieniać kółka  co 3 kkm, to coś jest nie tak. Ja też jestem fanem tanich kółek i to właśnie Shimano. I jest to jedyny produkt Shimano, którego używam. Kiedyś kupowałem uniwersalne po 3 zł/szt. Jak się skończyły - kupiłem do Tourneya 8 zł za 2. I zawsze były to kółka 10T. Mam takie w szosie, zięciowi założyłem do krosa. Przerzutka chyba Deore że średnim wózkiem, córce do starego górala. Przerzutka jakąś badziewana z długim wózkiem. I... wszystko działa. Sam do szosy kupiłem niedawno przerzutkę Sunrace, z której jestem zadowolony, ale kółka od razu wymieniłem. Oryginalne (11T) od razu miały luzy.

Najtańsze kółka Shimano wymieniam razem z napędem, czyli co 10-15 kkm. Napęd oczywiście nie jest Shimano :) . I po takim przebiegu nie widać dużych śladów zużycia. Delikatne luzy się pojawiają. 

Jeżeli musisz wymieniać kółka 5 razy częściej, to przyczyną może być brak serwisu. Po zachlapaniu lub zabloceniu wypadałoby je odkręcić, wyczyścić i posmarować tulejki. Kółka zużywają się wtedy, gdy ciężko się obracają i łańcuch musi je ciągnąć z dużą siłą. Jeżeli obracają się lekko - nie przenoszą żadnych obciążeń. Tylko boczne - podczas zmiany biegów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Z tą wymianą co 3 miesiące być może trochę przesadziłem. Wymieniam je częściej niż napęd ale zdecydowanie rzadziej niż co 3 miesiące. Natomiast oczywiście u mnie brak serwisu może być drobną zagwozdką. Czasem myję rower i elementy napędu ale zdarza się (najczęściej w czasie jesieni i zimy gdy jest mokro na zewnątrz i napę jest cały zachlapany, oblepiony itp), że jeżdżę 2-3tyg na takim niewyczyszczonym napędzie. Co najwyżej taki wysuszony napęd co kilka dni omiatam na szybko miotełką i szczoteczkami żeby pozbyć się piasku (ale to i tak z grubsza) ale o smarowaniu nie ma mowy - jeżdżę na sucho. Zdarza się czasem, że mam więcej czasu ale to i tak serwis MAX 1 raz na 2 tygodnie (smarowanie łańcucha, odtłuszczanie i czyszczenie kompleksowe itp itd). Więc generalnie napęd na pewno u mnie zużywa się częściej niż przy książkowym codziennym serwisie. Nadmienię, że jeżdżę ok 40km dziennie, już kilka lat więc nawet jakbym co tydzień rower serwisował to i tak mam ponad 200km bez serwisu...

Natomiast co do tych Twoich 10T to używałeś je w zastępstwie 11T czy 10T miałeś już w oryginale? (bo tego tak naprawdę dotyczy temat :P )

Edytowane przez Arth1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2022 o 20:55, Arth1987 napisał:

Jak kupiłem dedykowane z SHIMANO za 25 zeta za 2 szt w komplecie

U mnie po 10k km jeszcze nadawały się spokojnie do jazdy. Nie wiem, co Ty z tymi kółkami robisz, że po 3,6k km padają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej pseudo- szosie miałem zamontowane kółka 10T w jakiejś zabytkowej przerzutce. I tego się trzymam. Przerzutek już kilka zmieniłem. Nowe i używane, a kółka zawsze 10T, najtańsze Shimano. I takie są właśnie w rozmiarze 10T.

Co do wytrzymałości kółek i w ogóle - napędu - problem jest w tym, że w dzisiejszych czasach ludzie na tyle przyzwyczaili się do zmiennych przełożeń, że nie wyobrażają sobie innego roweru. I większość użytkowników forum pisze mnóstwo argumentów przeciw, gdy tylko spróbuję się odezwać na temat ostrego koła, którego używam do codziennej jazdy komunikacyjnej, jak również na wycieczki nie-gorskie. Jeżdżę cały rok. Deszcz, błoto, śnieg, sól. I serwisuje napęd za każdym razem, gdy jest taka potrzeba. Z tym, że zajmuje mi to kilka minut. Wytarcie łańcucha, w ekstremalnych przypadkach - szczoteczka do zębów maczania w nafcie, Kropla oleju w każde ogniwko łańcucha, łożyska piast i suportu (maszynowe), pedały, dolne łożysko sterów, linka hamulca. Potem łańcuch szmata do sucha i gotowe.

Serwisowanie napędu o zmiennych przełożeniach jest upierdliwe i czasochłonne. Dlatego takiego roweru używam tylko na górskie wycieczki i zazwyczaj przy dobrej pogodzie.

Jeżeli chodzi o łańcuch, to podstawowy Sunrace 5-8 s. jest b. dobry. Nie napisałeś jaki to rower. Ja do szosy (takiej trochę retro) używam korby na 5 śrub, tarcz Stronglight. Nie są tanie, ale w sumie - ekonomiczne. Ponieważ ostatnio bardzo zdrożały - za radą jednego z użytkowników forum będę testował Miche. B. dobre są tarcze Sunrace, ale nie ma odpowiadających mi rozmiarów (46/34). Z tyłu mam wolnobieg i oczywiście - Sunrace.

Edytowane przez J67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Kupiłem kiedyś takie. Napinające zatarło się na drugiej wycieczce po mokrej drodze, a prowadzące - na trzeciej. 

Wymiana łożysk zakończyła się umiarkowanym sukcesem ;) . Udało mi się kupić takie łożyska po 2 zł/szt., udało się wycisnąć stare, ale przy wciskaniu nowego kółko pękło :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.05.2022 o 19:15, Q_u napisał:

U mnie po 10k km jeszcze nadawały się spokojnie do jazdy. Nie wiem, co Ty z tymi kółkami robisz, że po 3,6k km padają.

A co oznacza, że "padają"? Bo ja wymieniam na czuja, jak widzę, że ząbki ostre. Tak naprawdę to nie wiem co ile należy wymieniać te kółeczka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...