Skocz do zawartości

[Hamulec hydrauliczny] Shimano BR-M8120 - cieknie przy tłoczku


il.ek.tro

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
W dniu 13.05.2022 o 19:43, tobo napisał:

Potem używasz dobrze przyłożonej Mocy i się modlisz. 

Mi modlitwy nie pomogły. Mam dwa zaciski z tak zapieczonymi śrubami że kaplica. Bita torxa kiepskiej jakości obrobiłem całkowicie. Wystarałem się o bita dobrej jakości to nie ruszy nawet trochę. Moczone trzy dni w WD40,  nie pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dokumosa napisał:

Wybacz moją ignorancję i lenistwo... czyli przy pierwszym odpowietrzaniu użyłeś bloczków z 2. tłoczkowców? To wyjaśnia wszystko.

No tak, pisałem przecież. Stąd rozumiem dwa pierwsze zaciski - jeden ciekł, drugi nie. Rozebrałem oba - cieknący był wiadomy że pękł, niecieknący też rozebrałem i mały tłoczek był skruszony. Potem kupiłem trzeci żeby wymienić cieknący. Ten odpowietrzałem już z bloczkiem szerokim. A i tak coś strzeiło. Rozebrałem trzeci i tłoczek popękany. Szkoda gadać...

na razie zamówiłem tłoczek ceramiczny z Czajna. Zobacze po przeszczepie - złoże 2 z 3 zacisków i dam na rower. Trzeci będzie rezerwowy albo na sprzedaż na części.

sznib, kiedyś walczyłem z BR-M8100 bo chciałem wymienić na kolorowe tytanowe. I też obrobiłem. Skończyło się  na wierceniu mocującej sruby (odwrotny gwint + wykręcanie zgodnie z kierunkiem). Da się to zrobić bez uszkodzenia zacisku - musi się dać, tylko trzeba mieć do tego porządzne narzędzia (gwintownik itp.).

Ofkoz śruba jest po tym na śmietnik, więc albo warto mieć zapasowe z innego zacisku albo - dla fanów tuningu - tytanowe zamienniki z Aliexpress (zysk na obu zaciskach 10-12 g :). Pamiętać trzeba że jedna śruba jest mocująca (z mniejszym łbem) tylko, druga - przepływowa (z większym łbem): i ta ma oring pod łbem + jest niepełnie drążona w środku.

Dla BM-8120 zamienniki są na AliEx, do BR-M8100 jest na pewno mocująca, czy jest przepływowa  - nie wiem, nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2022 o 12:58, sznib napisał:

Mi modlitwy nie pomogły. Mam dwa zaciski z tak zapieczonymi śrubami że kaplica. Bita torxa kiepskiej jakości obrobiłem całkowicie. Wystarałem się o bita dobrej jakości to nie ruszy nawet trochę. Moczone trzy dni w WD40,  nie pomogło.

a jakby tak nagrzewnicą podgrzać i spróbować okręcać na ciepło, to może klej na gwincie łatwiej  puści?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Hmm, trzeba będzie spróbować.

Ed/ No i pięknie, minutka podgrzewania suszarką i puściło bezproblemowo :). Swoją droga dziwne, ze tak mocno trzymało, jak tam na śrubie zwykły niebieski Loctite jest. Może teraz ktoś będzie miał tipa jak wysunąć tłoczki bez zalewania układu? Próbowałem pompką, ale po zwykłym przyłożeniu końcówki wężyka do dziury za słabe uszczelnienie jest i nie ma wystarczająco wysokiego ciśnienia żeby poruszyć tłoczkami.

Ogólnie to jeden zacisk jest sprawny 100%, ale wizualny stan średni i jeden tłoczek ukruszony lekko. Drugi zacisk wizualnie b.d.b, tłoczki całe, ale się poci, czyli uszczelki padnięte. No i chciałem uszczelki przełożyć z pierwszego do drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ja zrobiłem to jak szajbajk - strzykawka do gniazda odpowietrzania, palcami pozatykałem dziury po śrubach i pchałem płyn tylko nie wodę jak szajbajk tylko izopropanol (potem łatwiej odparowuje i zostawia czyste wnętrze.

Tam gdzie tłoczek był rozszczelniony i powyższa metoda nie działała - niestety musiałem uszkodzony tłok po prostu wytłuc z zacisku - bardzo ostrożnie śrubokręt i młotek, łup łup az pęknie na kilka części i potem wykruszanie. Ostrożnie żeby nie uszkodzić korpusu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...