Eathan Napisano 12 Lipca 2021 Napisano 12 Lipca 2021 Dopadła mnie upierdliwa awaria. Pękł jeden z tłoczków w zacisku BR-M7120. Pęknięcie od wewnętrznej strony. W związku z powyższym mam kilka pytań do bardziej doświadczonych forumowiczów 1. Dlaczego to ustrojstwo pęka? Problem dopadł mnie drugi raz. Za pierwszym poszedł tłoczek w BR-M8000. Teraz padło na BR-M7120. XT miał już swoje najechane i stawiam, że to zmęczenie materiału. Natomiast SLX jest prawie nowych (1800 km przebiegu). Jak można tego uniknąć w przyszłości? 2. Czy konieczne jest płukanie układu? Zanim zorientowałem się, że poszedł tłoczek próbowałem odpowietrzyć hamulec. Przelałem go solidnie sporą porcją oleju (od góry i od dołu). Niestety problem się pogłębił i tłoczka nie dało się cofnąć. Po rozebraniu zacisku i wyjęciu tego feralnego tłoczka okazało się, że jest on pokruszony od spodu. Wewnątrz komory tłoczka było sporo drobinek (małych i dużych) ceramiki. I teraz zastanawiam się czy nie dostały się one do reszty układu. Mam przepłukać nowym olejem klamkę i przewód? PS Wiem, że tłoczków nie da się kupić w Shimano. Nowy zacisk jest w drodze. Cytuj
Gość Napisano 12 Lipca 2021 Napisano 12 Lipca 2021 Przelej układ i to porządnie. Zostanie Ci jakaś drobinka i zaczną się problemy. Ja bym chyba zrobił tak, że płukanie przeprowadziłbym dowolnym olejem mineralnym, a na końcu dopiero całość przelał olejem Shimano. W sumie chodzi tylko o klamkę i przewód, więc powinno pójść łatwo i przyjemnie. Cytuj
cervandes Napisano 12 Lipca 2021 Napisano 12 Lipca 2021 olejem? ja to bym wodą płukał, kupić też oliwkę, rozpołowić i lać ile wlezie wody, powietrza i tak na zmianę. A czemu tak się dzieje... 😲 Koszmar! 7120 nie jest na tyle nowe, że jest na gwarancji? Cytuj
Eathan Napisano 12 Lipca 2021 Autor Napisano 12 Lipca 2021 @cervandes z grudnia. Tyle, że i tak procedura gwarancyjna zajmie sporo czasu a szkoda sezonu. Dlatego zamówiłem nowy zacisk. Co do tego będę się dowiadywać jak to się ma do gwarancji. Cytuj
Gość Napisano 12 Lipca 2021 Napisano 12 Lipca 2021 4 minuty temu, cervandes napisał: olejem? ja to bym wodą płukał, kupić też oliwkę, rozpołowić i lać ile wlezie wody, powietrza i tak na zmianę. A czemu tak się dzieje... 😲 Koszmar! 7120 nie jest na tyle nowe, że jest na gwarancji? Ale co tam rozpoławiąlać, skoro jedzie nowy zacisk? Zostaje tylko klamka i przewód. Cytuj
Eathan Napisano 12 Lipca 2021 Autor Napisano 12 Lipca 2021 Dokładnie. Klamka + przewód. Przeleje to od strony klamki. Wody raczej lać nie będę a sam olej shimano mam w sporej ilości. Kupiłem jak zaczęło brakować. Cytuj
wolek Napisano 12 Lipca 2021 Napisano 12 Lipca 2021 (edytowane) Tak na dobrą sprawę to jeśli przelewane było z góry do dołu to ten syf z uszkodzonego tłoczka raczej do klamki nie dotarł. Całości wodą bym nie przelewał, jak dokładnie wodę wygonisz później? należało by jeszcze przelać izopropanolem po takiej operacji. Edytowane 12 Lipca 2021 przez wolek Cytuj
Eathan Napisano 12 Lipca 2021 Autor Napisano 12 Lipca 2021 @wolek niestety lałem od góry a potem od dołu. Więc jest ryzyko, że te drobiny poszły w górę. Stąd pytanie o płukanie. Cytuj
Gość Napisano 12 Lipca 2021 Napisano 12 Lipca 2021 Ja bym lał olej ale nie Shimano bo szkoda, no chyba że masz naprawdę dużo. Jak nie, to właśnie IPA bo jest obojętne dla tworzywa. Cytuj
Eathan Napisano 13 Lipca 2021 Autor Napisano 13 Lipca 2021 Układ przeczyściłem. Okazało się to dobrą decyzją, bo jednak wyleciało kilka drobinek ceramiki z tłoczka. Teraz czekam na kuriera z nowym zaciskiem. Będzie jutro i jak tylko dostanę zacisk mam zamiar całość poskładać i sprawdzić. Już mnie nosi, drugi dzień bez roweru. Cytuj
bacej84963 Napisano 16 Czerwca Napisano 16 Czerwca Jeśli macie podobne problemy polecam tłoczki stalowe, które nie pękają cena korzystniejsza niż nowego zacisku a jest pewność. Tłoczki Shimano Cytuj
Eathan Napisano 16 Czerwca Autor Napisano 16 Czerwca @bacej84963 a wiesz, że one celowo nie są stalowe? Stoi za tym całkiem konkretny cel i trzeba być samobójcą decydując się na taki zakup. Cytuj
gnomon Napisano 17 Czerwca Napisano 17 Czerwca Mnie zastanawia....jak to możliwe, że te ceramiczne niektórym pękają cyklicznie - mam 7 rowerów na porcelankach, przejechane z 85tys km w sumie na wszystkich - usterek tego typu ZERO. Jedna sztuka posikała się w drodze ze sklepu do domu, nie zaglądałem do środka, nie wiem czy to uszczelka czy inny problem, wymienili mi na nowy i TYLE. Od tamtej pory, tj chyba 2018 rok, wymieniam tylko tarcze i klocki. Mam jedną zasadę, tłoczki cofam na otwartym układzie i sprawdzam czy oba są ruchome. A no i jeszcze druga zasada, zawsze dbam o równe ustawienie zacisku względem tarczy. W jedym rowerze musiałem nieco zmodyfikować zacisk FM, tj podszlifować podstawę zacisku, bo nie dało się ustawić wszytkiego w osi. Cytuj
Eathan Napisano 17 Czerwca Autor Napisano 17 Czerwca @gnomon to proste. Wystarczy, że przy resecie tłoczków wciśniesz je lekko pod kątem i to wystarczy. Potem naciskasz klamkę i po sprawie Cytuj
gnomon Napisano 18 Czerwca Napisano 18 Czerwca No ale jak pod kątem? Ten zacisk jest z tłoczkiem chyba dość ciasno spasowany, nie da sie tłoczka wsadzic krzywo, a jesli on już tam jest, to jest ustawiony raczej prawidłowo. Rozumiem, że można naciskać punktowo na krawędzi czymś twardym i pęknie...ale krzywo wepchnąć ? Cytuj
Eathan Napisano 18 Czerwca Autor Napisano 18 Czerwca @gnomon nie napisałem zbyt precyzyjnie. Można przy resecie pchać na krawędzi i tłoczek ukruszyć. Cytuj
gnomon Napisano 18 Czerwca Napisano 18 Czerwca (edytowane) mi się wydaje, że te zaciski nie sa w stanie przetrwać np luzu na kołach, to może bardzo wpływać na trwałość, jak pojawiają sie jakieś uderzenia gdy tłoczki są dociśnięte. Ale nie wiem ilu ludzi jest w stanie nie wyłapać luzu....pewnie troche jest...jak i niedokręcony zacisk. Sam naprawiałem rower znajomemu, któremu jedna śruba, górna wykręciła sie o 3-4 zwoje, w efekcie czego zacisk PM stracił jedno mocowanie, urwało jedno ucho, ale gość zorientował się dopiero jak wszystko zaczęło dzwonić. Wiec nic mnie nie zdziwi. Ale ten zacis to jak raz bylo jakieś MT200 czy cos podobnego. Pewnie też dojeżdżanie klocków do samego końca końca może rozwalać takie tłoczki, bo im bardziej jest tłok wysunięty, tym większe siły działają na jego koniec, który dalej siedzi w zacisku, a siła obrotowa koła ciągnie klocek pewnie razem z tłoczkiem. Edytowane 18 Czerwca przez gnomon Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.