Skocz do zawartości

[zacisk] pękające tłoczki w zaciskach Shimano


Eathan

Rekomendowane odpowiedzi

Dopadła mnie upierdliwa awaria. Pękł jeden z tłoczków w zacisku BR-M7120. Pęknięcie od wewnętrznej strony. W związku z powyższym mam kilka pytań do bardziej doświadczonych forumowiczów ;) 

1. Dlaczego to ustrojstwo pęka?

Problem dopadł mnie drugi raz. Za pierwszym poszedł tłoczek w BR-M8000. Teraz padło na BR-M7120. XT miał już swoje najechane i stawiam, że to zmęczenie materiału. Natomiast SLX jest prawie nowych (1800 km przebiegu). Jak można tego uniknąć w przyszłości? 

2. Czy konieczne jest płukanie układu?

Zanim zorientowałem się, że poszedł tłoczek próbowałem odpowietrzyć hamulec. Przelałem go solidnie sporą porcją oleju (od góry i od dołu). Niestety problem się pogłębił i tłoczka nie dało się cofnąć. Po rozebraniu zacisku i wyjęciu tego feralnego tłoczka okazało się, że jest on pokruszony od spodu. Wewnątrz komory tłoczka było sporo drobinek (małych i dużych) ceramiki. I teraz zastanawiam się czy nie dostały się one do reszty układu. Mam przepłukać nowym olejem klamkę i przewód? 

PS
Wiem, że tłoczków nie da się kupić w Shimano. Nowy zacisk jest w drodze. 

 

IMG_20210711_181235.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelej układ i to porządnie. Zostanie Ci jakaś drobinka i zaczną się problemy.

Ja bym chyba zrobił tak, że płukanie przeprowadziłbym dowolnym olejem mineralnym, a na końcu dopiero całość przelał olejem Shimano.

W sumie chodzi tylko o klamkę i przewód, więc powinno pójść łatwo i przyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, cervandes napisał:

olejem? ja to bym wodą płukał, kupić też oliwkę, rozpołowić i lać ile wlezie wody, powietrza i tak na zmianę.

A czemu tak się dzieje... 😲 Koszmar! 7120 nie jest na tyle nowe, że jest na gwarancji?

Ale co tam rozpoławiąlać, skoro jedzie nowy zacisk? Zostaje tylko klamka i przewód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na dobrą sprawę to jeśli przelewane było z góry do dołu to ten syf z uszkodzonego tłoczka raczej do klamki nie dotarł. Całości wodą bym nie przelewał, jak dokładnie wodę wygonisz później? należało by jeszcze przelać izopropanolem po takiej operacji.

Edytowane przez wolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ przeczyściłem. Okazało się to dobrą decyzją, bo jednak wyleciało kilka drobinek ceramiki z tłoczka. Teraz czekam na kuriera z nowym zaciskiem. Będzie jutro i jak tylko dostanę zacisk mam zamiar całość poskładać i sprawdzić. Już mnie nosi, drugi dzień bez roweru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...