Skocz do zawartości

[2500-4000] Pierwsza szosa/gravel


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, proszę o pomoc w wyborze pierwszej szosy.

Do tej pory jeździłem na tanim trekkingu, chciałbym pojeździć szybciej głównie po różnej jakości asfaltach i czasem ubitych drogach szutrowych. Dlatego wydaje mi się, że najlepszy byłby gravel ale w tym budżecie raczej nie ma szans, więc może jakiś model szosy, który pozwala na założenie opony większej niż 25mm? Fajnie by było, gdyby miał osprzęt z grupy tiagra lub wyżej o ile to realne.

Na OLX ofert masa ale często 10 letnich rowerów z nową owijką lub całkowicie błędnym opisem. Czuje się mocno zagubiony przeglądając kolejne.

Mam 180cm wzrostu.

 

Zwróciłem uwagę na coś takiego, nie nadaje się pewnie na szuter ale ogólnie chyba fajny rower i dopasowany do wzrostu:

https://www.olx.pl/d/oferta/btwin-ultra-900-af-specialized-token-ninja-CID767-IDKfRxm.html#16d254be6a;promoted

 

Uprzejmie proszę o opinie, porady, propozycje.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby jeździć w miarę bezpiecznie poza asfaltem potrzebujesz opon co najmniej 32c

W związku z zamontowaniem takiej opony sporo stracisz w temacie szybkości na asfalcie

Żeby zamontować 32+ potrzebujesz hamulców tarczowych bo nawet jeśli rama roweru przyjmie taką oponę to nie zmieści się ona w szczęki hamulca

Btwin z linku spoko ale 28 to max a i tak pewnie nie każdy model opony wejdzie (bo niektóre 28c potrafią się rozpompować do ponad 30) 

Jeśli chcesz "szosę z możliwością zamontowania szerszych opon" to giant contend, cube attain, trek domane, oczywiście w wersji na tarczach. Możesz też poszukać tribana rc520 ale będzie ważył jakiś kilogram wieciej niż ww. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_ Nie pocieszyłeś mnie, bo za wiele ich nie ma. Dziękuję za pomoc. Będę wiedział czego szukać i na co zwracać uwagę albo z czego zrezygnować jeśli nie znajdę. 

Chciałbym zapytać jeszcze o rozmiar. Czy przy 180cm wzrostu w wyżej wymienionych modelach rozmiar 56 będzie dobry?

https://www.olx.pl/d/oferta/rower-szosowy-cube-attain-disc-roz-56-CID767-IDK85Dd.html#2c78c4e2c4

https://www.olx.pl/d/oferta/rower-szosowy-giant-contend-sl-105-CID767-IDKd4qB.html/?isPreviewActive=0&sliderIndex=3

 

Znalazłem takie 2. Ten Giant bardzo ładny wizualnie.

Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chciałbym zapytać jeszcze o rozmiar. Czy przy 180cm wzrostu w wyżej wymienionych modelach rozmiar 56 będzie dobry?

To jest szeroki temat, producent może sobie jako "56" oznaczyć co tylko chce. Generalnie do obydwu tych rowerów przy tej geometrii powinieneś się dostosować, ewentualnie wymienisz sobie mostek na 10 mm krótszy)

Jeśli chodzi o rowery to kwestii wyglądu nie komentuję, zależy od gustu. Technicznie cube jest lepszy, ma pełną hydraulikę (a giant ich autorski patent na pożenienie mechanicznych klamkomanetek, które są o wiele tańsze w zakupie z hydraulicznymi zaciskami - chodzi o ten "dziwny" element na mostku, swoją drogą jeśli będziesz musiał wymienić mostek na krótszy to potrzebujesz kompatybilnego z tym systemem co wcale nie jest łatwe do kupienia), korbę z grupy 105 (lżejsza niż ta w giant) i moim zdaniem lepsze koła (nie to, że mavici są jakieś wybitne ale lżejsze i sprawiają mniej problemów niż te gianta - dość powszechne pęknięcia obręczy przy nyplach). Geometria w contend minimalnie bardziej wyluzowana, do skorygowania podkładkami. Generalnie miałem identycznego cube'a, dokładnie ten model co w ogłoszeniu, ustawiony na 185 wzrostu i 86 przekroku wyglądał jak na zdjeciu, mostek wymieniony na 110 mm (10 mm dłuższy niż fabryka), zerwane naklejki z obręczy, pomarańczowe pancerze i owijka wymienione na czarne, o wiele mniej "odpustowo". Max opona w cube to jakieś w miarę gładkie 35c, w giant może wejdzie 30

 

DSC_6149_Easy-Resize.com.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to brud ale trochę się dziwię, że handlarz tego nie ogarnął. Korba jest w bardzo dobrym stanie, kaseta też nie tragiczna

Kiedyś w rowerze osoby, "która bardzo o niego dbała" wydłubywałem syf spomiędzy koronek kasety śrubokrętem i wspomagalem się młotkiem xd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jeździłem wcześniej na starej poniemieckiej przełajówce i zamarzył mi się nowy gravel. W 2019 kupiłem Fuji Jari 2.3 z mieszanym osprzętem: klamlomanetki Sora i przednia przerzutka Sora, tylna Alivio. Działa to bez zarzutu. Nie brałbym tego czynnika jako dominujący przy wyborze roweru. Polecam Ci też ten film: 

Polecam też sam rower, w wersji 2.5 jest w Twoim budżecie. Hamulce mam te same, dają radę i pewność prowadzenia. 
 

Mam 182 cm i wersję 56 cm, pasuje idealnie. 
 

https://rower.com.pl/fuji-jari-2-5-2081201

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_ może faktycznie nie jest tak źle 😁 spróbuję go obejrzeć na żywo.

@RowerowyMaciejdziękuję za poradę. Film obejrzałem przed chwilą, sam kanał już znam i lubię. Słusznie zwracasz uwagę, że za bardzo się spinam o grupę osprzętu. Ten rower fajny i jakbym miał inne warunki to pewnie bym go kupił. Jest cięższy o dobre 3kg - ścigał się nie będę ale będę go targał po wąskich schodach w bloku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Film obejrzałem przed chwilą, sam kanał już znam i lubię.

Mamy tylko nadzieję, że do chaty mu się nie dorzucałeś😁

 

Nie trzeba się ścigać, żeby 3 kg robiło różnicę, to jest przepaść. Jedyna "zaleta" tego fuji to stalowa rama jeśli ktoś ma taki fetysz. Celowo piszę "fetysz" bo technologicznie to nic ciekawego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załamania nerwowego ciąg dalszy. Ten Cube od dawna nieaktualny, choć wisi dalej.

Znalazłem Trek Domane https://allegro.pl/oferta/rower-szosowy-trek-domane-alr-5-10846818574 ale wydaje mi się, że to jest dużo większy rozmiar, niż deklarowane 56. Długość główki wskazywałaby na coś w okolicach rozmiaru 60.

Używanego tribana rc520 tez nie mogę trafić, a sprawdzam oferty kilka razy dziennie. Co za los. Może jestem skazany na trekkinga :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_

Zawsze studiuję autocentrum, jak interesuje mnie jakieś auto :) I czytam głównie opinie niezadowolonych :)

@tonysopr4no

Kellys Soot 30 - widziałem go w zeszłym tygodniu w dwóch sklepach rowerowych w niewielkich miastach. Wciąż aktualna moja teza, że warto objechać takie sklepy.

Standardowo ma oponę na zupełnie nieszosowym klocku ale sobie zmienisz. Napęd Claris więc dość szosowy, może dolna półka ale jest IMHO - przyzwoity. Za to masz suport na zewnętrznych łożyskach i sztywne ośki. Moim zdaniem zacny rower na dziurawy asfalt i szutry.

Z minusów - brak mocowań na bagażniki ale jeśli nie będziesz woził tobołów, to żaden minus. Poza tym są bagażniki obejmowe na rurki, np. Topeaka, więc problem da się obejść.

Cena to jakieś 4200 czy 4300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RowerowyMaciej

Jest wiele rowerów w jednym miejscu to fakt. Ale potem... i tak kończy się na ręcznym przeszukiwaniu pojedynczych sklepów - np. poszukałem Marina Gestalta X10 (i wyskoczyła mi lista sklepów, którą znam na pamięć ze strony Marina) albo... prowadzi donikąd - np. Breezer Radar - nie wyświetla nawet listy sklepów..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, RowerowyMaciej napisał:

Nie. Natomiast przy niewielkiej ilości modeli w zakładanym budżecie myślę, że przejrzenie katalogu może mieć sens. 

Miałoby sens kiedy rower jaki sobie wymyślisz byłby dostępny od ręki. A na dzień dzisiejszy przeglądanie takich katalogów to można uznać za rozrywkę

47 minut temu, spidelli napisał:

Zawsze studiuję autocentrum, jak interesuje mnie jakieś auto :) I czytam głównie opinie niezadowolonych

Zadowoleni zwykle opinii nie piszą😁 W sumie sam bym coś naskrobał o obecnej generacji insignii, sporo nowych ludzi dzięki niej poznałem, laweciarzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_Dzięki za podpowiedź, dodam oferty na facebook.

@RowerowyMaciej Szukanie na ślepo doprowadzi mnie do depresji, za dużo różnych geometrii, problem ze znalezieniem informacji o właściwym rozmiarze i sklepu w którym jest dostępny. Byłem w decathlonie, żeby zobaczyć i porównać rozmiary Tribana, na wystawie są same rowery z koszykami..

@spidelliSzczerze mówiąc trochę przeszkadza mi oldschoolowe malowanie tego modelu ale dzięki, uwzględnie go w poszukiwaniach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Być może nie pozostanie nic innego jak cierpliwe czekanie na wymarzony model. 
 

Natomiast w kwestii wyboru może pomoże Ci to narzędzie: https://99spokes.com/compare?bikes=trek-domane-alr-5-disc-2018,triban-rc-520-gravel-riding-bike-2020

Mozesz nawet ręcznie dodać rower do porównania. Zwróć uwagę na rocznik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że sezon leci, sytuacja na rynku niezbyt się poprawia to zdecydowałem się na używkę Tribana RC 520 grvl, niestety nie ten najnowszy model. Pojeżdżę na tym, a jak już bez ciśnienia trafię na coś lepszego to najwyżej go sprzedam :) Pochwale się jak przyjdzie, do środy powinien już być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...