Skocz do zawartości

[klamka hamulcowa] "Miękka" klamka po zmianie ustawienia okładzin


mateuszsokolowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ostatnio podczas jazdy usłyszałem, że klocki obcierają o tarczę. Wykonałem czynności pokazane na filmie poniżej, co prawda klocki ocierają już mniej ale za to klamka hamulca stała się "miękka", wcześniej wystarczyło lekko nacisnąć i rower stawał w miejscu, a teraz trzeba wcisnąć prawie do chwytu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy samej zmianie pozycji zacisku nie ale jeżeli rower leżał lub był postawiony kołami do góry i naciskałeś klamkę, to jak najbardziej mógł.

Miałem kiedyś tak, że przy zużytych klockach, przy pochyleniu się na zewnątrz od danego hamulca, klamka zaczynała się zapadać, przy pochyleniu w przeciwną po kilku naciśnięciach sytuacja wracała do normy.
Pewnie było trochę za mało płynu i przy przechyleniu spływał w nieodpowiednią stronę zbiornika w klamce, tak że tłok pompował powietrze, a nie płyn.

Jeżeli tak wyglądała sytuacja, to spróbuj w normalnej pozycji roweru, trochę przechylonego tak, żeby płyn lepiej spływał w stronę przewodu problematycznej klamki, nacisnąć kilka razy i zobaczyć czy twardnieje.
Jeżeli nie pomoże lub podczas jazdy będzie się zapadać, to bez porządnego serwisu się nie obejdzie.

Można jeszcze sprawdzić czy klocki już nie zjechane. Jeżeli nadają się do wymiany, to rozepchnięcie klocków doda płynu do zbiornika. Przy okazji bombel powietrza też powinien wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, zekker napisał:

Pewnie było trochę za mało płynu i przy przechyleniu spływał w nieodpowiednią stronę zbiornika w klamce, tak że tłok pompował powietrze, a nie płyn.

@Q_u Kolega ma racje. Ale po odwróceniu roweru i podpompowaniu klamką powinno wrócić jak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie specjalnie. Wypowiadali się tu na forum ludzie ze sporą ilością lat na rowerze, że nie zauważali problemów z zapowietrzaniem układu po odwróceniu roweru. Ja też tego nie zauważyłem. Zresztą jak można zapowietrzyć zamknięty układ poprzez jego odwrócenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw rower z nie idealnie odpowietrzonym hamulcem na 10-15min i po odwróceniu wciśnij klamkę, z początku będzie ona miękka ale wystarczy ją kilka razy podpompować i wszystko wraca do normy. Nie zapowietrzasz tym hamulca tylko sprawiasz że powietrze trafia do wyższego punktu w układzie i tłoczysz najpierw skumolowane w jednym miejscu bąbelki powietrza. Dlatego też tak ważne przy odpowietrzaniu jest ustawienie klamek poziomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie. Zawsze się mi tak robi w Shimano przy zużytych klockach czyli niskim poziomie płynu w zbiorniczku. 

Przy ustawieniu do góry kołami ale także przy przewożeniu na leżąco w bagażniku.

Na szczęście po czasie się samo odpowietrza ale po prostu trzeba dolać płynu. 

8 minut temu, Q_u napisał:

bo jak?

Grawitacja się kłania. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulec był odpowietrzany 2 tygodnie temu bo wymienianie były klocki i tarcza. Rzeczywiście podczas regulacji rower był kołami do góry żebym miał łatwiejszy dostęp do zacisku. Dzisiaj rano klamka sama wróciła do poprzedniej twardości (trochę gorzej niż po odpowietrzaniu, ale na pewno lepiej niż wczoraj), nie musiałem jej wciskać kilkanaście razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Przecież jak każdy taki układ - czy to hamulcowy w aucie czy sterowniczy na jachcie to typowy układ otwarty. Zamyka się dopiero podczas hamowania. 

Odległość od zbiorniczka do cylindra w rowerze jest mala więc podczas przechyłu płyn po prostu się wylewa z cylindra i włazi tam powietrze :(

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Q_u napisał:

Rozumiem. Grawitacja w zamknięty układ wtłacza powietrze. Wszystko jasne, Dzięki.

To nie jest układ zamknięty.
Jeżeli klocki się zużywają i tłoczki coraz bardziej wysuwają, to płynu w zbiorniczku klamki ubywa. Coś ten ubytek musi zastąpić, bo inaczej tłoczki by się mocniej nie wysuwały (wytworzyłoby się podciśnienie w zbiorniczku, które by cofało płyn do klamki). Z braku innej możliwości tą przestrzeń wypełni powietrze.

Miałem taki przypadek, że nie trzeba było odwracać, wystarczyło przechylić rower i klamka się zapadała. Przechył w przeciwną i robiła się twarda.
Musiało być trochę za mało płynu przy zużytych klockach. Po ich wymianie chodziło ok.

Z dolewaniem bym też nie przesadzał, zwłaszcza przy zużytych klockach. Będzie problem z rozepchnięciem klocków, gdzieś ten płyn wycieknie, a w najgorszym przypadku uszkodzi się membrana w klamce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze wchodzi do układu żeby zrekompensować zużyte klocki :blink: Układ otwarty lub zamkniety nie oznacza, że zaciąga powietrze lub nie :no: Co wy wypisujecie.

Hamulec musi być szczelny bez żadnego powietrza - podstawy mechaniki. Jeśli jest idealnie odpowietrzony, wtedy nie ma znaczenia w jakiej pozycji jest używany - będzie działał tak samo. Jednak... ponieważ trudno jest go idealnie odpowietrzyć, to jest tak zaprojektowany żeby ewentualne powietrze zbierało się na na górze zbiorniczka wyrównawczego i nie przeszkadzało w użytkowaniu póki rower jest w naturalnej pozycji. 

 

 

Edytowane przez fw66
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...