Skocz do zawartości

[Rama torowa] dobór komponentów


J67

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kupiłem ramę torową, bezmarkową, aluminiową. Widły - również, ze stalową rurą sterową gwintowaną na 1".

Mam kilka problemów ze złożeniem roweru na niej:

1. Haki, jak na foto. Szczelina 13,9 mm. Otwory (gwintowane) wskazują, że należy przekręcić jakąś redukcję. Czy coś takiego można kupić, a jeśli tak, to jak się nazywa?

2. Średnica osadzenia dolnego stożka sterów to 27,2 mm. Czy takie są dostępne, a jeśli nie, to jak dopasować?

3. Pasuje sztyca 27,2 mm. Najchętniej włożył bym klasyczną, z przykręcanym jarzmem. Czy taką można gdzieś kupić, a jeśli nie, to czy są dostępne tuleje redukcyjne np. na 25,4 mm?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

IMG_20210307_000416_compress56.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po kolei:

Ad1. Tak brakuje w tej ramie haków/ stalowych insertów - takich jak na zdjęciu. Napisz np. do locabikes to Ci pomogą/sprzedadzą. 

1518-fixie_black_2.jpg

Ad2. W sumie... biorąc pod uwagę gwintowany widelec to najprawdopodobniej masz do kupienia klasyczne stery jednocalowe.

Ad3. Za jakie grzechy chcesz do tego sztycę z osobnym jarzmem i jeszcze z redukcjami? 27,2 to standard standardów wśród sztyc, najłatwiej dostępna średnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

Ad. 1. To już duży postęp. Spróbuję w poniedziałek. Na stronie jest tylko adres fizyczny i telefon.

Ad. 2. Zgadza się. Stery skręcane 1". Ale one mają stożek 26,8 lub 27,0 mm. Ten większy pewnie da się dotrzeć i wejdzie, ale myślałem, że da się podebrać gotowca.

Ad.3. Na dotychczasowej ramie muszę mieć sztycę z jarzmem, bo to jedyny sposób na uzyskanie ofsetu do przodu. Jak będzie na tej - nie wiem. Żeby się dowiedzieć - muszę go złożyć :)

4. Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała: będę potrzebował hamulca z dłuższymi ramionami (ok. 57 mm). Coś jak na foto. Tylko, że takie hamulce mają oś 30 mm, a do tych wideł trzeba 35. Wiercić, czy szukać czegoś zupełnie retro (na nakrętki)? Jakiś inne opcje?

IMG_20210307_110816_compress74.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 myślę że znalezienie tych haków ot tak na allegro to jest mało realna sprawa, ale właśnie u któregoś z producentów zestawów pod ostre to żaden problem. Nie ten to inny -  znajdziesz.

Ad. 2 27mm to standard, dolną miskę musisz wprasować/nabić na poszerzenie widelca przy koronie, ona ma tę dziesiątą mm więcej specjalnie, tak na "luźno" to one do siebie nie pasują. Przed nabiciem - widelec do lodówki, bieżnia do gorącej wody i łatwiej wejdzie.

Ad. 3 Opisz, jak możesz to ze zdjęciem o co chodzi, bo mnie zaciekawiłeś z tym offsetem do przodu... to jakaś kombinacja w typie tt czy co?

Ad. 4 widzę tylko czarny prostokąt A nie fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Raczej tak :(. Znalazłem maila do Hultaja. Jeszcze dziś napiszę.

Ad. 2. Niezły patent z lodówką i wrzątkiem :). Spróbuję.

Ad.3. Jeżdżę na PRL-owskiej ramie szosowej, która ma archaiczne kąty i trzeba było sobie jakoś poradzić :). Foto. Nowa ma inne, ale trudno mi powiedzieć, czy będzie potrzebna sztyca z ofsetem, czy bez. Wstępnie - gdzieś na granicy.

Ad. 4. Edytowałem. Zdjęcie weszło.

IMG_20210307_134355_compress23.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że rama na foto nie jest za duża :). Rozmiar 52 przy wzroście 174. Długość rurek, podsiodłówka i pozioma - po 53 cm. Ale to nie jest najważniejsze. Archaiczne kąty sprawiają, że zasięg (reach) to zaledwie 38 cm, co wymagało przesunięcia siodła ekstremalnie do przodu i długiego mostka. Nowa ma rozmiar 53, długość rurek: podsiodłówka - 53, pozioma - 51, ale zasięg (wg opisu sprzedawcy) - 45 cm.

Rozważałem zakup ramy stalowej, ale ta - w rozmiarze 50 miała reach 48 cm, a to nie jest rower do ścigania, tylko komunikacyjno-rekreacyjno-turystyczny :)

@SKOM25: Próbowałeś? Ja - tak. Nos siodełka szybuje w kosmos :), a ja ustawiam kilka stopni w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka sztyca. W PRO PLT czy LT zrobisz to bez problemu.

Tak czy inaczej, coś mi tu nie pasuje tak jak koledzy zauważyli. Reach 380 mm przy rurze 53 to aż, a nie zaledwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michau Nowa rama wg wstępnych pomiarów ma reach 42 cm. Okaże się, jak stanie na kołach.

@skom25 Nie bardzo ogarniam o co chodzi. Próbowałem na jakiejś starej i się nie dało. Wg wstępnych pomiarów - na nowej ramie: sztyca bez ofsetu (na 2 śruby) i siodło maksymalnie do tyłu, lub z ofsetem i max. do przodu.

Mierzyłem metrówką i pionem. Mogłem się pomylić o pół cm.

Zdjęcia? Proszę.

IMG_20210307_170847_compress26.jpg

IMG_20210307_170926_compress74.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko żeby to zmierzyć to rower musi stać na kołach...

Screenshot_20210307-184332_Gallery.jpg

Inaczej nie jesteś w stanie wyprowadzić równolegle i prostopadle do podłoża tych odcinków. Wyżej w tabeli Merckx'a masz dane które pokazują że Twoje pomiary są obarczone pomyłką wynikającą z tego że nie masz jak pomierzyć tego bez kół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Przecież musi być zachowany kąt względem ziemi.

Ogólnie nadal nie bardzo rozumiem.o co chodzi z tą sztycą. Jeżeli rozmiar niby pasuje, to takie kombinacje nie powinny mieć miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Dlatego nie jestem pewien jak będzie wyglądał rower na nowej ramie. Ale geometria będzie na pewno bardziej agresywna niż Rometa. Rower na rysunku ma geometrię nieco zbliżoną do Rometa, ale jeszcze bardziej rekreacyjną. Głowka ramy w rozmiarze S ma 15 cm, Romet ma 10,5.

Rower z rysunku przy sztycy z ofsetem ma - tak na oko - dziób siodełka 5-7 cm za osią suportu. Romet miał by podobnie. Ale mnie taka pozycja nie pasuje. Z tego, co widzę, rowery torowe nie starsze niż 100 lat :) mają podsiodłówkę bardziej pionową i krótszą rurę poziomą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...