Skocz do zawartości

[rower] BH Expert 4.0 vs Merida BN 300 lite


HerrMann

Rekomendowane odpowiedzi

Zadałem to pytanie w wątku o rowerach do 5000zł, jednak mam nadzieję, że pytanie jako osobny post spotka się z większym odzewem.

W tym szalonym dla branży rowerowej roku chcę wymienić rower terenowy (górski, który gór nigdy nie zobaczy), do użytkowania rekreacyjnego przez kolarza-amatora z mocnym kopytem ;)

Ostateczny wybór odbywa się między poniższymi modelami:

https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/2319-3122/bignine-300-lite

https://www.bhbikes.com/en_GB/bikes/mountainbike/sport/expert-4-0?c=ng6

 

Jak sądzicie, który z nich będzie lepszym wyborem?  Zaznaczam, że upgrade części po zakupie nie jest przewidziany. To, co mają obydwa rowery to i tak aż nadto.

W Meridzie kusi mnie bardziej znana i zadomowiona u nas firma oraz to, że zakupu mogę dokonać w dobrym sklepie, porządnie wyregulowany przez ich serwis. Zasady dożywotniej gwarancji na ramę (coroczny przegląd w mocno oddalonym ode mnie serwisie) raczej wykluczają jej zbyt długie u mnie utrzymanie;) .

Firmy BH nie znam w ogóle. Nigdy nie widziałem żadnej maszyny tego producenta. Kusi dożywotnia gwarancja na ramę, która jednocześnie budzi moje wątpliwości. Bo jak ich nie mieć, jeśli główny dystrybutor twierdzi, że przeglądy mam sobie robić gdzie mi się podoba, byle rower "nadawał się do jazdy", a jednocześnie nie jest w stanie podać mi modeli użytych piast i szerokości obręczy?

TAK WIĘC DOŻYWOTNIĄ GWARANCJĘ NA RAMĘ POMIJAMY ;)

Z góry dziękuję za podpowiedzi. Pozdrawiam!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem i byłem przekonany, że jest wpisany 2021 😀.

https://www.centrumrowerowe.pl/rower-bh-expert-4-0-pd22776/?v_Id=143637 tylko czy faktycznie mają?

Faktycznie dane na na temat BH marne, bo nawet nie ma wpisanej ilości zębów przedniej tarczy. Ja bym poszedł w kierunku Meridy - napęd 2x, taper, piasty boost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, KrissDeValnor napisał:

Sądząc po podanym czasie dostępności, to BH odpada...

Nie patrz na to. Wiem skąd go wziąć ;)

28 minut temu, chudzinki napisał:

Faktycznie dane na na temat BH marne, bo nawet nie ma wpisanej ilości zębów przedniej tarczy. Ja bym poszedł w kierunku Meridy - napęd 2x, taper, piasty boost.

BH ma korbę 32T, taper też ma, tylna piasta sztywna boost MT410-B, przednia TX505, zewnętrzna szerokość obręczy 25mm. Oto wynik moich poszukiwań tajnych danych producenta.

Edytowane przez HerrMann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierę można zawsze potraktować brzeszczotem...

Ale jak sam widzisz wybór łatwy nie jest. Dodam, że jeśli chodzi o BH, to mam dostęp do "najwolniejszej" - stalowo-szarej wersji kolorystycznej. ;)

Ciekaw jestem też jaki standard montażu reprezentuje sobą BH. Czy wystarczy podpiąć koło, pedały, ustawić kierownicę i siodło i już można śmigać, czy trzeba będzie też regulować koła... Ot - zagadka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie wiem jak Shimano, ale Sram Eagle jest trwałym napędem. W opcji 10-52 i korbą 34T bez problemu można lecieć 40 km/h i więcej.

Jednak trzeba wziąć poprawkę, że stała jazda na małych zębatkach spowoduje ich szybsze zużycie. Dlatego przy 1x11/12 ważny jest dobór zębatki korby, tak by częściej korzystać z większych koronek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeżeli masz ciężką nogę, to na początku ustal jaka jest maksymalna wielkość zębatki korby możliwej do zamontowania.

PS
Karbonowy BH Ultimate RC 7.7 ma nieco nietypową geometrię - bardzo krótki tylny trójkąt, i dość kompaktowe wymiary, co np. mogłoby mi pasować, bo przypomina mi obecnego 27.5" pod tym względem ( rozmiar M ), a koła większe 😎
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć, wypowiem się na temat BH Expert 4.0 bo takowy posiadam.  Jakość oceniam bardzo bardzo dobrze. W tej cenie zastanawialem się nad Giant Talonem 0 i whellerem protonem. Giant wypadł z tej 3ki najgorzej.

Rower po założeniu przedniego koła,  skręceniu kierownicy gotowy do jazdy. Koła proste - igła .  Jedyne co to łańcuch klejący trzeba go wyczyścić przed jazdą.

Co do wątpliwości nt. specyfikacji to powierdzam to co napisał HerrMann

(korba 32T,taper tylna piasta sztywna boost MT410-B,  NIESTETY przednia to TX505 (9mm).

Zdjecia w pełnej rozdziałce: https://ibb.co/cKq3w6p

large.1mini.jpg.59f207bc1f4ad097f02132b2997175df.jpglarge.2mini.jpg.bd4128267b50e66df1293213c9ebe297.jpg

Edytowane przez paaw2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za recenzję. Może komuś się przyda. Ja wybrałem rower z piekła rodem, czyli czarną jak noc Meridę BIG9 300 lite. Co zadecydowało? Po pierwsze od dawna mi się podobała. Po drugie zestawienie elementów jest w niej bardziej pod moje potrzeby. Po trzecie kupiłem ją w sklepie, którego standardy mocno prześcigają  zwykłe podejście do sprawy sprzedaży roweru. Rower przygotowany i zapakowany wręcz obłędnie. Pierwsza przejażdżka mnie styrała. Przesiadka z Talona 29 o geometrii rekreacyjnej na wyścigową Meridę była bolesna dla rąk, nóg i zadka. Po trzeciej przejażdżce już nie chcę wracać do Talona. W Meridzie czuję się bardziej W rowerze, niż NA rowerze. Duże pochylenie tułowia jest zbawienne dla pleców. Do tego przednie koło jest porządnie dociążone i nie myszkuje. Rower wręcz prowokuje do zachowań ryzykownych. Tam, gdzie Talon chciał mnie zrzucić i pognębić, Merida przejeżdża jak po szynach. Jedyną rzeczą, nad której wymianą się zastanawiam to mostek. Fabryczne 100mm zmniejsza reaktywność roweru. 80, a może nawet 60mm prawdopodobnie będzie lepsze. Tak na marginesie... @paaw2  - jak czyściłeś łańcuch? Gruntownie, czy tylko pobieżnie? Mój też się lepi, a jestem przyzwyczajony do suchych-woskowanych, a nie smarowanych łańcuchów.

Tak, jeszcze nie zdemontowałem odblasków. 🤣

marysia.jpg

Edytowane przez HerrMann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...