Skocz do zawartości

[Łańcuch] Zmiana na inny/zamiennik.


MajinRonin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam założony łańcuch SHIMANO 105 CN-5701 który obsługuje do 10 rzędowej kasety, 116 ogniw, wąski system HG-X, CN-5600 do trzyrzędowych mechanizmów korbowych. Wyposażenie to 3x7 i nie planuję zmian w napędzie. 

Czy mogę szukać spokojnie pod 7-8-9?

Jest jakaś strona/aplikacja do dobierania łańcuchów lub ich zamienników? A jeśli nie, to co mogę założyć ewentualnie zamiast tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli masz napęd 7 rzędowy to spokój IE możesz zastosować łańcuch 7 lub 8 rzędowy. Nie widzę sensu stosowania łańcucha 10s w takim napędzie.

Łańcuch dobiera się pod kątem ilości przełożeń, więc spokojnie coś typu KMC X8 możesz brać w ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego nie wiem czy ten zwykły łańcuch nie będzie za szeroki. Luzu między łańcuchem a zębatką jest tyle co nic a u mnie łańcuch w MTB ma 7mm szerokości. Ten by nie wszedł.

Jakie w tym wypadku zamienniki warto brać pod uwagę? Co pod 10-kę? Na co zwracać przede wszystkim uwagę przy doborze łańcucha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz się nie zgadzać... i mieć sporo racji - kupisz spokojnie różne długości łańcuchów, ale ani one nie są dowolne... ani nie są przewidziane "na gotowo" do montażu, do przeróżnych ram, czy konfiguracji napędów. Sprowadza się to do tego że najczęściej w jednym wywalasz 2 ogniwa a w innym 6 - tak - w założeniu masz je sobie wszystkie skrócić... Oczywiście kupisz jak wcelujesz łańcuch którego nie musisz skrócić... do jakiejś gigantycznej ramy z napędem o dużej pojemności najkrótszy łańcuch... Ale zasada jest prosta - w zamyśle kupujesz łańcuch z zapasem i "tniesz z metra"

A stosowanie łańcucha 10x z korbą 7... - gratuluje. Duuuuuuużo masz szczęścia jeśli Ci go nie kleszczy na korbie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korby 7-ki jeszcze nie widziałem :icon_confused:

Kaseta jest 7-ka.. Albo 8-ka - brak licznika i nie pamiętam a 2x jechałem tylko.

Za to korba jest 3-ka i może dlatego nie doszło do wpadnięcia pomiędzy zębatki.

Co do długości łańcucha to pewnie zwyczajnie się nie zrozumieliśmy. Długości łańcuchów, jeśli będziemy mówili tylko o nowych, to ma ona zawsze stałe wartości zależne tylko i wyłącznie ilością ogniw. Z tego co mi wiadomo to we wszystkich nowych łańcuchach rowerowych odległość między środkami zewnętrznych sworzni dwu kolejnych ogniw wynosi 1 cal.

Mniejsza o szczegóły.

Problemu z biegami nie było więc zapytam jeszcze raz: 

Jakie zamienniki dla obecnie założonego łańcucha proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba 7(8)-ka... Nie chodzi o ilość blatów... tylko pod jakie jest przeznaczona łańcuchy. Szerokości łańcuchów 7(8)-9-10-itd są różne i w związku z tym zębatki korby tzn. Ich wyprofilowanie, grubość też jest różna...

W sumie to nie napisałeś jaka to korba.

Ale jeżeli to korba którą ktoś przewidział do łańcucha 7 i 8 (te łańcuchy mają tą samą szerokość) a pewnie tak jest, to powinieneś brać łańcuch maksymalnie 9-cio rzędowy - niewiele tylko węższy. Jeżeli nie kleszczył Ci do tej pory na korbie łańcuch 10s to miałeś szczęście, z kolejnym wcale nie musi być tak różowo. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...