Skocz do zawartości

[Przerzutka przednia] 105 regulacja


manfred1

Rekomendowane odpowiedzi

W rowerze szosowym po ustawni znacznika napięcia linki w przerzutce wszystko działa poprawnie oprócz jednej kwestii. Prowadnik ładnie podaje łańcuch na duży blat. Wyregulowałem też odstęp tak że łańcuch nie ociera na dużym blacie o prowadnik. Natomiast gdy łańcuch leci na dużą koronkę z tyłu i mały blat z przodu wtedy minimalnie ociera o prowadnik. Niestety po odkręceniu śrubki prowadnik już się nie cofa w stronę ramy. Czyli rozumiem że pewnie zbyt mocno napięta linka. Tyle że baryłkę pod kierownicą wkręciłem na max i nie mam jak ją zluzować. Czeka mnie pewnie ponowna regulacja przerzutki. Ile obrotów na baryłce zostawiacie czy raczej trzeba mniej naprężyć linkę przy dokręcaniu śruby w przerzutce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak cy siak ajki model by to nie był, żeby przerzutka byla dobrze wyregulowana i dawała mozliwosc korekcji na baryłce (chociaz przy R7000) nie jest ona juz potrzebna, to linka nie moze byc ani za mocno ani za lekko napieta, wtedy krecenie baryłką moze cos skorygować. ... 

Tak czy siak w r7000 jak i r8000 trymowanie dziala z tyłka :P włąnsie na malym blacie...

Moim zdaniem ta konstrukcja to krok wstecz porownujac do 6800/5800, tam wszystko dziala idealnie, a w nowej serii ... trymowanie to porazka. 

a Spróbuj pchnąć palcem wozek do ramy, zobacz, czy sie ruszy ... nam oje oko to ramie w tych nowch wysputach jest za krótkie i nie jest to w stanie czasem pokonac oporów linka/pancerz i zwyczajnie wozek zostaje niedociagniety.

Moze jeszcze jakos na nowej lince i pancerzu w super sterylnych warunkach to działa ... ale np u mnie za wuja nie dziala to dobrze na nowych kablach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem Ci, że mam to samo wrażenie. Miałem już nie pamiętam jaki model przerzutki ultegry na szosie race i to była bajka. A teraz w tej 105 tce to jest jakiś śmiech na sali No nic spróbuję jeszcze raz lżej naciągnąć ale i tak przecież wyznacznik naciąga linkę i za każdym razem będzie tak samo napięta. Rzadko korzystam z największej koronki ale jeśli już to denerwuje mnie ocieranie łańcucha o prowadnik 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiscie mam teraz dwa rowery na jednym 6800 na drugim r8000.... i w 6800 dziala malina, a w r8000 jak kupa....

Powiem tyle, jak poluzujesz linke, że wozek zejdzie do ramy, to wtedy nie bedzie dochodził na szybszych biegach na malym blacie po trymowaniu ... Ja taka opcje wybralem, i juz wyrobilem sobie odruch, ze trymujac na malym, musze machnac klamka dalej niz do klikniecia trymowania, zwyczajnie musze az podjechac z klamka pod drugie klikniecie, tj to ktore wrzuca na Patelnie z przodu.... i wtedy wozek zostaje tam gdzie ma byc ...

w 6800 zwyczajnie sie klikalo trymowanie i zapominalo o sprawie... 

I z tego co pamietam, to po ustawieniu na znaki bylo u mnie fatalnie i na r7000 ktore kiedys mialem i na r8000 

Dlatego mimo iz ... te nowe serie maja te wszystkie fajne srubki do regulacji, to niestety barylka moze sie dalej przydac jak ktos nie chce sluchac dzwonienie i wmiare sprwnie to ustawic :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie jest tak ze jak linka jest za mocno napięta (chociaz wedlug wskazan prawidlowo napieta) to mam efekt jak u Ciebie, nie dochodzi wózek do ramy.... 

ZA to, jak ja poluzuje żę opada do ramy, to gdy przyspieszam i schodzę na tyle z biegami na szybsze, to w końcu zaczyna łańcuch dzwonić o wózek trac o jego zewnętrzna bande, wtedy trzeba go przestawić dalej, trymujac (pierwszy klik klamki), ... i tu przy luznym naciagu linki, ktory jest wymuszony tym zeby wózek doszedł do ramy, trymowanie przesuwa za malo ten wozek, nie przestwia się on tam gdzie powinien być... za to popchniety palcem idzie dalej, czy przeciągnięty dalszym machnieciem z klamki i zostje juz w powiedzmy rpawidlowej pozycji.

Na duzym blacie z przodu wszystko tj tryowanie  juz dziala dobrze, prawdopodoie przez to ze ramiona sa juz inaczej ustawione i naciag jest nieco inny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze takie jest wlasnie zachowanie tej przerzutki, u mnie to dobrze nie działa. Napisz później czy udalo Ci sie cos wiecej z niej wyciagnąc ...  ja tam mam juz 6800 na podmianke tej r8000 :P ładnei wyglada, ma fajne bajery ale cóż jak działa źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę z rana będę regulował a potem test po górach. Ale z tego co pamiętam ja na miękkim przełożeniu łańcuch nie ocierał o prowadnik to ocierał znowu na najtwardszym przełożeniu. Ta 6800 Ultegra koszt 143 zł chyba też wymienię bo nowy rower a ciągle coś nie tak z nią jest. W ogóle cała ta grupa 105 to marna jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Czytając powyższe dochodze do jednego wniosku, macie problem z regulacją. Robicie to źle. A pod koniec piszecie, że cała grupa jest do kitu :D

Od siebie dodam, że zgodzę się co do trudnej regulacji tego. Natomiast jak już się wyreguluje, to działa dobrze i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Pixon napisał:

Czytając powyższe dochodze do jednego wniosku, macie problem z regulacją.

Bo tego nie da sie ustawic , jak masz dobrze przy ramie, to masz zle po trymowaniu na malym, jak naprawisz trymowanie na malym, to masz zle przy ramie. nie jest to moj pierwszy rower i nie jest to jakas rakieta kosmiczna ze trzeba niewiadomo jakiej wiedzy. Sprężyna w r7000/r8000 jest za slaba do tego mikro ramienia przez ktore przechodzi linka . Jak poczytasz to nie jest jednostkowy problem tylko, wiekszosc ludzi ma z tym jazde. Byc mzoe zalezy to tez jak uklada sie linka w ramie i jak wychodzi z ramy ...  Jak pisalem, moze w jakis sterylnych warunkach na nowych linkach to dziala, u mnie nie tak jakbym chcial.  A juz mialem najrozniejsze ultegry cx70 górny i dolny ciag, 6700, 6703, 5703, 6800, r7000 i r8000 jak i nawet mam wynalazek typu 6703 ze speen do odwaraniaa ciagu .... zeby nie bylo ze jakis pierwszy rower mam w rekach i nie wiem jak dokonać  tej prostej operacji.  R7000 i R8000 sa pod tym wzgledem gorsze od poprzednikow.

 

A jak bedziesz kiedys w Waw to zapraszam, wpadniesz podregulowac i zobaczmy czy to takie proste.

I czy wogole wykonalne :P 

45 minut temu, Pixon napisał:

A pod koniec piszecie, że cała grupa jest do kitu :D

wskaz palcem kto tak napisal jak juz uzywasz liczby mnogiej.

Jesli tak samo precyzyjnie regulujesz przerzutki jak odpisujesz na posty, to moze musisz sie wsluchac bardziej i wyjdzie że ta przerzutka u Ciebie też dzwoni ;-)) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś pokusił się o wynalazek w postaci tych dwóch kresek że niby ustawienie ich w jednej linii to idealne napięcie linki to czemu nie pokusił sie o sprawdzenie w dalszej kolejności czy łańcuch ociera o prowadnik. Nie wiem jak można to inaczej wyregulować. Na kanale Szajbajka jest pokazana regulacja tej przerzutki i robiąc tak jak on zawsze jest problem albo z małym blatem albo z dużym. Pixon w tej materii proszę o pomoc jeśli to dla Ciebie bułka z masłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja niby nie dzwoni.... Ale... jak wbijam z 39 na 53 to muszę przeklikać na dwa razy i cofnąć... bo z pierwszego kliku nie wejdzie na blat zbyt szybko... Jak ustawię żeby wchodziła normalnie.... to dzwoni... no zawsze marzyłem o tak działającej przerzutce... kupię pierwszą lepszą 6800 którą upoluje bo ta się o kant dupy potłuc nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, cinol123 napisał:

reszta grupy r7000/8000 jest mocno OK (nie wiem jak hamulce obreczowe

Są bardzo OK.

24 minuty temu, durnykot napisał:

Shimano 105 5700 przerzutka przednia działała prawidłowo

A 5/6800 jeszcze lepiej... ale z r7000 już nie jest tak lekko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2020 o 19:51, durnykot napisał:

w czasie posiadania i używania Shimano 105 5700 przerzutka przednia działała prawidłowo

No ale 5700 sie nikt nie czepia, bo to stara seria, z dlugimi ramionami do ciagania linki. Do tego jeszcze 10s, mialem nawet wersje 5703 na korbie 5703 i dzialal swietnie. 

Problemem nie jest przednia przerzutka  105, tylko  fd105 w wersji r7000 czy r8000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2020 o 08:56, cinol123 napisał:

Moim zdaniem ta konstrukcja to krok wstecz porownujac do 6800/5800

Ostatnio kupiłem nowy rower z przerzutką FD-R7000 właśnie. Zerknąłem w manuala - reakcja "O k****!! To się da w ogóle wyregulować?!". Ale na spokojnie przejrzałem, wyregulowałem - działa malinowo. W poprzednim rowerze miałem FD-R6800 i to dopiero była tragedia... Niezależnie od sposobu regulacji - zmiana biegów była fatalna. Myślałem już, że po prostu mam za duże oczekiwania, ale R7000 pokazała mi, że jednak przednia przerzutka może dobrze działać.

Także jak widać...opinie są różne. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, TheJW napisał:

Także jak widać...opinie są różne. ;)

wow, no to gratuluje, mozesz pyknac fote jak CI wychodzi linka i pancerz do tej r7000 ? bo to moze byc ciekawe... No i niewykluczone ze dziala to teraz dobrze bo .. .wszystko jest nowe, poczekaj niech linka zlapie syfu... 

Tak czy siak ja w 6800 to nawet jej nie tykam dziala perfektcyjnei...  do r8000 wyrobilem sobie odruch popychania na malym blaciku po trymowaniu i jest znośnie ... na duzym dziala jak powinna... ale sumarcznie dziala gorzej niz idealny jak dla mnie 6800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wewnętrzne prowadzenie, więc fragment gdzie linka wychodzi z okolic mufy suportu do samej przerzutki jest bez pancerza. Ale nie ma problemu, zrobię zdjęcie. O ile nie zapomnę... :D

Co do samej regulacji, to tak popieprzonego sposobu i budowy przerzutki w życiu nie widziałem. Największy problem był z odpowiednim napięciem linki i tymi znacznikami, co to rzekomo mają się ze sobą zrównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...